آذر ساوالان

گروه ساختمانی، پیمانکاری و خدمات

گروه ساختمانی، پیمانکاری و خدمات

اجرای صفرتاصد انواع ساختمان مسکونی- تجاری- اداری- سوله- ویلا و استخر آذرساوالان / مدیریت- 09128618581 مشاوره- محاسبه- طراحی- نظارت و اجرای انواع سازه ساختمان آذرساوالان

02634451365 / ساختمانی ، پیمانکاری و خدمات آذرساوالان از 0 تا 100 انواع ساختمان ، کلی - جزئی گروه ساختمانی پیمانکاری آذرساوالان آماده ارایه تمام امورات ساختمانی مسکونی- اداری- تجاری- کارخانه ای -انباری - ورزشی - سوله و ویلا و استخر در تهران و کرج و اطراف - نوسازی / بازسازی / تعمیرات / تغییرات / تزئینات داخلی و نمای ساختمان 09128618581 پی تا کلید پیمانکاری با مصالح انواع ساختمان

فا تولز - ابزار رایگان وبمستر

ابزار لینکدونی متحرک حرفه ای

آپلود عكس

درباره انواع ساختمان

ساختمان سازی

ساختمان سازی از نظر خیلیها یک حرفه پر در آمد شهری؛ حرفه‌ای که بعضی‌ها را وسوسه کرده تا با اشتغال در آن یک‌شبه پولدار شوند اما شاید این یک روی سکه باشد، روی دیگر این ماجرا، فرار از فرسودگی‌های کلانشهرها و شکل‌گیری شهری جدید به‌حساب می‌آید.
  از طرفی مس‍ئله ایمنی هم مهم است. به هر حال قدیمی‌ها درست گفته‌اند که حادثه هیچ‌وقت خبر نمی‌کند. زلزله هم یک حادثه است که شاید هر لحظه پیش بیاید؛ شاید چند سال دیگر، شاید چند‌ماه دیگر، شاید چند روز دیگر و شاید چند دقیقه بعد از خواندن این گزارش. اگر قصد نوسازی ساختمان فرسوده‌تان را دارید یا اگر می‌خواهید جای یک خانه کلنگی یکی‌دو طبقه، برج چند‌طبقه بسازید باید از همین حالا بدانید که مراحل مختلفی پیش‌روی شماست که اگر هر کدام را ندانید، با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید. این مراحل را با هم مرور می‌کنیم.


مرحله اول
گرفتن مجوز
اینطور نیست که همین امشب تصمیم بگیرید و فردا کلنگ ساخت ساختمان جدید را بر زمین بزنید. برای ساخت‌وساز نیاز به داشتن مجوزی دارید که توسط شهرداری صادر می‌شود. نخستین گام از روند صدور مجوز پروانه ساختمانی را هم می‌توان مرحله درخواست صدور پروانه ساختمانی دانست که از جانب مالک یا وکیل او به اداره شهرسازی شهرداری‌ها تحویل داده می‌شود. برای گرفتن مجوز ساخت و ساز، شما باید مراحل متفاوتی را طی کنید، پس از همین حالا خودتان را آماده کنید. تهرانی‌ها برای گرفتن مجوز باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهر بروند و در آنجا تشکیل پرونده دهند. از مراحل مختلف گرفتن مجوز هم حتما از قبل مطلع شوید. ممکن است در این مرحله کمی گرفتار کاغذبازی‌های اداری شوید، ولی اگر از‌‌ همان ابتدا مدارکتان را به‌طور کامل آماده کنید و کارهای مربوط به‌خودتان را به‌موقع انجام دهید، حدود ۲ هفته بیشتر برای گرفتن مجوز ساخت‌وساز معطل نخواهید شد. نقشه ساختمان جدید هم در همین مرحله آماده می‌شود.

مرحله دوم
تخریب
بیشتر برج‌ها و ساختمان‌‌های جدید کلانشهرها در محل‌‌ همان خانه‌های قدیمی ساخته می‌شوند، پس مرحله دوم بعد از گرفتن مجوز ساخت و ساز، انجام عملیات تخریب خانه‌های قدیمی است. از این مرحله به بعد شما وارد عملیات تخصصی ساختمان‌سازی شده‌اید و به تنهایی کاری از پیش نمی‌برید. باید از یک مهندس ناظر کمک بگیرید تا بر فعالیت ساختمانی شما نظارت داشته باشد. یادتان باشد که براساس آمارهای سازمان آتش‌نشانی، بسیاری از حادثه‌های آوار ساختمانی در مرحله تخریب ساختمان اتفاق می‌افتد که معمولا خسارت جانی در بردارد. رعایت اصول ایمنی و استفاده از سازه‌های نگهبان هنگام تخریب ساختمان باعث می‌شود که حادثه تلخی پیش نیاید و این مرحله به خیر و خوشی پایان یابد. توجه کنید که شما قبل از شروع این مرحله، یک تعهد ۲۴ ماده‌ای به شهرداری‌ها می‌دهید که یکی از بندهای آن رعایت اصول ایمنی در تمام مراحل ساخت‌وساز است؛ پس اگر حادثه‌ای رخ دهد شما مقصر اصلی آن هستید.

مرحله سوم
گودبرداری
حالا شما وارد یکی از مراحل پرمخاطره شده‌اید. گودبرداری غیراصولی محل ساخت‌وساز می‌تواند فاجعه‌ای جبران‌نشدنی به‌وجود بیاورد. کار‌شناسان شهرسازی توصیه‌های مهمی در این مرحله دارند که به بعضی از آنها در اینجا اشاره می‌کنیم؛ ۱-قبل از عملیات گودبرداری، زمین مورد نظر را از لحاظ استحکام دقیقا مورد بررسی قرار دهید. ۲- موقعیت تاسیسات زیرزمینی از قبیل لوله‌کشی آب، گاز، کانال‌های برق و... را درنظر بگیرید تا در موقع عملیات گودبرداری، حادثه‌آفرین نشوند. ۳- اگر عملیات گودبرداری و حفاری، خطری برای پایداری دیوارهای ساختمان‌های مجاور دارد از طریق نصب مهارهای مناسب، ایمنی و پایداری ساختمان‌ها را تأمین کنید. ۴- دیوارهای محل گودبرداری که عمق آن بیشتر از یک متر است هم باید توسط مهارهای مناسب حفاظت شود تا ریزش نکند. ۵- چون بیشتر در شهرها، ساختمان‌های قدیمی تخریب می‌شوند و جایشان را ساختمان‌های جدید می‌گیرند مهندس ناظر باید مقاومت ایستایی ساختمان‌‌های مجاور را بررسی کند.

مرحله چهارم
فونداسیون و اسکلت‌بندی
حالا شما باید نخستین پایه‌های ساختمان جدیدتان را احداث کنید. هم‌اکنون ۲ روش برای ساختن اسکلت ساختمان استفاده می‌شود؛ یکی استفاده از سازه‌های فلزی است و دیگری استفاده از سازه‌های بتنی. استفاده از سازهای فلزی، سرعت بیشتری به عملیات ساخت‌وساز می‌دهد ولی هزینه بیشتری روی دست‌تان می‌گذارد. براساس آمارهای موجود در شهرداری‌ها، استفاده از سازه‌های فلزی برای ساخت‌وساز در شهرها رواج بیشتری دارد و شهرنشینان ترجیح می‌دهند که ساختمانشان سریع‌تر ساخته شود. یادتان باشد که شما در این مرحله باید سراغ روش‌های کاملا اصولی بروید، چون بعد از برپا شدن اسکلت ساختمان، کارشناسان شهرداری‌ از شما تأییدیه تست جوش برای اسکلت‌های فلزی و تأییدیه تست مقاومت بتن برای اسکلت‌های بتونی می‌خواهد. اگر در مرحله اسکلت‌بندی، اصول مهندسی را نادیده بگیرید برای گرفتن این تأییدیه‌ها دچار دردسر خواهید شد و مسلما کارتان هم با تأخیر مواجه می‌شود.

مرحله پنجم
دیوارچینی و سفت‌کاری
در این مرحله، ساختمان جدیدتان سر و شکل پیدا می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که در ساختمان‌های جدید برای مرحله سفت‌کاری و دیوارچینی، به جای آجر از یونولیت‌ها و دیوارهای پیش‌ساخته استفاده می‌شود که باکیفیت‌تر هستند و باعث سبک‌ترشدن بیشتر ساختمان می‌شوند، البته مسلما هزینه آن نسبت به استفاده از مصالح قدیمی بیشتر است. نکته مهمی که کار‌شناسان شهرداری در این مرحله بر آن تأکید دارند بحث استفاده از مصالح با کیفیت و با‌استاندارد است. استفاده از مصالح غیراستاندارد و به ظاهر ارزان در حقیقت باعث به خطر انداختن جان ده‌ها انسان می‌شود که قرار است در این ساختمان جدید زندگی کنند. بررسی‌ زلزله‌های شهرهای مختلف کشور نشان می‌دهد که بیشترین آمار قربانیان، مربوط به تخریب دیوارهایی است که به‌طور غیراصولی ساخته شده‌اند. در این مرحله باید کمی دست‌و‌دلباز باشید و بیشتر پول خرج کنید، چون در غیراین صورت ممکن است خساست شما در آینده به قیمت از دست رفتن جان چند انسان تمام شود.

مرحله ششم
نازک کاری
آنها که در قدیم ساخت‌وساز می‌کردند چندان اهمیتی به این مرحله از ساخت‌وساز نمی‌دادند و بعد از گذراندن مرحله دیوارچینی و سفت‌کاری، عملیات ساخت‌وساز را تمام‌شده می‌دانستند اما با قوانین جدید شهرسازی که به‌شدت مورد توجه و نظارت شهرداری قرار دارد این مرحله به یکی از مراحل مهم ساخت‌وساز تبدیل شده است. مرحله نازک‌کاری در حقیقت‌‌ همان مرحله پرداختن به ظاهر ساختمان است. نکته بسیار مهم در این مرحله رعایت قوانین مبحث ۱۹ انرژی است. شما در این مرحله باید ساختمانتان را طوری عایق‌بندی کنید که باعث بهینه‌‌سازی مصرف سوخت و انرژی شود. کار‌‌شناسان شهرسازی، استفاده از پنجره‌های دو جداره و مخصوص را در این مرحله به ساختمان‌سازان توصیه می‌کنند. یادتان باشد رعایت قوانین مربوط به مبحث ۱۹ انرژی در ‌‌نهایت به نفع شما خواهد بود، چون باعث می‌شود که هم هزینه کمتری را برای مصرف سوخت پرداخت کنید و هم گرما و سرمای خانه‌تان را به راحتی از دست ندهید.

مرحله هفتم
گرفتن پایان کار
صدور گواهی پایان کار، آخرین مرحله از کار شماست و در حقیقت آخرین مرحله از کنترل و نظارت بر ساخت ساختمان توسط شهرداری هم به‌حساب می‌آید. اگر عملیات ساخت‌وساز را بدون تخلف و براساس‌‌ همان نقشه مورد تأیید شهرداری انجام داده باشید این گواهی بدون دردسر برایتان صادر می‌شود اما اگر تخلفی از شما سر زده باشد باید زیر بار جریمه سنگین آن هم بروید و این جریمه را پرداخت کنید. گاهی هم ماجرا با پرداخت جریمه تمام نمی‌شود و باید مورد تخلف ساختمانی را به‌طور کامل برطرف کنید. در ضمن یادتان باشد که شما برای گرفتن گواهی پایان کار حتما باید همه عوارض مربوط به ساخت‌وساز را پرداخت کرده باشید. شهرداری معمولا مدت اعتبار مشخصی برای گواهی پایان کار تعیین می‌کند که پس از انقضای آن مدت، مالک باید مجددا گواهی را تمدید کند. این کار هم به این دلیل انجام می‌شود که بعضی از متخلفان معمولا پس از گرفتن این گواهی، اقدام به تخلف می‌کنند.

معماری خانه‌های قدیمی
یک چهاردیواری ساده که تقسیم‌شده به قطعه‌های کوچک‌تری که برای هر یک نامی انتخاب کرده‌ایم مثلا اتاق خواب، آشپزخانه، پذیرایی و... فکر می‌کنید اگر تصویر یک منزل مسکونی را مثل پازلی در هم بریزند فرقی می‌کند که کدام قسمت را جای کدام نام بگذارید. خانه شما در هر اقلیمی، در هر شهری یا در هر محله‌ای که باشد عموما از یک الگو پیروی می‌کند و غالبا فرقی نمی‌کند شما چه نیازهایی دارید یا در چه فضاهایی به آرامش می‌رسید. این اتفاقی است که برای ما در چهاردیواری‌هایی به نام خانه در شهرهای بزرگ می‌افتد. کلید حل این مشکل واژه معماری داخلی است؛ حرفه و شاید هنری که مثل یک نیروی جادویی، خانه را به شکلی درمی‌آورد که درست منطبق با نیازهای ساکنانش باشد و به آنها آرامش ببخشد. معماری داخلی با وجود اهمیت بسزایی که در زندگی و ایجاد امنیت و آرامش برای افراد دارد، متأسفانه مدت‌هاست که در شهرهای بزرگ مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. کیفیت فضاها، نورگیری و ارتباطات فضاها با هم مقولاتی هستند که در معماری داخلی باید مورد نظر قرار گیرند. تا دلتان بخواهد می‌توانید خانه‌های قدیمی پیدا کنید که عنصری به نام معماری داخلی در ساخت آنها مشهود است. با دیدن این خانه‌های قدیمی که نسل‌شان در حال انقراض است می‌توان دریافت که فرهنگ و هویت ایرانی برای خودش تعریف و مشخصه‌هایی دارد که در معماری بناها به آنها توجه می‌شده است.

تجربه‌های ساخت‌وساز
این توصیه‌ها را قبل از ساخت‌وساز بخوانید

اگر با خواندن اخبار مختلف، از تخفیف برای عوارض ساخت‌وساز در بافت فرسوده خبردار شده‌اید و قصد ساختمان‌سازی‌ به سرتان زده، بهتر است بدانید که ساختمان‌سازی نیاز به تجربه دارد. ساخت‌وساز از آن دست کارهاست که با داشتن بعضی از تجربه‌ها، بهتر به موفقیت می‌انجامد. اگر پول دارید و تجربه ندارید، بهتر است سراغ با تجربه‌ها بروید.

پول مهم است یا خواستن؟

همین اول ماجرا بد نیست بدانید که در ساختمان‌سازی، خواستن به معنی توانستن نیست بلکه پول داشتن هم‌شرط است. قبل از اینکه تصمیم جدی برای ساختن یک آپارتمان جدید بگیرید یک نگاه جدی به جیبتان بیندازید. ساختمان‌سازی از آن کارهای پرهزینه است که بدون حساب و کتاب نباید سراغ آن رفت.

محافظی برای مردم

معمولا ساخت‌وساز کلی دردسر دارد و گوشه‌ای از این دردسر‌ها، عابران پیاده را گرفتار می‌کند که هیچ سودی از آپارتمان‌سازیتان نمی‌برند. آنها چه گناهی کرده‌اند که شما می‌خواهید آپارتمان چندطبقه بسازید؟ کمی‌هم به فکر جان آنها باشید و حداقل محافظی دور تا دور محل ساخت ساختمانتان بکشید.

کمتر مزاحمت درست کنید

به فکر همسایگان محترمتان باشید و در عملیات ساختمان‌سازی، کمتر سر و صدا راه بیندازید. مثلا اگر نمی‌توانید عملیات تخلیه تیرآهن را در روز انجام دهید حداقل تمام این کار را یک‌شبه و در سریع‌ترین زمان ممکن به پایان برسانید تا کمتر روی اعصاب اهالی محل راه بروید. سعی کنید رضایت همسایه‌ها را جلب کنید. نصب یک بنر با مضمون عذرخواهی از اهالی محل به‌دلیل انجام عملیات ساخت‌وساز و ایجاد مزاحمت، بسیار تأثیرگذار است.

اصول ایمنی را رعایت کنید

بعضی‌ها خیال می‌کنند که رعایت اصول ایمنی و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد و مقاوم فقط خرج اضافه روی دستشان می‌گذارد. اگر جزو این افراد هستید سخت در اشتباهید، چون بد نیست بدانید که مناطق مختلفی از کشورمان روی گسل‌های زلزله قرار‌دارند و اگر زبانمان لال، این حادثه طبیعی اتفاق بیفتد آن وقت همین ایمنی به دادتان می‌رسد.

نخاله‌ها را در محله نریزید

لطفا آرامش اهالی را با ریختن نخاله‌های ساختمان‌سازی در محله مختل نکنید. حتماً می‌پرسید که این موضوع چه ربطی به آرامش دارد؟ یکی از مهم‌ترین دردسرهای این نخاله‌ها این است که باعث آبگرفتگی جوی‌ها و نهرها می‌شوند و کلی دردسر به راه می‌اندازند، مخصوصا در فصل سرما که بارش برف و باران باعث آبگرفتگی می‌شود.
مدارکی برای گرفتن مجوز

برای گرفتن مجوز تخریب و نوسازی باید اصل و کپی سند ملک، کارت شناسایی مالک و برگه‌تسویه حساب عوارض شهرداری را با خودتان داشته باشید. با فراموشی این مدارک به مشکل برخواهید خورد. تهرانی‌ها نشانی نزدیک‌ترین دفاتر خدمات الکترونیک شهر به‌خودشان را می‌توانند از سایت Tehran.ir پیدا کنند.

مزایای سوله


ایجاد استحکام متناسب با نیاز طراحی
امکان پرهیز از عیوب ذاتی
 سازه‎های تیرورقی در سوله
امکان طراحی و اجرای سازه‎هایی با ابعاد بزرگ و بسیار قابل توجه
فونداسیون سبکتر در قیاس با سازه‎های مشابه
تیرورق سبکی قابل توجه سازه
ایمنی زیاد در برابر عوامل مخرب محیطی همچون زلزله ( به دلیل نسبت استحکام به وزن بالا )
انعطاف پذیری زیاد
توانایی اجرای سازه‎هایی با اشکال متنوع
امکان استفاده از مصالح متنوع در ساخت سوله

مقاوم‌سازی ساختمانها از تئوری تا عمل 

زلزله بم موجبات تأثر و تأسف عمومی را نسبت به فجایعی که برای مردم منطقه پیش آمده، فراهم آورد. لیکن زلزله مازندران با لرزش شدیدی که در تهران احساس شد و همچنین زلزله اردبیل و اهر- ورزقان علاوه ‌بر همدردی با مردم آن دیار، باعث نگرانی و تشویش بیش از حد برای ساکنین پایتخت گردید و همدلی با دیگران را با نگرانی برای خود در هم آمیخت.مجدداً بحث مقاوم‌سازی، سخن روز همة مسؤولین و حتی مردم گردید. عده‌ای مقاوم‌سازی را به عنوان «ساختن مقاوم ساختمان‌های نوساز» مطرح نمودند و عده‌‌ای دیگر بحث «مقاوم‌سازی ساختمان‌های قدیمی» را مدنظر دارند. ولی نکته نگران کننده‌ این است که متأسفانه حتی بعد از وقوع زلزله‌های اخیر، هنوز ساختمان‌های خصوصی، عمومی و آموزشی دولتی در تهران در حال احداث است که در کمال تأسف عمداً یا سهواً، ضوابط محاسباتی و اجرائی مقاوم‌سازی زلزله در مورد آنها اجرا نمی‌شود و نظارت صحیحی هم بر آنها حاکم نمی‌باشد و معلوم نیست در کجای این هیاهو و غوغای مقاوم‌سازی، قرار دارند.
کلیات 
به هرحال مسأله مقاوم‌سازی در هر دو زمینه یاد شده (چه ساختمان‌های قدیم و بافت فرسوده و چه ساختمان‌های نوساز) مطرح می‌باشد. در مورد نوسازی ساختمان‌ها نیاز به ضوابط منسجم‌تری برای کنترل دقیق طراحی، ساخت براساس نقشه‌های اجرائی، جوشکاری صحیح و بتن‌ریزی قابل اعتماد وجود دارد مخصوصاً حتی پس از محاسبات و طراحی مناسب، ضعف جوشکاری در ساختمان‌های فلزی و کم بودن مقاومت بتن در سقف و پی ساختمان‌های فلزی و در کل ساختمان‌های بتنی، معضل بزرگی می‌باشد و هیچ نوع کنترلی بر آنها وجود ندارد. قابل ذکر است که اکثر بتن‌های مصرفی در ساختمان‌های ساخته شده حتی در چند سال اخیر از مقاومت محاسباتی ضعیف‌تر هستند و در هنگام وقوع زلزله، فجایع جبران ناپذیری را بوجود خواهند آورد. در حالی‌که نزد مردم، اسکلت بتنی ساختمان مقاوم‌تری را تداعی می‌نماید. «شن و ماسه شسته نشده، دانه‌بندی غلط، کم بودن عیار سیمان، شل و پر آب بودن بتن برای بتن‌ریزی راحت‌تر با پمپ و ...»، همگی باعث کاهش مقاومت بتن می‌شوند. شرکت‌های تولید بتن، در صورت کاستی مقاومت بتن از میزان تعهد شده، تحت شرایطی فقط حاضر به پرداخت بهای بتن می‌باشند و خسارات وارد بر ساختمان را نمی‌پذیرند. پیشنهاد می‌شود چنین امری مستوجب برخورد کیفری از طریق قوه قضائیه باشد.هرچند بین کسانی که در تهیه ملزومات و آهن آلات و بتن عمداً کوتاهی می‌نمایند و آنان که در این مورد دریغ نمی‌ورزند ولی به علت عدم اطلاع فنی لازم، ساختمان آنها در اجرا ضعیف است تفاوت بسیاری وجود دارد ولی شاید در هنگام وقوع زلزله، سرنوشت هر دوی آنها یکی، یعنی نتیجه تخریب ساختمان و بروز فاجعه انسانی و مالی باشد بنابراین لحاظ نمودن ضوابط قوی‌تر اجرائی و نظارتی و کنترل مضاعف بسیار ضروری به نظر می‌رسد. در جائی که شهرداری گزارش مهندس ناظر مبنی بر عدم خلاف در متراژ ساختمان را با بازدید مضاعف عوامل شهرداری کنترل می‌نماید می‌بایست در مورد اصل بسیار مهم‌تر یعنی استحکام ساختمان، این کنترل مجدد و مضاعف نیز وجود داشته باشدت و تنها به گزارش مهندس ناظر اکتفا ننماید، چون شرایط ساخت و ساز و مسائل تحمیلی از طرف مالک و کارفرما، متأسفانه بنیان‌های این‌گونه نظارت را به کلی سست نموده است و نباید با طرح مسائل شعارگونه از واقعیت آن اجتناب نمود.
مسأله مهم بعدی، قطعات الحاقی و غیر باربر ساختمان مثل دیوارهای اطراف و تیغه‌ها، دست‌انداز بام و بالکن و پنجره و شیشه مخصوصاً نماهای شیشه‌ای می‌باشد که به علت عدم اتصال کافی به سازه ساختمان در اثر وقوع زلزله حتی مواقعی که ساختمان از نظر اسکلت فلزی مقاوم باشد، «احتمال جدائی و ریزش» آنها به داخل و خارج ساختمان وجود دارد و حتی در برخی موارد آوار و شیشه بر سر افرادی که در حال خروج از ساختمان هستند فرو ریخته و باعث جراحت و یا فوت آنها گردیده است. باید آیین‌نامه‌های اجرائی برای اتصال کامل این عناصر به سازه ساختمان ارائه گردد و در مورد نماهای شیشه‌ای نیز تجدیدنظر اساسی صورت پذیرد. مسأله مهم بعدی بازسازی ساختمان‌های فرسوده می‌باشد که ظاهر شکیلی به آن می‌دهد و ضعف‌های سازه‌ای آن‌را می‌پوشاند و این در حقیقت خواسته یا ناخواسته نوعی تقلب در ساخت و فروش به حساب می‌آید. در حالی‌که شهرداری‌های مناطق به هیچ وجه نباید به ساختمان‌هایی که استحکام واقعی سازه‌ای ندارند اجازه بازسازی بدهد.
عمده ایراد مدیران و مسئولین این عرصه عدم توجه به نتایج تحقیقات کارشناسان امر در زمینه چگونگی کاستن تلفات جانی و مالی از طریق ساخت و سازهای استاندارد از لحاظ مقاومت است.
 
مقاوم‌سازی


مقاوم‌سازی در مورد ساختمان‌های بسیار قدیمی که عمدتاً متشکل از دیوار باربر و بعضاً همراه با یک نیمه اسکلت فلزی هستند به علت هزینه‌های بالا و مشکلات اجرائی اگر محال نباشد به غیرممکن نزدیک است. در مورد ساختمان‌های نیمه قدیمی و بعضاً جدیدتر، که به صورت اسکلت بتنی اجرا شده، به علت پوشش میلگرد در داخل بتن و عدم دسترسی آسان به آن و عدم وجود مصالحی که به راحتی به بتن اتصال یابد، تشخیص موارد ضعف و همچنین مقاوم‌سازی آن بسیار مشکل بوده و اجرای ورق و پروفیل فلزی جوشکاری شده روی اسکلت بتنی به صورت وصله و پینه راهگشا نخواهد بود، هرچند در کیفیت و مقاوم بودن بتن مصرفی نیز باید جداً شک نمود.در ساختمان‌های اسکلت فلزی به علت ماهیت آن، اجرای مقاوم‌سازی عملی‌تر است، لیکن به دلیل هزینه زیاد و تخریب قسمت‌های زیادی از نازک‌کاری و سفت‌کاری برای دسترسی به تیرها و ستون‌ها و اتصالات، و همچنین چند واحدی بودن ساختمان‌ها و عدم حصول توافق هماهنگ در این مورد بین مالکین واحدها، معمولاً از اجرای آن اجتناب می‌ورزند، و در صورت اجرا نیز رسیدن به یک نتیجه ایده‌آل ممکن نمی‌باشد.در این‌گونه موارد، گزینه بهتر، تخریب و نوسازی کامل ساختمان می‌باشد. به هرحال وضعیت فونداسیون و مقاومت آن در برابر نیروی زلزله نیز باید بررسی گردد.

    مدارس:
    بنابر مطالب فوق‌الذکر، مقاوم‌سازی در مورد ساختمان‌های خصوصی، عملاً در سطح کلان مطرح نمی‌باشد و ساختمان‌های عمومی، مخصوصاً مدارس و بیمارستان‌ها، حائز اهمیت بیشتری هستند.به طور مثال اگر زلزله نسبتاً شدید در ساعت 11 صبح اتفاق بیفتد در ساختمان‌های مسکونی قدیمی که عمدتاً به صورت دو طبقه مسکونی می‌باشند، تعداد 4 الی 5 نفر ساکن هستند در حالی‌که در یک مدرسه بین 300 الی 800 نفر در حال تحصیل می‌باشند و چنین اتفاقی در این‌گونه ساختمان‌ها، فاجعه جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.در یک بررسی کلی، ساختمان‌های وابسته به وزارت آموزش و پرورش را که صرفاً جهت موارد آموزشی استفاده می‌گردند.
 بخشی از فعالیتهای بازسازی ساختمان و پیمانکاری امور محوله می پردازیم:

1-تخریب،بنایی،دیوارچینی،تیغه چینی مقاومسازی ساختمان گچ کاری گچبری،سیمانکاری,سنگ کاری

2-تغییرنماساختمان،نمای شیشه ای ,نمای اسپایدر,نمای کرتنوال ,نمای کامپوزیت ,نماسازی با سنگهای منظم سنگ انتیک، سنگ لاشه، ترکیب آجروسنگ ،سنگ مرمریت، سنگ تراورتن،سنگ گرانیت،کامپوزیت

3-تهیه وحمل مصالح ساختمانی و کالای بهداشتی ساختمان،سیمان ،اجر، بلوک،سفال,لیکا, گچ،ماسه،دستشویی،لوله،اتصالات،شیرالات،کاشی،سرامیک،حمل نخاله

4-کاشی کاری،سرامیک کاری سرویس ها،موزاییک کاری محوطه پشت بام حیاط و فضاهای دیگر,محوطه سازی

5-تبدیل سرویس (توالت ایرانی)به فرنگی و تبدیل توالت فرنگی به ایرانی

6-رفع نم سرویس ها،رفع نم پشت بام قیرگونی،ایزوگام ،آسفالت،قیرگونی،آسفالت کاری،نصب ایزوگام،ایزولاسیون

7-تاسیسات ساختمان از قبیل لوله کشی اب سردوگرم ،نصب پکیج وشوفاژ و حذف شوفاژخانه قدیمی، نصب ابگرمکن،سیستم گرمایشی،سیستم سرمایشی،لوله کشی گاز,سیستم گرمایش  کفی ,پکس ,سوپر پکس

8-اهنگری ساختمان ،جوشکاری وساخت درب اهنی تعویض درب ورودی ،درب ضدسرقت ،درب آکاردئونی ,نرده راه پله، گل نرده ،حفاظ بالکن،تعویض درب وپنجره قدیمی با upvcیوپی وی سی ، تهیه و نصب انواع پنجره دو جداره و پنجره سه جداره با پروفیل ویستا بست و پروفیل وین تک ,پروفیل  سیندژ با فریم بازسازی بدون تخریب و بنایی, درب ضدآب ،درب آلومینیوم،تعویض درب قدیمی و درب حیاط ،درب ورودی ساختمان،درب داخلی،درب پارکینگ ،درب کشویی ،درب اتاق،درب چوبی درب چوبی HDF درب MDF درب ABS,درب PVC

9-تغییرات داخلی ساختمان ،تعمیرات داخلی ساختمان ،اضافه کردن اتاق خواب،ساخت حمام دستشویی،ساخت انباری، تغییرات محل کار،تعمیرات خانه جابجایی فضاها،وتغییرات آپارتمان,تغییرات ساختمان, کلا محیط های اداری،تجاری،مسکونی,نوسازی ساختمان ,نوسازی خانه قدیمی 

10-نقاشی ساختمان، تزیینات ساختمان,کناف,knauf, اجرای کناف کاری, نورمخفی,سقف کاذب,رنگ روغن, رنگ پلاستیک ,رنگهای اکریلیک روغنی بی بونصب کاغذدیواری ایرانی و خارجی  

11-دیوارپوش،کفپوش،پارکت،لمینت،سقف کاذب، کناف، بلوک شیشه ای

12-برق ساختمان،سیم کشی ساختمان،روشنایی ساختمان آیفون تصویری درب ریموت دار،درب کرکره ای

13-پیچ ورولپلاک نمای ساختمان حتی بدون داربست،ساخت پنجره دوجداره آلومینیوم،بازسازی نماکامپوزیت

 14-کفسابی-سنگ سابی انواع سنگ های گوهره دهبید مرمر گرانیت سلسالی تراورتن

15-پارتیشن,پارتیشن اداری, پارتیشن تک جداره,پارتیشن دوجداره
   
 مراحل نوسازی و بازسازی 

مراحل نوسازی ساختمان و بازسازی ساختمان  را برای شما تشریح می نماییم:

 دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی و بازسازی ساختمان: در این مرحله می توانید تصمیم بگیرید که چه مقدار هزینه و زمان نیاز دارید تا بتوانید ساختمان خود را دوباره بازسازی و نوسازی نمایید، شرکت های ساختمانی با توجه به تجربه ی خود می توانند مشاور خوبی برای شما در این زمینه باشند.

 

 مرحله تخریب: دیوارها و قسمت هایی از خانه را که می خواهید برداشته شود، و یا قسمت هایی از ساختمان که نیاز به حذف آن را دارید با مشورت شرکت های ساختمانی و مهندسین ساختمانی، حذف می نمایید. در این مرحله شرکتهای ساختمانی که کار تخریب انجام می دهند بهترین مشاور برای شما می باشند.

 

  مرحله ساخت: اگر قصد اضافه کردن دیوار، اتاق، انبار ، دیوار های پیش ساخته و یا .... را دارید، در این مرحله می توانید انجام دهید.ضمنا با توجه به دیوارهای پیش ساخته ای که امروزه در ساخت داخل آپارتمان به کار میرود، مرحله ساخت زمان و هزینه زیادی نخواهد داشت و به راحتی می توانید طرح های مورد صلیقه ی خود را به راحتی پیاده سازی نمایید.

 

  گچ کاری و سقف کاذب: اگر دیوارها و سقف خانه نیاز به گچ کاری دارد بعد از انجام دو مرحله قبل، می توانید این کار را آغاز نمایید. در بسیاری موارد سقف کاذب به جذابیت و زیبایی دکوراسیون و تحویل و نوسازی ساختمان خانه کمک می نماید.

 

نورپردازی: سپس شما می توانید برای نوسازی ساختمان خود وارد بحث نورپردازی برای بخش های مختلف ساختمان خود شوید. در این بخش با استفاده از نور های مناسب و زاویه های مختلف ، اقدام به نورپردازی برای قسمت های مختلف ساختمان خود بپردازیم و باعث ایجاد جلوه ای زیبا برای ساختمان خود در نماهای داخلی و خارجی آن شویم.

 

کف سازی: پس از انجام تمام مراحل بالا بهتر است وارد مرحله کف سازی ساختمان شویم. در این مرحله می توانیم با استفاده از کف پوش ها و پارکت های متنوع اقدام به کف سازی ساختمان نماییم.

 

رنگ دیوار و سقف: مرحله ای که تاثیر زیادی در بخشیدن جلوه ای نو به نمای داخلی ساختمان ما داشته باشد، مرحله ی رنگ آمیزی دیوار ها و سقف می باشد.

 

اجرای دیوارپوش یا کاغذ دیواری : سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری تماما متریالی هستند که برای دکور دیوار به کار میروند. مطابق با صلیقه و طرحی که در نظر گرفته اید می توانید هر یک از این محصولات دکوراسیون را برای دکور دیوارهای خود به کار ببرید و جلوه ای ویژه به نمای داخلی ساختمان خود ببخشید و از نوسازی داخلی ساختمان خود لذت ببرید.

 

قرنیز: وقتی در خانه ای پارکت و کاغذ دیواری به کار می رود، حتما جای قرنیز خالی است. قرنیز جلوه زیادی به خانه می دهد. قرنیز را می توانید پس از نصب کاغذ دیواری نصب کنید.

 

چیدمان: اگر هنوز هم بودجه بازسازی شما تمام نشده است، بهتر است آن را خرج خرید لوازم و مبلمان جدید کنید، و البته با یک چیدمان جدید و مشورت با یک شرکت دکوراسیون داخلی اقدام به چیدن وسایل خود نمایید، زیرا این کار باعث بخشیدن جلوه ای نو و زیبا به ساختمان شما خواهد نمود.


انواع سقف:

انواع سقف و ویژگی آنها

مهم ترین ویژگی های یک سقف را می توان به ترتیب زیر برشمرد :

مقاومت و پایداری آن در برابر نیروهای وزن خود و بارهایی که قرار است سقف تحمل نماید که عمده ترین آن در بام بار برف می باشد ….

Description: سقف


مقاومت در برابر آب و هوا : سقف باید به وسیله مصالح عایق مانع از عبور رطوبت به داخل فضا شود .

  دوام قطعات و اجزای مختلف تشکیل دهنده سقف در برابر فرسودگی.

همچنین مقاومت در برابر گرما و سرما و آتش سوزی از جمله ویژگیهای یک سقف مناسب است .

هر سقفی از لحاظ نوع ساخت و عملکرد سازه ای با توجه به شرایط می تواند به طرق مختلفی طراحی و اجرا گردد،که از آن جمله اند :

*  سقف طاق ضربی

*  سقف چوبی

*   دال ها ( یکطرفه ، دوطرفه و تیرچه بلوک

*  سقف های کمپوزیت

*   سقف های خرپایی یا فضایی

لازم به ذکر است که سقف های تیرچه بلوک که خود نوعی دال یکطرفه می باشد ، از سه عنصر دال ، تیرچه و بلوک تشکیل یافته که تیرچه ها و بلوک ها خود انواع مختلفی دارند .

بلوک ها که نقش باربری ندارند و فقط خاصیت پرکنندگی دارند انواع مختلفی دارد ازجمله :

* بلوک های بتنی

* بلوک های سفالی

* بلوک های پلاستوفوم

تیرچه ها نیز چند نوع مختلف دارند :

*  تیرچه های پیش کشیده

*  تیرچه های پس کشیده

*  تیرچه های پیش تنیده
انواع سقف ها
با متداول شدن سقف های تیرچه و بلوک سنتی برخی از مشکلات سیستم طاق ضربی مرتفع شد. اما این سقف ها مشکلات دیگری را به همراه خود پدید آوردند که عمده ترین آنها ضرورت استفاده از شمع بندی در زیر سقف است. شمع بندی علاوه بر دست و پاگیر بودن هزینه زیادی را نیز بر ساختمان تحمیل می کند. در سال 1363 با استفاده از بلوک کُرمیت به جای طاق ضربی که قبلا" در این سیستم بعنوان قالب ثابت بکار می رفت عملا" سقف تیرچه وبلوک کُرمیت وارد بازارشد. این سقف به علت خود ایستا بودن تیرچه ها نیازی به شمع بندی ندارند و به همین علت از سرعت اجرای بسیار بالایی برخوردار می باشد. اجرای این سقف بر روی اسکلت های فولادی بتنی و دیوارهای باربر امکان پذیر می باشد. سقف پلیمری کُرمیت : در راستای سبک سازی ساختمان، این شرکت هم زمان با ستفاده از قالب کامپوزیت و بلوک های پوکه ای اقدام به استفاده از مصالح پلیمری در ساختمان کرده است. استفاده از بلوک های پلی استایرن نسوز در سقف باعث کاهش مصرف تیرچه تا حدود 20% و کاهش فولاد مصرفی سازه تا حدود 7% می شود. سهولات اجرای این نوع سقف، باعث افزایش سرعت اجرا و درنیتجه کاهش هزینه های اجرایی می گردد. در عین حال در هزینه های حمل و نقل نیز صرفه جویی قابل ملاحظه ای صورت می گیرد. شیارهای مناسب ایجاد شده در زیر این بلوک ها باعث پیوستگی گچ و خاک در زیر سقف می گردد. در جهت بهبود استفاده از مصالح پلیمری، بخش تحقیق و توسعه این شرکت مشغول مطالعات و بررسی های بیشتر می باشد. سقف کامپوزیت کُرمیت : سیستمهای معمول کامپوزیت در امریکا عینا" با تیرچه های با جان باز انجام می شود و معمولا" همراه با گذاشتن یک ورق فولادی موجودار به عنوان عرشه و آرماتور بندی روی آن بتن ریخته می شود . در این سیستم قالب ماندگار است و قطعات جان نیز با بتن احاطه نمی شود. در طراحی سیستم قالب کامپوزیت کُرمیت، نظر بر آن بوده که علاوه بر سرعت و تطبیق با آیین نامه ها ، هر چه ممکن اقتصادی تر باشد. از این رو اولا قالب باید قابل استفاده مداوم باشد، ثانیا جان تیرچه با بتن پر شود که بتوان قطعات جان را اقتصادی تر طراحی نمود و از لرزش سقف نیز کاسته شود. سیستمهای کامپوزیت رایج در ایران که با تیرآهن ساده یا لانه زنبوری با تیر ورق استفاده می شوند، دارای جان باز نیستند. در وهله اول قالب های سقف کرمیت سه قطعه بوده و برای باز کردن ، قطعات آن باید از یکدیگر جدا می شد ، با تحقیق بخش R&D این شرکت این قالب با بهینه سازی و استفاده از خاصیت تغییر شکل ارتجاعی فولاد به قالبی یکچارچه تبدیل شد. این قالب در بین تیرچه ها قرار گرفته و بعد از گیرش اولیه بتن قالب از زیر سقف در آورده می شود . این قالب محاسن بسیار زیادی دارد و با سرعت چیده و جمع آوری می گردد و با دقت مختصری , بارها قابل استفاده است. این قالب هم اکنون در پروژه های مختلف این شرکت مورد استفاده است. آخرین بررسی ها و دستاوردها نشان داد که بهتر است جهت تطبیق سیستم با سیستم تیرچه بلوک و استفاده از آرماتور حرارتی یک جهته و حذف آرماتور خمشی در دال فوقانی و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی، فاصله لب با لب تیرچه ها حداکثر 75 سانتی متر باشد. مزیت این قالب در آن است که با رعایت دیگر شرایط آیین نامه می توان آرماتور دو جهته را حذف و فقط آرماتور عمود بر تیرچه را منظور نمود. هم اکنون این شرکت قالبهای جدید خود را به انتخاب مصرف کننده در فواصل و ارتفاع مختلف آماده عرضه نموده است. فاصله محور به محور تیرچه ها حدود 85 سانتی متر تا 95 سانتی متر و با ارتفاع 20 تا 25 سانتی متر، بسته به انتخاب خریدار و با مشاوره دفتر فنی شرکت و نوع تیرآهنهای مصرفی در سازه و طول دهانه است. سقف کاذب : سقف های کاذب اولیه به صورت قطعات پلاستیکی در سالهای 1365 به بعد در اولین سقف های کامپوزیت کُرمیت به کار رفت. اما گران بودن مصالح ، نچسبیدن به گچ و خاک و خزش (Creep) باعث گردید که استفاده از آن مقید گردد. از سوی دیگر انواع تولیدات ورق گالوانیزه به صورت رابیتس در شکلها و فرمهای مختلف و تولید مواد اولیه آن (ورق گالوانیزه) در ایران ، ما را به سمت استفاده از این محصول سوق داد. سقف ضربی کُرمیت : به علت اجبار در استفاده ار مصالح فشاری از زمان های قدیم استفاده از طاق قوسی متداول بوده و به همین جهت استفاده از سیستم طاق ضربی نیز به عنوان نوعی طاق قوسی رواج داشته است. وجود اشکالات عمده در عملکرد سقف های ضربی با تیرآهن مانند عدم ایجاد یک دیافراگم مناسب بین ستون ها و مصرف زیاد فولاد در مقایسه با مقدار باربری ، باعث شد تا در سال 1356 با ارائه طرحی بهینه « سقف ضربی کُرمیت » نسبت به اصلاح این سیستم اقدام گردد. در سیستم طاق ضربی کُرمیت وجود بتن روی سقف می تواند یک دیافراگم مناسب بین ستون ها ایجاد کند و همچنین به علت بازبودن جان تیرچه ها مقدار زیادی در مصرف فولاد صرفه جویی می شود. اگر چه از این سیستم در انبوه سازی استفاده نمی شود ، اما برای پروژه های کوچک و یا دور افتاده ، هنوز هم کاربرد دارد. 
 
معرفی انواع سقف و روش اجرا
 
سقف طاق ضربی
این نوع سقف ها در سالهای نه چندان دور کاربرد بسیار فراوانی داشت که کاربرد آن به دلایل زیر بود:
- سرعت اجرای بالا
- در دسترس بودن مصالح
- عدم نیاز به تخصص اجرای بالا

سیستم طاق ضربی یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین نوع سقف های رایج در کشور می باشد. 
جهت اجرای این سقف بین دو تیر موازی که در اصطلاح به آن پل گفته میشود تیرهای فرعی به موازات هم و عمود بر پل ها نصب میشوند.
فاصله ی تیرهای فرعی معمولا بین 0.7 تا 1.2 متر میباشد و دهانه های قابل اجرا برای این نوع سقف ها حداکثر تا حدود 5 متر میباشد.
جهت اجرا این نوع سقف از آجر فشاری و ملات گچ و خاک استفاده میکنند.در این نوع سقف آجر فشاری را با ضربه دست و با فشار اندکی با ملات گچ وخاک به صورت قوسی کار میگذارند. علت اجرای قوسی این نوع سقفها انتقال بار وارده از سقف به تیرهای فرعی میباشد.
مشکل عمده این نوع سقف لرزش بیش از حد آنها میباشد به گونه ای که حتی با راه رفتن بر روی این نوع سقف به لرزش در می آیند.
معمولا برای جلوگیری از این عمل میلگردهایی به صورت ضربدری بین تیرهای فرعی زده میشود.همچنین با ریختن دوغاب گچ بر روی سقف و همچنین با ریختن ملات ماسه سیمان بین آجر فشاری و تیر فرعی باعث افزایش صلبیت سقف میشود.

نکاتی که باید برای اجرای سقف طاق ضربی رعایت گردد:
- در سقف های طاق ضربی استفاده از آجرهای جوش ویا خام باعث ریزش طاق خواهد شد.
- در اجرای این سقفها زنجاب نمودن آجر قبل از استفاده حتمی و ضروری است.
- در این سقفها حدالامکان تمام دهانه ها یکجا و بطور مساوی بایستی اجرا شوند.
- میزان و مقدار قوس مناسب بایستی در تمام طول دهانه ها رعایت گردد زیرا قوس زیاد باعث هدر رفتن اندود خواهد شد.
- ملات مصرفی در اجرای طاق ضربی ملات یک به دو میباشد.
- مطابق آیین نامه 2800 ایران تیر آهن ها بوسیله میلگرد یا تسمه ی فولادی بصورت ضربدری به یکدیگر بسته میشوند،بصورتی که اولا طول مستطیل ضربدری شده بیش از 1.5 برابر عرض آن نباشد و ثانیا مساحت تحت پوشش هر ضربدری از 25متر مربع تجاوز ننماید.

تعریف سقف:

سقف اولین قسمت از سازه باربر ساختمان است که بارهای مرده و زنده روی آن قرار می‌گیرد همچنین در زلزله نیز چون نیروی زلزله را به دیاگرام سقف نسبت می‌دهیم لذا اهمیت طبیعت سقف و توانایی تحمل بارهای و انتقال آنها بسیار مهم است از این رو در این بخش به معرفی انواع سقف پرداخته شده است.

تعریف سقف:

سقف به قسمتی از ساختمان اطلاق می شود که برای پوشش و تقسیم طبقات ساختمان از هم ساخته می شود.و در صورتی که حد فاصل بین ساختمان و هوا باشدآن را بام می نامند.سقف ها به دسته های و تفاوتی تقسیم می شوند که آنها را بطور خلاصه توضیح می دهیم.


 

سقف طاق ضربی :

معماری سنتی ایران با این تحول همراه شد که سقف های طاق که روی دیوارها قرار می گیرفتند با تغییر در ارتفاع و فاصله ی بین دو سر طاق،  تبدیل به سقف های طاق ضربی شدند، در این نوشته معایب و مزایای این نوع سقف می پردازیم.

معایب:

1- سنگین بسیار زیاد، عدم صلبیت دایاگرام سقف و تخریب در هنگام زلزله به شکل آوار که برای ساکنین خطرناک است.

2- امکان رد شدن تاسیسات مثل لوله از روی سقف امکان پذیر نیست مگر با افزایش ضخامت سقف که باعث سنگینی می شود و در صورتی که لوله بنا به رد شدن از سقف داشته باشد در ان قسمت (در نواری که اجرها چیده می شود )تنها چسبندگی بین آجر و ملات خاک و گچ است که سقف را نگه می دارد .

3-در تیرچه های وسط مولفه های افقی همدیگر را خنثی می کنند ولی در تیرهای دو سر این اتفاق نمی افتد و باید مهار شوند.

نتیجه گیری:

این سقف بار وارده به خودش را به صورت یک طرفه منتقل می کند. در این نوع سقف ایده قوسی چیدن آجرها خوب است ولی این سقف بسیار سنگین است چون قوس ها را باید با پوکه پر کرد.

همچنین عدم وجود یک دیاگرام صلب در این نوع سقف عملکرد آن را در برابر نیروهای زلزله پایین آورده است سرعت اجرای عملیات در این نوع سقف بسیار پایین است و هزینه های بالایی دارد و تخریب در سقف طاق ضربی به صورت آوار است و برای ساکنین خطر  زیادی دارد.

                                     

سقف تیرچه بلوک:

سقف تیرچه و بلوک جزء دال های یک طرفه به حساب می آید که در این نوع سقف برای کاهش بار مرده از بلوک های توخالی بسیار سبک ( مجوف) بتنی یا سفالی برای پر کردن سقف استفاده می شود.

کاربرد تیرچه و بلوک در ساختمان :

تیرچه و بلوک برای پوشش سقف ساختمان های اسکلت آجری و اسکلت فلزی واسکلت بتن ارمه استفاده می شود.این سقف بار را به صورت یک طرفه منتقل می کند این سقف جزو سقفهای سنگین به شمار می رود. ایده پیش ساختگی در تیرچه های این سقف خوب است چون بتن در ناحیه کششی عملکردی برای ما نداشت لذا ما آن را حذف کرده ایم و جای آن را با بلوک سبک که نقش سازه ای ندارد پر می کنیم لذا تیرچه ها با بتن دال سقف یک تیرتی شکل را تشکیل می دهند که عملکرد پیوسته و خوبی به سقف می دهد این سقف در صورت اجرای صحیح از صلبیت مناسبی برخوردار می باشد.

در سقف تیرچه و بلوک ما آجرهای سنگین و چسبندگی گچ را در سقف طاق ضربی حذف کرده و به جای آن بلوک که سبک تر است جایگزین کرده ایم. بلوک ها نقش پر کننده دارند و انواع مختلفی دارند که می توان به بلوک سفالی که رایج تر است ، بلوک بتنی و بلوک پلی استایرن اشاره کرد. پیش ساختگی در تیرچه باعث می شود که فاصله آرماتورهای تیرچه تنظیم بوده و سرعت ساخت بالا رود.

در جاهایی که اتصال تیرچه به تیر اصلی برش زیاد است از ادکا به عنوان تقویت برشی استفاده می شود . برای انتقال ممان در بر تکیه گاه و پیوستگی سقف در دو طرف یک پل اصلی از آرماتور ممان منفی استفاده می شود.

برای دهانه های بزرگ عمود بر جهت تیر ریزی یک ریب یا کلاف استفاده می شود که برای خیز کاربرد دارد ولی نباید جهت انتقال بار را عوض کند.

محاسن این نوع سقف:

. دوام خوب در مقابل آ تش سوزی دارد.
. عایق صوتی خوبی است.
. عایق حرارتی در مقابل سرما وگرماست.
. عایق رطوبتی است.

معایب این نوع سقف: 


.  سقف سنگینی است

.  در مقایل زلزله احتمال سقوط بلوک ها می رود.

.  صلبیت نسبی پایینی دارد.

 . اجرای آن نسبت به سقف های مشابه زمان زیادی نیاز دارد
. اجرای سقف تیرچه و بلوک نیاز به نیروی ماهر و متخصص دارد.

 . بزرگترین عیب این سقف این است که در دهانه های بزرگ نمی توان استفاده گردد.


                جدول ارتفاع بلوک و ضخامت سقف:ضخامت سقف       ارتفاع بلوک
18                                    25

22                                   30

26                                  35

نکات مربوط به تیرچه ها:

1: اندازه ی عرض تیرچه ها 8 تا 12 سانتی متر است.

2: ضخامت تیرچه ها معمولا 4 سانتی متر است.

3:  پس ازبتن ریزی تیرچه ها آن را بوسیله ویبراتور خوب ویبره کنیم.

4: بتن داخل قالب فلزی یا سفالی جهت ساخت تیرچه با عیار500 تا 400 تا کیلوگرم سیمان در متر مکعب بتن ریز با مصالح سنگی ریزدانه تهیه شود

5: فاصله محوروسط تا محوروسط تیرچه دیگر معمولا50 سانتیمتر می شود.

نتیجه گیری:

این سقف بار وارده به خودش را به صورت یک طرفه منتقل می کند و وزن آن زیاد است.

همچنین عدم وجود یک دیاگرام صلب در این نوع سقف عملکرد آن را در برابر نیروهای زلزله پایین آورده است  و تخریب در این نوع سقف به صورت آوار بوده که  برای ساکنین خطر  زیادی دارد.

انواع بلوکهای سقفی:

بلوک سیمانی

بلوک سفالی

بلوکهای تلفیق سیمان بالیکا: وزن سبکتری نسبت به بلوک سیمانی دارد

بلوکهای پلی استایرن(یونولیت- فرم)

بلوکهای سیمانی سنگین هستند بلوک سفالی از آنها سبکتر می‌باشد.

بلوکها عایق صدا هستند و مقاومت ندارند.

در زلزله اگر بلوکها شکسته باشند در هنگام زلزله فرو می‌ریزد و در ناحیه شکستگی بتن زیادی استفاده می شود. خیلی بتن در آن استفاده می‌شود در ناحیه شکستگیها پرت حمل و نقل، بالا بردن، جاگذاشتن آن زیاد است.

بلوکهای پلی استایرین از سفال خیلی بهترهستند، یک پودر است که به آن حرارت می‌دهیم و گاز می‌شود و گاز را داخل یک قالب می‌کنیم و بعد آنرا سرد می‌کنیم. در آلمان آنرا استفاده می‌گردند. مواد آن مقاوم در برابر حریق و آتش نمی‌گیرد و فقط جمع می‌شود و مواد سمی آن به اندازه استاندارد است متاسفانه در کشور ما یخ‌دان سازها شروع به تولید این نوع بلوک کردند و بلوکهای با کیفیت نامطلوب وارد بازار شد و چند زمانی به دلیل غیراستاندارد بودن بلوکهای پلی استایرن استفاده از این بلوکها ممنوع است.  در کل بلوکهای پلی استایرن با چگالی 80 و مقاوم در برابر حریق هستند.

 سقف کُرمیت:

در سیستم سقف کُرمیت از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می شود. در ساخت تیرچه های مذکور از یک تسمه، در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می شود. برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالب های ثابت مانند بلوک های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی ، قالب های موقت فولادی (کامپوزیت ) و یا هر پرکننده سبک استفاده می شود. فواصل تیرچه ها بسته به نوع قالب از 73 سانتی تا 100 سانتی متر متغیراست ، روی سقف نیز با 4 الی 10 سانتی متر بتن پوشانده می شود.
تیرچه ها از نوع خود ایستا بوده و به همین علت هیچ نوع شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز نمی باشدو تیرچه ها به نحوی طراحی می شوند که بتوانند وزن بتن خیس، قالب ها و عوامل اجرایی سقف را به تنهایی تحمل کنند.
پس ازاین که بتن به 75% مقاومت مشخصه خود می رسد.

 تیرچه های فولادی با بتن به صورت یک مقطع مختلط وارد عمل شده و بارهای مرده و زنده سقف را تحمل می کنند.سقف تیرچه و بلوک کُرمیت:

با متداول شدن سقف های تیرچه و بلوک سنتی برخی از مشکلات سیستم طاق ضربی مرتفع شد. اما این سقف ها مشکلات دیگری را به همراه خود پدید آوردند که عمده ترین آنها ضرورت استفاده از شمع بندی در زیر سقف است.
شمع بندی علاوه بر دست و پاگیر بودن هزینه زیادی را نیز بر ساختمان تحمیل می کند. در سال 1363 با استفاده از بلوک کُرمیت به جای طاق ضربی که قبلا” در این سیستم بعنوان قالب ثابت بکار می رفت عملا” سقف تیرچه وبلوک کُرمیت وارد بازارشد.
این سقف به علت خود ایستا بودن تیرچه ها نیازی به شمع بندی ندارند و به همین علت از سرعت اجرای بسیار بالایی برخوردار می باشد. اجرای این سقف بر روی اسکلت های فولادی بتنی و دیوارهای باربر امکان پذیر می باشد.

سقف تیرچه با جان باز- کرمیت- پایا:

از انواع سقف تیرچه بلوک است، برای سقف تیرچه بلوک باید شمع‌هایی در فواصل مختلف بگذاریم و حتی خیزمنفی ایجاد کنیم یعنی در وسط تیر شمع بلندتر قرار بدهیم.

در سقف‌های فرودگاهها و درسقف‌های بلند زدن داربست و هزینه آن بالا است و همچنین کار مشکل است به همین خاطر از سقف‌ها کرمیت استفاده می‌شود که نیازی به شمع ندارند و کار راحتر است.

در این نوع سقف‌ها بالا و پایین آنها را تسمه می‌اندازیم که بعدا داخل بتن می‌روند و تیر مرکب می‌شود این تسمه‌ها باید ضخیم باشند که بتواند وزن تیر، بلوکها- بتن و خودش را تحمل کند و دیگر در این نوع سقف احتیاجی به شمع نداریم. اول آقای کرمیت در ایران این نوع سیستم را ثبت کرد به همین دلیل به سقف‌های تیرچه با جان باز کرمیت نیز می‌گویند.

این سقف‌ها با خشک شدن بتن مقاومت خیلی زیادی را ایجاد می‌کنند هزینه این سقف‌ها زیاد می‌باشد و در فرودگاهها و در جاهای بلندبیشتر استفاده می‌شود.

این سقف‌ها مقاومت بالایی را به وجود می‌آورند. با 5cm بتن‌ریزی روی این سقفها یک دیافراگم صلب ایجاد می‌کنیم که مقاومت موردنیاز ما را تامین می‌کنند.

دلایل استفاده از سقف‌های تیرچه با جان باز:

1- در جاهایی که هزینه قالب‌بندی و شمع‌بندی بیشتر از هزینه سقف کرمیت باشد.

2- امکان اجرای همزمان سقف چندطبقه فراهم است.

در تیرچه بلوک امکان اجرای چند طبقه همزمان وجود ندارد.

این نوع سقف گرانتر از تیرچه بلوک است و مشکلات تیرچه بلوک را نیز دارا می‌باشد.

سقف کامپوزیت:

سقف های کمپوزیت ترکیبی هستند از فولاد و بتن که برای یکپارچگی این آنها  از برشگیر (نبشی)استفاده می شود. که این نبشی با بتن درگیری ایجاد کرده و یکپارچگی درست می کند و چون تیرهای فرعی کمپوزیت به علت گیردار بودن تیرهای اصلی و با توجه به لنگر پوش (لنگر زلزله) بتن روی تیرهای اصلی نمی تواند به مقاومتش کمک کند .میلگردهایی که روی سقف کامپوزیت قرار دارند میلگردهایی حرارتی هستند که در جهت مخاالف با تیرهایی فرعی باعث یکپارچه شدن بتن و درگیری با سقف کامپوزیت می شود وبا جوش دادن به تیرهای فرعی مانع ترک خوردن بتن می شود . درقالب بندی این سقفها معمولا از تخته کوبی استفاده می شود و بعد از اتمام بتن ریزی نایلون باعث راحت جدا شدن تخته ها می شود و در برخی موارد از یونولیت استفاده می شود که به علت محکم نبودن باید شمع کوبی کنند و مشکلات اجرایی بیشتری دارد و دلیل دیگر اینکه یونولیت زیر سقف می ماند و ما نمی توانیم از فضای زیر سقف کامپوزیت که تیر های فرعی آنها معمولا زنبوری هستند برای عبور لوله تاسیساتی استفاده کنیم در ضمن عایق خوبی برای حرارت بالا نیست.در قالب بندی تخته کوبی مهمترین مزیت آنها این است که در زیر سقف کامپوزیت خلائی وجود دارد و از این خلا برای لوله های تاسیساتی استفاده می شود.یکی از مزیت های سقف کامپوزیت قدرتمندی آن نسبت به سقفهای تیرچه بلوک است چون یکی از راههای یکپارچه کردن رفتار ستون ها در هنگام زلزله از طریق سقف می باشد و سقف کامپوزیت به دلیل برش گیر های نصب شده روی تیرهای فرعی یکپارچگی بین فولاد و بتن ایجاد شده و در اطراف ستونها هم همین طور در نتیجه ستون ها در هنگام زلزله رفتار یکپارچه دارند ولی در سقف تیرچه بلوک این گونه نیست.کلا در باره سیستم های خمشی باید گفت در این سیستم تمام تیرهای اصلی گیردار عمل می کنند و معمولا از پروفیل های سالم استفاده می کنند (لانه زنبوری نباشد)چون اصلا دارای لنگر می باشند و در نتیجه باید آنجا ورق بزنیم و ثانیا لنگرماکزیمم برش در یک سوم تکیه گاهها وجود دارد. ما باید در صورت استفاده از زنبوری آنجا را پر کنیم و ما هم وسط را پر کرده و هم گوشه را پر می کنیم و این تنها وقتی است که ما پروفیل نداریم مگرنه بهتر است از پروفیل استفاده شود.

  سقف کامپوزیت با ورق فلزی:Hatch channel

برای اجرای این سقف از ورق‌های سردنورد شن گالوانیزه استفاده می‌شود که روی آن را بتن می‌ریزیم لبه صفحه و ورق‌ها باید اعواج داشته باشد تا درگیری کامپوزیت را داشته باشیم. این صفحه نقش قالب را دارد و هم در کشش و فشار نیز کار می‌کند و هم  یک سطح گسترده و صاف را نیز بوجود می‌آورد. که باعث سبکی سقف شده و اجرای آن نیز سریع و راحت می‌باشد. اگر بار روی این گونه سقف‌ها زیاد باشد مانند بار سقف پارکینگ این سقف‌ها را با سقف کامپوزیت ترکیب می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان به سقف پارکینگ فرودگاه امام در تهران اشاره کرد که با این سیستم اجرا شده است.

از جمله مزایای دیگر این سقف‌ها می‌توان به عملکرد رفتار غیرخطی این سقف در برابر زلزله اشاره کرد که عملکرد این سقف‌ها در برابر زلزله مناسب می‌باشد و تمام ساختمان در برابرزلزله رفتار پیوسته‌ای دارد که این رفتار بدلیل استفاده از ورق‌های گالوانیزه، و سبک‌سازی سقف می‌باشد.

عملکرد مناسبی دارد. Hatch Channel  سقف دال با ترکیب

که باعث نازکی این سقف و سبکی نسبی آن شده است یک صفحه گالوانیزه بسیار نازک که توی آن با بتن پر می شود ساختار این نوع سقف را تشکیل می دهد.

این صفحه در کشش عمل می کند و این خوب است و همچنین نقش قالبی برای بتن دارد.

از انواع  این نوع سقف های می توان به انواع زیر اشاره کرد:

. ایرانیت ، کرمانیت

ورقهای گالوانیزه.

ساندویچ پانل.

انواع و اقسام پوششهای پلیمری.

در سقف ایرانیت که از جنس آزبست سیمانی است و بسیار سرطان زا و خطر ناک است.

در ورق گالوانیزه به دلیل بالابردن مدول مقطع ورق موجدار استفاده می شود ولی از نظر عایق بسیار بد است و باید حتما زیرش پشم شیشه و پشم سنگ استفاده کنیم در ضمن پشم سنگ نیز سرطان زا و برای سلامتی مضر است این ورقهای موجدار روی پروفیلهای ضد شکل نصب می شود و با پیچ و چسب یا واشر برای آببندی استفاده می شود و اتصال برقرار می شود.

در ساندویچ پانل ها که هم به صورت سقفی و هم دیواری تولید می شوند از ورقهای گالوانیزه و در بین آن از پلی اورتان ( که گاز سمی تولید می کند ) یا پلی استیرین استفاده می شود سقف های ساندویچ پانل در صورت نداشتن نیروی متخصص در اجرا دچار مشکلات فراوانی از جمله عدم آب بندی مناسب می شود.

از سقف های با پوشش پلیمری می توان به آجر طبرستان اشاره کرد که سقف نسبتا سنگینی است و اتصال بین آجرهای آن ضعیف بوده و خود سفال هم ترد و شکننده است و در زلزله به صورت انفجاری تخریب می شود

سقف‌های پشت‌بام، طبقه آخر(سقف‌های پوششی سبک برای بام):

این سقف‌ها، سقف‌های پوششی مکعبی هستند که برای بام استفاده می‌شوند. سقف پشت بام را می‌توان شیب‌دار کرد که این شیب‌دار کردن می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. شیب‌دار کردن سقف‌ها به دلیل

1- سنگینی ایزوگام و یا اضافه کردن یک طبقه دیگر را حذف کنیم.

2- سقف را سبک کنیم.

روی این سقف‌ها بارگذاری نمی‌شود و این سقف‌ها باید بار برف، بار باد و وزن یک آدم را تحمل کنند برای اجرای این سقف‌ها باید موارد زیر را در نظر گرفت:

1- برای پروفیل زیر این سقف‌ها از فولاد سرد نوردشده استفاده کنیم که سبک باشد و تشکیل شبکه خرپایی بدهد

2- روی سقف نیز از صفحات روکش‌دار استفاده کنیم.

از انواع این نوع سقف‌ها می‌توان به موارد زیراشاره کرد:

1- ایرانیت- کرمانیت     2- سفال طبرستان        3- سقف‌های ورق گالوانیزه موج‌دار

صفحات روکش:

ورق سرد نورد شن از همه صفحات روکش دیگر سبکتر و قابل بازیافت می‌باشد و از صفحات روکش دیگر پیوسته‌تر است.

ورق سیمانی آزبست، سرطان‌زا و خطرناک می‌باشد. ورق‌های سیمانی قابل بازیافت نمی‌باشند و پس از مدتی نمی‌توان از آنها استفاده کرد. در ورق‌های سیمانی غیرآزبست، الیاف درسیمان قرار داده می‌شود و بتن را مسلح می‌کنند تا مشکل کشش را حل کنند.

از جمله ورقهای سوفای می‌توان به سوفال طبرستان اشاره کرد که قطعات سوفالی را به صورت شیب‌دار قرار می‌دهند. که باعث کاهش سرعت اجرای سقف می‌شود. استفاده از ورقهای سوفالی باعث سنگینی سقف می‌شود. اتصال بین سوفال‌های آن ضعیف بوده و خود سوفال هم ترد و شکننده است و درزلزله به صورت انفجاری تخریب می‌شود.

تایل سیمانی مانند ورقهای سولفالی می‌باشد و از جنس سیمان می‌باشند ولی از ورقهای سوفال سنگین‌تر هستند.

ورقهای پلیمری از جنس ایزوگام است ولی صلب‌تر وجامع‌تر، از مواد نفتی و پلیمری تشکیل شده‌اند که باعث می‌شود مشکلات زیست محیطی نداشته باشد و چون از مواد پلیمر ساخته می‌شوند، طرح‌های مختلفی دارند.

نکته قابل ذکر در مورد صفحات یونولیت این است که این صفحات باید از زیر مهار شوند تا در مقابل باد بتوانند مقاومت بکنند.

زیر همه صفحات روکش باریک لایه عایق به کار ببریم.

سقف دال بتنی:

سقف دال بتنی یک سقف بتنی پیوسته است که توسط شبکه آرماتور، مسلح می‌شود عملکرد این سقف در توزیع و انتقال نیرو به دو صورت یک طرفه و دو طرفه می‌باشد. اما دال دو طرفه به دلیل این که نیرو را به دوراستا تقسیم می‌کند عملکرد مناسبتری نسبت به دال یک طرفه دارد. دال عموما در ساختمان اسکلت بتنی عملکرد خوبی دارند وبرای اسکلت فولادی مناسب نمی‌باشند.

از جمله معایب سقف دال بتنی می‌توان به سنگین‌تر بودن این سقف نسبت به سقف کامپوزیت اشاره کرد و همچنین در این سقف نیروی فشاری و کنشی به یک نوع مصالح که آن بتن است وارد می‌شود که همانطور که می‌دانید بتن در برابر نیروی کششی عملکرد منابسی ندارد. همچنین سقف دال مشکلات اجرای نسبتا زیادی دارد و اجرای متناسب آن با طراحی کار سختی می‌باشد. استفاده از این سقف در ایران کاربرد چندانی ندارد.

سقف چوبی:

سقفهای چوبی از مشتقات چوب ساخته می‌شوند از جمله مشتقات چوب می‌توان به نئوپانPly wood, OSP اشاره کرد.

 OSP: از مشتقات چوب می‌باشد که به صورت خرده چوب است که به هم فشرده شده‌اند.OSP مانند نئوپان می‌باشد ولی عملکرد بهتری نسبت به نئوپان دارد.

:Ply wood

دو لایه چوب است که یک ماده پلی مری بین دولایه آن قرار می‌گیرد این ماده پلی مری یک ماده نرم و توپر که باعث چسبیدن و اتصال دولایه چوب می‌شود.

استفاده از سقف چوبی به دلیل سبکی آن بسیار مناسب بوده و باعث کاهش وزن ساخته می‌شود، مخصوصا در جاهایی که نیروی زلزله غالب باشد.

از معایب این سیستم می‌توان به مشکل حریق و آتش سوزی این نوع سقف و همچنین به شکل موریانه‌ها اشاره کرد.

استفاده از چوب مستلزم داشتن صنایع چوب پیشرفته و همچنین داشتن تکنولوژی در جهت غنی‌سازی چوب‌ها در راستای الیاف برای تولید الوار از چوب طبق استانداردهای قابل قبول می‌باشد که هم اکنون صنعت و تکنولوژی ساخت و غنی سازی چوب در کشورهای آمریکا، کانادا، روسیه و بخشی از کشورهای قاره اروپا می‌باشد. این صنعت در ایران متاسفانه پیشرفت چندانی نداشته است از دلایل عمده عدم پیشرفت کشورمان در این زمینه می‌توان به محدود بودن استفاده بی‌رویه از منابع جنگلی برونی داشتن برنامه‌ای مدرن برای جایگزینی این منابع طبیعی و نداشتن صنعت و تکنولوژی برای بهره‌برداری اشاره نمود.

استفاده از سازه های چوبی مستلزم داشتن صنایع چوب پیشرفته و همچنین داشتن تکنولوژی در جهت غنی سازی چوب ها در راستای الیاف برای تولید الوار از چوب طبق استاندارد های قابل قبول می باشد که هم اکنون صنعت و تکنولوژی ساخت و غنی سازی چوب در کشورهای آمریکا ، کانادا ، روسیه و بخشی از کشورهای قاره اروپا می باشد. 

این صنعت در ایران متاسفانه پیشرفت چندانی نداشته است از دلایل عمده عدم پیشرفت کشورمان در این زمینه می توان به محدود بودن استفاده بی رویه از منابع جنگلی بدون داشتن برنامه ای مدون برای جایگزینی این منابع طبیعی و نداشتن صنعت و تکنولوژی برای بهره برداری اشاره نمود.

این نوع سقف ها بیشتر در سازه هایی که سیستم آن تقریبا چوبی است استفاده می شود . در جاهایی که نیروی زلزله غالب می باشد این استفاده از این نوع سقف به دلیل سبکی بسیار مناسب می باشد.

از معایب این سیستم می توان به دچار حریق شدن آن اشاره نمود.


 

1-سقفهای گنبدی:

یکی از شاهکارهای معماری باستان ایران طراحی سقف های گنبدی است که در آنها سقف ها به هیچ وجه نیروی کششی حتی کشش ناشی از خمش وجود ندارد . در صورت محاسبه ی دیاگرام های نیروهای داخلی این سقف ها به هیچ وجه در برابر نیروهای نقلی استاتیکی در این سیستم به خاطر خاصیت قوس (کروی بودن)نیروی کششی وجود ندارد و هر نیرو که به این سیستم وارد شود به بی نهایت نیروی محوری در بی نهایت جهت (در سه بعد) تقسیم می شود.

بنابراین این نوع سقف در برابر نیروهای نقلی استاتیکی بهترین عملکرد را دارند.

پی گنبد باید به صورت حلقه ای و پیوسته باشد تا در برابر نیرو هائی مثل زلزله تغییر شکل ندهند و پایداری خود را حفظ کند .اگر گنبد روی سقف باشد باید ان را روی سقف مستحکم و مقاوم کرد تا در برابر نیروهای زلزله عملکرد مناسب داشته باشد.

به هنگام اجرای گنبد بر روی دیوارهای گوشه دار باید به صورت شکل زیر آرام آرام این گوشه را به دایره تبدیل کرد. این امر خود نوعی انعطاف پذیری اجرای این سقف را با انواع طراحی معماری  در انواع زاویه های مختلف به حساب می آید.

2-سقف های طاق:

در طاق نیز همانند گنبد ها از خاصیت قوس استفاده شده است با این تفاوت که گنبد به صورت کروی اجرا شده ولی طاق به صورت استوانه به همین دلیل نیروها فقط به صورت دو بعدی تقسیم شده همچنین به خاطر نداشتن حلقه به دور ان نسبت به گنبد عملکرد ضعیف تری دارد و باید ضعف ان را با چوب یا افزایش ضخامت دیوار تقویت کرد.


 

سقف‌های کاذب:

سقف کاذب «کف کاذب»: برای رد کردن کانال‌های کولر و لوله‌های آب از سقف کاذب«کف کاذب» استفاده می‌کنند سقف کاذب قدرت فوق‌العاده‌ای به مهندس‌های معمار ساختمان برای طراحی می‌دهد و از سقف کاذب برای زیبایی در ساختمان استفاده می‌شود سقف کاذب سقفی است که عملکرد سازه‌ای ندارد.

سقف کاذب:

 1- سقف گچ و رابیتس (سیمان و رابیتس)

 2- سقف کاذب با تکنولوژی ساخت و ساز خشک

مقطع سقف کاذب:

در سقف کاذب جنس آویزها از آمارتور می‌باشد چون آویزها فقط کشش را تحمل می‌کند و در فشار نمی‌باشند بنابراین از آرماتور استفاده می‌شود اما در شبکه زیر آویزها اصلا نباید از آرماتور استفاده کرد چون بایستی خمش را نیز تحمل کنند به همین دلیل از نبشی استفاده می‌کنند.

درسقف تیرچه بلوک آویزها را داخل تیرچه‌ها و داخل بتن قرار می‌دهند و زیر آن شبکه را می‌بندند که شبکه از جنس نبشی است سپس روی شبکه یک توری قرار می‌دهند که به آن رابیتس می‌گویند و رابیتس‌ها را به نبشی‌ها می‌بندند و در مرحله بعد روی رابیتس‌ها را گچ می‌کشند و خطای گچ‌ کاری روی رابیتس حداقل در حدود3CM می‌باشد برای تراز رابیتس‌ها از شلنگ‌‌ تراز استفاده می‌کنیم که خود این روش نیز خطای زیادی دارد بعد از نصب رابیتس‌ها روی آن یک لایه گچ می‌زنند تا سقف را تراز نمایند چون در این روش خطای دست زیاد است به همین دلیل روش مناسبی نیست. حداقل وزن ایده آ ل در سقف کاذبمی‌باشد که با اجرای ضعیف سقف، وزن آن بیشتر از مقدار گرفته شده می‌شود.

در جاهای مرطوب مانند سرویس‌های بهداشتی از سقف کاذب گچ و رابیتس استفاده نمی‌شود بلکه از سقف کاذب سیمان و رابیتس استفاده می‌شود به دلیل اینکه سیمان عملکرد بهتری نسبت به گچ در مقابل رطوبت دارد اما سقف‌های کاذب سیمان و رابیتس مشکلاتی دارند که عبارتند از:

1- گیر و بست ندارند به دلیل اینکه زمان گیرش سیمان زیاد است.

2- سنگینی این نوع سقف‌ها

برای حل کردن مشکل اول معمولا در لایه اول گچ و سیمان را با یکدیگر مخلوط می‌کنند و سپس اجرا می‌کنند و برای اینکه این عمل انجام شود ضخامت سقف‌ها افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه وزن این سقف‌ها زیاد می‌شود.

سقف کاذب با تکنولوژی ساخت و ساز خشک:

Dry Wall System تنها شرکتی که در ایران Dry wall تولید می‌کند، شرکت کناف است.

در سیستمDry wall از دو نوع برد استفاده می‌شود:

1- Gybson board بردگچی

2- Cement board برد سیمانی

در ایران گچ با خلوص95% وجود دارد و این گچ به فراوانی در کشور ما مباشد ولی در کشورها دیگر گچ با این درجه خلوص و به این فراوانی وجود ندارد ولی از Dry wall system در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌کنند.

در این سیستم مزیت خیلی خوبی دارد این است که پرت را دقیق می‌توان حساب کرد ولی استفاده از گچ کاری معمولی پرت بسیار زیادی را به همراه دارد.

مکانیزمDry wall system به این صورت است که گچ را فشرده می‌کنند و در دو طرف آن مقوای کرافتcraft قرار می‌دهند.

- مقوای Craft مقوای مقاوم ساختمان است که در خارج از کشور زیاد استفاده می‌شود در این روش ابتدا سنگ گچ را به گچ کشته تبدیل می‌کند و سپس یک سری مواد افزودنی خاص به آن اضافه می‌کنند بعد بین دو مقوا گچ را فشرده می‌کنند و دوباره آنرا می‌پذند و مجددا تبدیل به سنگ گچ می‌شود.

با توجه به اینکه از چه نوع مواد افزودنی‌ در پانل‌هاGypsum  استفاده شده‌اند به انواع زیر تقسیم می‌شوند.

انواع پانل‌های گچی :Gypsum board

1- RG= Regular عادی

2- MR=Moisture Resistance مقاوم در برابر رطوبت«Green board»

3-FR=Fire Resistance مقاوم در برابر حریق

4-FM=Fire and moisture Resistance مقاوم در برابر حریق و رطوبت

 RG: یانل‌های گچی نوع اول یا پانل‌ها معمولی مقاومت خیلی بیشتری نسبت به گچ معمولی روی دیوار دارند چون سنگ گچ هستند.

عرض این پانل‌ها در سیستم متریک1.2M می‌باشد و در سیستم اینچی1.22 می‌باشد و در همه جاها این عرض ثابت می‌باشد.

ولی طول پانل‌ها متغییر است و طول آنها بین 2.2M الی3M می‌باشد.

طول این پانل‌ها دراندازه‌های3M, 2.8M-2.6M- 2.5M-2.4M-2.2M می‌باشند.

 MR: پانل‌های گچی نوع دوم یا پانل‌های گچی مقاوم در برابر طوبت را در حمام‌ها و استخرها می‌توان استفاده کرد و داخل مواد آن سیلیکون نیز وجود دارد و برخلاف گچ‌های معمولی که در مجاورت رطوبت خیس می‌شوند و گچ آنها می‌ریزد و یا روی آنها شوره می‌زنند نوعMR هیچ اتفاقی برای آنها نمی‌افتد.

-         در پانل‌هایR6 به دلیل خاصیت موینه آب، آب به سمت بالا حرکت می‌کند و یانل‌ را جنس می‌کند ولی این یانل‌ نیز مقاوم است و پایین نمی‌ریزد.
FR  پانل گچی مقاوم در برابر حریق:

با استفاده از علم مهندسی گچ یک سری مصالح ایجاد کرده‌اند که در داخل آنها آب تبلور استفاده شده و کاربرد این پانل‌ها در اسکلت ساختمان می‌باشد با استفاده از این مواد تیرها و ستونها را باکس می‌کنند. در هنگام آتش سوزی آب تبلور آب داخل بردهای گچی، تبخیر می‌شود و بخار آب دور تیرها و ستونها قرار می‌گیرد و باعث می‌شوند زمان ذوب فلز به تاخیر بیفتد.‌نمونه‌ای‌از‌ساختمانهای که این سیستم در آنها به کار برده شده است عبارتند از:

بیمارستان پاستور  بم که اتاق عمل آن که حریق خورده و تا 2 ساعت در مقابل آتش‌سوزی مقاوم است ساختمانهای وزارت راه و کشور نیز کد حریق دارند و آنها نیز تا 2 ساعت در مقابل آتش‌سوزی مقاوم هستند. ورزشگاه بم کد حریق دارد و تا 3 ساعت در مقابل آتش‌سوزی مقاوم است در کل بردFR در مقابل آتش سوزی به ما کد حریق می‌دهند.

 FM: در جاهایی که رطوبت داریم« استخرها- سرویس» و می‌خواهیم در برابر آتش‌سوزی نیز مقاوم باشند از نوعFM استفاده می‌کنیم.

برای اتصال این پانل‌ها به سقف از پروفیل‌های فولادی سرد نورد شده استفاده می‌شود و در نقاطی که پروفیل‌ها روی هم قرار می‌گیرند، توسط کلیپس یا پیچ به هم وصل می‌شوند. برای سفت کردن پیچ‌ها از دستگاه 5Crew gun استفاده می‌شود.

در این سیستم سقف کاذب، اتصال آن به سقف بوسیله جوش نمباشد، بلکه باHilt gun میخ را به سقف شلیک می‌کنند که یک نوع جوش انفجاری است.

در این سیستم خطای کارگر به حداقل ممکن می‌رسد و کارگر باید تنها نبشی دور آن را تراز کند.

تراز کردن نبشی‌ها در این سیستم بوسیله دستگاهRotar Laser Levelero (تراز کننده چرخشی نیرو) صورت می‌گیرد.

در تکنولوژی ساخت و ساز خشک ملات را از سیستم حذف می‌کنیم.

:Cement board برد سیمانی:

برد سیمانی عملکرد شبیه برد گچی دارد با این تفاوت که مقوایcraft روی آن قرار نمی‌گیرد و باید برون آزبست می باشد.

مصرف بردهای سیمانی کمتر از بردهای گچی می‌باشد، از نظر هزینه این بردها گران‌تر از بردهای گچی هستند و در انتقال رطوبت و حرارت و صدا به خوبی گچ نیستند. از این بردها در فضاهای بیرونی استفاده می‌شود. ضخامت این نوع بردها12mm, 9mm,6mm, 4.5mm به دلیل ارتعاش زیاد معمولا استفاده نمی‌شود.

در ایران این بردها تولید نمی‌شوند و وارداتی می‌باشند و شرکت کنافcement board را تولید می‌کند(AQUA board) که در آن از الیافی استفاده شده است که از نظر حرارت و آگوستیک مناسب می‌باشد و قیمت آنها نسبت به دیگر بردهای سیمانی بیشتر باشد.

سقف‌های کاذبی که تاکنون در مورد آنها توضیح داده شد به سقفهای کاذب هوا بند مشهور هستند که از آن جمله می‌توان به سقف کاذب گچ و رابیتس و سقف کاذب با تکنولوژی ساخت و ساز خشک اشاره کرد، که هوا داخل این نوع سقف‌ها نفوذ نمی‌کند.

سقف‌های کاذب غیرهوا بند:

1-  سقفهای مشبک60×60

- کناف

- آرمسترانگ

-USG

2- سقفهای تزیئناتی خاص

از سقف‌های غیرهوابند مشبک، در جاهایی استفاده می‌شود که تاسیسات کنترلی داریم.

در سقف‌های مشبک، پروفیل‌های به کار رفته در آنها سپری می‌باشد که تایل‌هایی روی آن قرار می‌گیرند.

با توجه به این که استفاده از شیشه در نورگیرهای سقف بسیار خطرناک است استفاده از پلی کربنات به جای شیشه توصیه می‌شود که پلی کربنات مزایای بیشتری نسبت به شیشه دارد که عبارتند از:

1-     عایق 
2-     سبکی 
3-      خطرات شیشه را به همراه ندارند.


گروه ساختمانی آذرساوالان (0 تا 100)

صفر تا صد مراحل ساختمان سازی :

گروه ساختمانی آذرساوالان

م. آذرباش ۰۹۱۲۸۶۱۸۵۸۱ _ ۰۲۶۳۴۴۵۱۳۶۵ 
_ sakhtuman.blogfa.com
@sakhtuman
www.azarsavalan.com
01-تهیه زمین
02-تهیه نقشه های واقعی معماری توسط دفاتر طراحی معماری ( نقشه های واقعی اجرایی ساختمان شامل دفترچه نقشه های معماری و دفترچه نقشه تاسیسات برق ومکانیک) 
03-انعقاد قرارداد وکالت اجرای کارهای شهرداری و نظام مهندسی واخذ پروانه و عدم خلافی ها وپایانکارها با دفترفنی مهندسی با پیمانکار
04-انعقاد قرارداد با دفتر مهندسی جهت تهیه نقشه های شهرداری ونظام مهندسی
05-تهیه نقشه های واقعی اجرایی سازه توسط دفتر فنی مهندسی
06-تهیه نقشه سازه نگهبان توسط دفترفنی مهندسی
07-انعقاد قرارداد وکالت  اجرای کارهای اداری شامل آب وبرق و گاز و مخابرات و تامین اجتماعی و مپ با دفتر فنی مهندسی
08-اخذ پروانه ساختمان
09-بیمه نمودن کارگاه ساختمانی
10-تخریب ساختمان قدیمی
11- استقرار نگهبان و تجهیز کارگاه
12- گود برداری
13-اجرای سازه نگهبان
14-بتون مگر و قالب چینی
15-آرماتوربندی  فونداسیون
16-بتون ریزی  فونداسیون
17-اجرای سازه فلزی ( جوشکاری اسکلت )
18-قالب بندی طبقات
19-بتون ریزی طبقات
20-تیغه چینی
21-خاک گچ
22-لوله کشی آب و فاضلاب 
23-عقد قرارداد اطفاء و اعلام حریق  و آتش نشانی با دفاترخدمات آتش نشانی به همراه تائیدیه دفتر فنی مهندسی
24-اجرای گازکشی واحدها 
25-برق کشی توکار
26-اجرای واحد نمونه
27-رابیتس بندی ( دو گروه – یک گروه مشاعات و یک گروه داخل واحدها )
28-کوم پنجره های نما و دربهای آلومینیومی
29-کوم دربهای فلزی و دربهای انباری
30-جوشکاری خرپشته و دوربام
31-اخذ پایان کار سفتکاری
32-جوشکاری موقت دورراه پله وآسانسور
33-اجرای نما ( نمای اصلی وفرعی یک گروه و سایرمشاعات یک گروه دیگر- ابتدا نمای اصلی وسپس سایر نماها اجراگردد)
34-عقد قرارداد آسانسور با تائیدیه استاندارد
35-حفر چاه آب باران
36-شیب بندی بام وایزوگام اولیه
37-ایزوگام سرویسها
38-اخذ انشعابات آب وفاضلاب ( به تعداد واحدها و یکعدد عمومی )
39-اخذ انشعابات برق (به تعداد واحدها و یکعدد عمومی )
40-حفر چاه ارت با تائیدیه شرکت برق
41-کاشی کاری
42-آماده سازی کف واحدها
43-سرامیک کاری
44-گچ کاری (گروه ها به تعداد واحدهای هرطبقه باشد)
45-کوم دربهای ورودی واحدها یا نصب درب ضد سرقت 
46پنجره های نما و دربهای آلومینیومی
47-ایزوگام بام
48-کوپل نورگیر برای خرپشته
49-دربهای چوبی واحدها
50-کمدها و اشکافهای واحدها
51-کابینت و دکور
52سنگ کاری پله
53-جوشکاری نرده پله
54-موزائیک پیلوت و حیاط
55-سنگ کاری حیاط
56-نقاشی و کاغذ دیواری
57-نصب شیشه پنجره ها ودربها
58-خرید و نصب شیرآلات و لوازم سرویسهای بهداشتی از نمایندگی ( حتما از لوله کش آب جدا گردد)
59-نصبیجات  برق 
60-خرید و نصب پکیج و رادیاتور از نمایندگی ( حتما از لوله کش آب جداگردد)
61-نصب آسانسور
62-نصب درب حیاط و پارکینگ
63-تهیه نقشه ازبیلت فقط توسط مهندس مجری ذیصلاح 
64-آزادسازی سهمیه مهندس مجری ذیصلاح
65-اخذ تائیدیه و انشعابات  گاز
66-اخذ تائیدیه آتش نشانی توسط دفتر فنی مهندسی
67-پایان کار بهره برداری
68-انعقاد قرارداد و کالت  اجرای کارهای ثبت اسناد و تفکیک سند واحدها
69-فروش واحدها

 گروه ساختمانی آذرساوالان
م. آذرباش ۰۹۱۲۸۶۱۸۵۸۱ _ ۰۲۶۳۴۴۵۱۳۶۵ 
_ sakhtuman.blogfa.com
@sakhtuman
www.azarsavalan.com

‍  تشخیص دیوارهای باربر
هر ساختمانی متشکل از دیوارهای باربر(load bearing wall) و دیوارهای غیر باربر(non-load bearing wall) است. همان طور که می توانید تصور کنید، دیوارهای باربر مسئولیت به دوش کشیدن وزن سازه و انتقال آن را بر عهده دارند و دیوارهای غیر باربر نیز برای جداسازی فضاهای خانه و ایجاد اتاق مورد استفاده قرار می گیرند و هیچ باری را تحمل نمی کنند. بنابراین قبل از هرگونه اصلاح در دیوارها و یا برداشتن آن ها باید تشخیص دهیم که دیوار مذکور باربر است یا خیر.
تشخیص دیوارهای باربر در خانه
1. از پایین ترین نقطه در خانه شروع کنید: بهتر است برای تشخیص باربر بودن دیوار از ساده ترین خصیصه ی باربر بودن خانه، یعنی فونداسیون، بهره بگیرید. چنانچه خانه ی شما دارای زیرزمین است از آن جا شروع کنید و در غیر این صورت، از هر جایی روی طبقه ی اول که دارای پایین ترین دال بتنی است شروع کنید:
هنگامی که به پایین ترین نقطه ی خانه دست پیدا کردید این نکته را مد نظر قرار دهید که دیوارهای باربر به عنوان واسطی محسوب می شوند که مستقیما به فونداسیون وصل هستند و بنابراین هر دیوار متصل به فونداسیون را می بایست دیوار باربر در نظر گرفت و از برداشتن آن دیوار صرف نظر کرد.
2. محل قرارگیری تیرها را مشخص کنید: سیستم انتقال نیرو در سازه به طور کلی بدین صورت است که نیرو از طریق تیرها به ستون(یا دیوار باربر) و سپس از ستون به فونداسیون و در نهایت از فونداسیون به خاک انتقال پیدا می کند. بنابراین چنانچه سر تیرهای اصلی بر روی دیوار قرار گرفته باشد بسیار محتمل است که دیوار مذکور باربر باشد.
3. دیوارهای داخلی را تا بالای سازه دنبال کنید: دیوارهای داخلی ساختمان را در نظر بگیرید که در بین 4 دیوار خارجی ساختمان قرار گرفته است و از زیرزمین(طبقه ی اول) آن ها را دنبال کنید تا به طبقات بالاتر برسید. و بررسی کنید که ایا این دیوار تا طبقه ی بالاتر امتداد پیدا کرده است یا خیر. در صورتی که این دیوارها تا طبقات بالاتر امتداد پیدا کرده باشند بسیار محتمل است که دیوار باربر باشند.
4. دیوارهای داخلی نزدیک به مرکز خانه را بررسی نمایید: هرچقدر یک خانه بزرگ تر باشد فاصله ی دیوترهای خارجی باربر بیش تر می شود و از این رو نیاز به استفاده از دیوارهای باربر داخلی بیش تر حس می شود. مرکز خانه دارای بیش ترین فاصله از دیوارهای خارجی باربر است و در صورت وجود دیواری در مرکز خانه های بزرگ بسیار محتمل است که این دیوار بار بر باشد.
5. دنبال دیوارهای داخلی با انتهاهای بزرگ بگردید: تیرهای تکیه گاهی معمولا از اندازه ی بزرگ تری نسبت دیگر تیرها برخوردار هستند و بنابراین دیواری که برای تطبیق با این تیرهای بزرگ طراحی می شود نیز باید به اندازه ی کافی بزرگ باشد. بنابراین چنانچه دیواری دارای یک مقطع قوطی شکل بود و یا در انتهای آن یک ستون بزرگ شده وجود داشت این برداشت را می توان داشت که دیوار مذکور باربر است.
 مقاوم سازی ساختمانهامقاوم‌سازی ساختمانها از تئوری تا عمل
 مقدمه:
زلزله بم موجبات تأثر و تأسف عمومی را نسبت به فجایعی که برای مردم منطقه پیش آمده، فراهم آورد. لیکن زلزله مازندران با لرزش شدیدی که در تهران احساس شد علاوه ‌بر همدردی با مردم آن دیار، باعث نگرانی و تشویش بیش از حد برای ساکنین پایتخت گردید و همدلی با دیگران را با نگرانی برای خود در هم آمیخت.
مجدداً بحث مقاوم‌سازی، سخن روز همه مسؤولین و حتی مردم گردید. عده‌ای مقاوم‌سازی را به عنوان «ساختن مقاوم ساختمان‌های نوساز» مطرح نمودند و عده‌‌ای دیگر بحث «مقاوم‌سازی ساختمان‌های قدیمی» را مدنظر دارند. ولی نکته نگران کننده‌ این است که متأسفانه حتی بعد از وقوع زلزله‌های اخیر، هنوز ساختمان‌های خصوصی، عمومی و آموزشی دولتی در تهران در حال احداث است که در کمال تأسف عمداً یا سهواً، ضوابط محاسباتی و اجرائی مقاوم‌سازی زلزله در مورد آنها اجرا نمی‌شود و نظارت صحیحی هم بر آنها حاکم نمی‌باشد و معلوم نیست در کجای این هیاهو و غوغای مقاوم‌سازی، قرار دارند.
کلیات:
به هرحال مسأله مقاوم‌سازی در هر دو زمینه یاد شده (چه ساختمان‌های قدیم و بافت فرسوده و چه ساختمان‌های نوساز) مطرح می‌باشد. در مورد نوسازی ساختمان‌ها نیاز به ضوابط منسجم‌تری برای کنترل دقیق طراحی، ساخت براساس نقشه‌های اجرائی، جوشکاری صحیح و بتن‌ریزی قابل اعتماد وجود دارد مخصوصاً حتی پس از محاسبات و طراحی مناسب، ضعف جوشکاری در ساختمان‌های فلزی و کم بودن مقاومت بتن در سقف و پی ساختمان‌های فلزی و در کل ساختمان‌های بتنی، معضل بزرگی می‌باشد و هیچ نوع کنترلی بر آنها وجود ندارد. قابل ذکر است که اکثر بتن‌های مصرفی در ساختمان‌های ساخته شده حتی در چند سال اخیر از مقاومت محاسباتی ضعیف‌تر هستند و در هنگام وقوع زلزله، فجایع جبران ناپذیری را بوجود خواهند آورد. در حالی‌که نزد مردم، اسکلت بتنی ساختمان مقاوم‌تری را تداعی می‌نماید. «شن و ماسه شسته نشده، دانه‌بندی غلط، کم بودن عیار سیمان، شل و پر آب بودن بتن برای بتن‌ریزی راحت‌تر با پمپ و …»، همگی باعث کاهش مقاومت بتن می‌شوند. شرکت‌های تولید بتن، در صورت کاستی مقاومت بتن از میزان تعهد شده، تحت شرایطی فقط حاضر به پرداخت بهای بتن می‌باشند و خسارات وارد بر ساختمان را نمی‌پذیرند. پیشنهاد می‌شود چنین امری مستوجب برخورد کیفری از طریق قوه قضائیه باشد.
هرچند بین کسانی که در تهیه ملزومات و آهن آلات و بتن عمداً کوتاهی می‌نمایند و آنان که در این مورد دریغ نمی‌ورزند ولی به علت عدم اطلاع فنی لازم، ساختمان آنها در اجرا ضعیف است تفاوت بسیاری وجود دارد ولی شاید در هنگام وقوع زلزله، سرنوشت هر دوی آنها یکی، یعنی نتیجه تخریب ساختمان و بروز فاجعه انسانی و مالی باشد بنابراین لحاظ نمودن ضوابط قوی‌تر اجرائی و نظارتی و کنترل مضاعف بسیار ضروری به نظر می‌رسد. در جائی که شهرداری گزارش مهندس ناظر مبنی بر عدم خلاف در متراژ ساختمان را با بازدید مضاعف عوامل شهرداری کنترل می‌نماید می‌بایست در مورد اصل بسیار مهم‌تر یعنی استحکام ساختمان، این کنترل مجدد و مضاعف نیز وجود داشته باشدت و تنها به گزارش مهندس ناظر اکتفا ننماید، چون شرایط ساخت و ساز و مسائل تحمیلی از طرف مالک و کارفرما، متأسفانه بنیان‌های این‌گونه نظارت را به کلی سست نموده است و نباید با طرح مسائل شعارگونه از واقعیت آن اجتناب نمود.
مسأله مهم بعدی، قطعات الحاقی و غیر باربر ساختمان مثل دیوارهای اطراف و تیغه‌ها، دست‌انداز بام و بالکن و پنجره و شیشه مخصوصاً نماهای شیشه‌ای می‌باشد که به علت عدم اتصال کافی به سازه ساختمان در اثر وقوع زلزله حتی مواقعی که ساختمان از نظر اسکلت مقاوم باشد، «احتمال جدائی و ریزش» آنها به داخل و خارج ساختمان وجود دارد و حتی در برخی موارد آوار و شیشه بر سر افرادی که در حال خروج از ساختمان هستند فرو ریخته و باعث جراحت و یا فوت آنها گردیده است. باید آیین‌نامه‌های اجرائی برای اتصال کامل این عناصر به سازه ساختمان ارائه گردد و در مورد نماهای شیشه‌ای نیز تجدیدنظر اساسی صورت پذیرد. مسأله مهم بعدی بازسازی ساختمان‌های فرسوده می‌باشد که ظاهر شکیلی به آن می‌دهد و ضعف‌های سازه‌ای آن‌را می‌پوشاند و این در حقیقت خواسته یا ناخواسته نوعی تقلب در ساخت و فروش به حساب می‌آید. در حالی‌که شهرداری‌های مناطق به هیچ وجه نباید به ساختمان‌هایی که استحکام واقعی سازه‌ای ندارند اجازه بازسازی بدهد.
مقاوم‌سازی:
مقاوم‌سازی در مورد ساختمان‌های بسیار قدیمی که عمدتاً متشکل از دیوار باربر و بعضاً همراه با یک نیمه اسکلت فلزی هستند به علت هزینه‌های بالا و مشکلات اجرائی اگر محال نباشد به غیرممکن نزدیک است. در مورد ساختمان‌های نیمه قدیمی و بعضاً جدیدتر، که به صورت اسکلت بتنی اجرا شده، به علت پوشش میلگرد در داخل بتن و عدم دسترسی آسان به آن و عدم وجود مصالحی که به راحتی به بتن اتصال یابد، تشخیص موارد ضعف و همچنین مقاوم‌سازی آن بسیار مشکل بوده و اجرای ورق و پروفیل فلزی جوشکاری شده روی اسکلت بتنی به صورت وصله و پینه راهگشا نخواهد بود، هرچند در کیفیت و مقاوم بودن بتن مصرفی نیز باید جداً شک نمود.
در ساختمان‌های اسکلت فلزی به علت ماهیت آن، اجرای مقاوم‌سازی عملی‌تر است، لیکن به دلیل هزینه زیاد و تخریب قسمت‌های زیادی از نازک‌کاری و سفت‌کاری برای دسترسی به تیرها و ستون‌ها و اتصالات، و همچنین چند واحدی بودن ساختمان‌ها و عدم حصول توافق هماهنگ در این مورد بین مالکین واحدها، معمولاً از اجرای آن اجتناب می‌ورزند، و در صورت اجرا نیز رسیدن به یک نتیجه ایده‌آل ممکن نمی‌باشد.
در این‌گونه موارد، گزینه بهتر، تخریب و نوسازی کامل ساختمان می‌باشد. به هرحال وضعیت فونداسیون و مقاومت آن در برابر نیروی زلزله نیز باید بررسی گردد.
مدارس:
بنابر مطالب فوق‌الذکر، مقاوم‌سازی در مورد ساختمان‌های خصوصی، عملاً در سطح کلان مطرح نمی‌باشد و ساختمان‌های عمومی، مخصوصاً مدارس و بیمارستان‌ها، حائز اهمیت بیشتری هستند.
به طور مثال اگر زلزله نسبتاً شدید در ساعت ۱۱ صبح اتفاق بیفتد در ساختمان‌های مسکونی قدیمی که عمدتاً به صورت دو طبقه مسکونی می‌باشند، تعداد ۴ الی ۵ نفر ساکن هستند در حالی‌که در یک مدرسه بین ۳۰۰ الی ۸۰۰ نفر در حال تحصیل می‌باشند و چنین اتفاقی در این‌گونه ساختمان‌ها، فاجعه جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.
در یک بررسی کلی، ساختمان‌های وابسته به وزارت آموزش و پرورش را که صرفاً جهت موارد آموزشی استفاده می‌گردند، می‌توان به صورت ذیل تقسیم‌بندی نمود:
الف- مدارس بسیار قدیمی، که عمر آنها بیش از ۳۰ سال است و متشکل از دیوار باربر و یا نیمه اسکلت فلزی می‌باشند. این نوع ساختمان‌ها عمدتاً فاقد عناصر مقاوم در مقابل زلزله مثل بادبند و قاب خمش‌گیر می‌باشد و هیچ‌گونه مقاومتی حتی در مقابل زلزله‌های کم شدت نیز نخواهد داشت.
ب- مدارس نسبتاً جدیدتر، که عمر آنها بین ۱۵ تا ۳۰ سال است و عمدتاً به صورت اسکلت فلزی اجرا شده‌اند لیکن نه دارای محاسبات و نقشه‌های مناسب بوده و نه در اجرای آنها رعایت اصول و استانداردهای لازم شده است و مقاومت آنها در مقابل زلزله به شبهات زیادی همراه است.
ج- مدارس جدید، که عمدتاً بعد از سال ۶۷ الی ۶۸ ساخته شده‌اند به علت وجود و اعمال آیین‌نامه‌های محاسباتی و اجرائی، از طرف سازمان‌های ذی‌ربط از وضعیت مناسب‌تری برخوردارند، لیکن به علت عدم کنترل دقیق اجرائی که ناشی از موارد مختلف است هنوز اطمینان کافی، حداقل نسبت به بعضی از آنها وجود ندارد.
د- ساختمان مدارس غیردولتی و غیرانتفاعی و آموزشگاه‌های خصوصی، ‌که مجوز آنها آموزشی نبوده است و در انتخاب ساختمان این مؤسسات صرفاً کمیت و مقدار فضاهای مورد نیاز، بررسی شده و هیچ‌گونه کنترل کیفیت و استحکام سازه در مورد آنها اصلاً و اساساً مطرح نبوده است. بنابراین ساختمانی که چه بسا برای استفاده مسکونی یا اداری (با بار زنده آیین‌نامه ۲۰۰ یا ۲۵۰ کیلوگرم بر مترمربع) نیز فاقد استحکام مورد نیاز می‌باشد بعد از بازسازی مورد بهره‌برداری آموزشی (با بار زنده ۳۵۰ کیلوگرم برای کلاس‌ها و ۵۰۰ کیلوگرم برای راهروها و ۱۰۰۰ کیلوگرم بر مترمربع برای مخازن کتاب) قرار گرفته است.
چه باید کرد:
این امر باید با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، وزارت آموزش و پرورش، سازمان توسعه و نوسازی مدارس کشور، شهرداری و سایر سازمان‌های ذی‌ربط صورت گرفته و مراحل ذیل پیشنهاد می‌گردد؛
۱- تهیه و ارائه ضوابط و آیین‌نامه و بخش‌نامه‌های اجرائی توسط سازمان‌های ذی‌ربط
۲- بهره‌گیری از مهندسان عمران دارای پروانه اشتغال به کار سازمان نظام مهندسی جهت انجام این امر مهم، که آنان پس از تهیه گزارش از وضعیت موجود، طرح و نقشه‌های اجرائی مقاوم‌سازی را ارائه نمایند. حق‌الزحمه این موضوع می‌تواند به‌ صورت ارائه سهمیه متراژ اضافی تشویقی (محاسباتی) مهندسین موردنظر تهاتر گردد.
۳- بررسی و تأیید طرح و نقشه‌ مربوطه در یک هیأت عالی نظارتی و یا توسعه مهندسان مشاور مورد تأیید وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری.
۴- اجرای آن در زمان تعطیلی مدارس به خصوص در تابستان توسط گروه‌های اجرائی مجرب.
هزینه‌های مربوط به عملیات اجرائی شامل دستمزدها و مصالح مصرفی می‌باشد. هزینه مصالح مصرفی در چنین مواردی به نسبت کل هزینه ناچیز به نظر می‌رسد. (به طور مثال با نصب و جوشکاری یک لچکی به صورت ورق مثلثی کوچک به وزن تقریبی یک کیلوگرم، مقاومت برشی تکیه‌گاهی یک تیر اصلی را می‌توان بسیار برابر افزایش داد).
ولی دستمزدها مقادیر بیش‌تری نسبت به مصالح را در بر می‌گیرند و در کل با هزینه‌های نسبتاً متوسط و معقولی، می‌توان عمل مقاوم‌سازی مناسبی را در چنین ساختمان‌هایی انجام داد.
در مراحل بعدی، این روش را می‌توان برای مجتمع‌های بیمارستانی و اداری و یا عمومی که با ارباب‌رجوع بیشتری درگیر هستند انجام داد.
اگر از همین امروز شروع کنیم می‌توانیم در تابستان آینده، صدها مدرسه را در مقابل زلزله مقاوم نماییم و فرزندان دلبندمان را با خیالی آسوده‌تر برای فراگیری علم بفرستیم تا اگر روزی ما نباشیم آنان زنده بمانند زیرا آینده متعلق به آنهاست.
روش های مقاوم سازی:
 1. مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمان ها با FRP
 1. مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمان ها با اضافه نمودن دیوار برشی و یا مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمان ها با اضافه نمودن بادبند فلزی
 1. مقاوم سازی و مقاوم سازی ساختمان ها سازه ها با استفاده از میراگر یا دمپر
 1. مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمانها با استفاده از جرم های متمرکز پاندولی
 1. مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمانها با استفاده از از ژاکت های فلزی و بتنی
 1. مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمانها با استفاده از بادبند های کمانش تاب
 1. مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمانها با استفاده از جداگرهای لرزه ای
 

راه های مقاوم سازی ساختمان ها

ساخت خانه های متحرک یکی از متدهای پیشرفته در امر مقاوم سازی در برابر زلزله است از این روش در ساخت ساختمان ها، آپارتمان ها، کارخانه ها و ساختمانهای مراکز تجاری استفاده می شود. این روش بسیار کم خرج است و در مناطقی که از نظر مقاومت در مقابل زلزله از سطح پایینی برخوردارند و در نواحی زلزله خیز سراسر جهان واقع شده اند بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد بدین ترتیب تمامی اصول ساختمان سازی به سمت ساختمان سازی مکانیکی متحول می شود. این ساختمان ها در برابر تمامی بلایای طبیعی از قبیل سیل، آتشفشان، رانش زمین و همچنین در مقابل زلزله های خطرناک و مهیب و حملات تروریستی هم مقاوم می باشد.
این طریقه مقاوم سازی که شیوه مهندسی ساختمانی “هاپکن” نام دارد نوعی مهندسی مکانیکی است که مدیریت و ابداع و سنجش تکنیکی آن را فردی به نام هاپکن به انجام رسانیده است. وی تا کنون چندین مورد از ماشین آلات مکانیکی را طراحی کرده و در این زمینه چند ابداع نوین داشته است.
وی طی مطالعاتش در دانشگاه فنی و همندسی هلند انیشه ساخت سیستم ساختمان ساری خانه های متحرک به فکرش خطور کرد. چندین سال بعد وی ایده اش را در این خصوص تکمیل کرد.
دیوار های این خانه از بتون درست شده است و بوسیله میله های فلزی کششی عمودی کاملا فشرده می شوند. بدین ترتیب بدلیل استفاده از مواد جامد فشرده و سنگین نیرو وارده به اجزای پایینی ساختمان بسیار افزایش می یابد. الببه باید گفت که دیوارهای هر طبقه بصورت کنترل شده ایی به آن فشار وارد می شود و میزان فشار وارده در تمامی طبقات یکسان است. علاوه بر یک میله عمود در هر طبقه از ۳ میله افقی هم استفاده می شود.در این ساختمان ها از مصالحی استفاده می شود که کار گذاردن آنها به آسانی صورت می گیرد که به موجب آن دیوار های ساختمان با بکار بردن میله های کششی محکم و مقاوم می شوند.
از دو گونه مصالح در ساختن ساختمان ها استفاده کرد:
_بلوک های سیمانی که در بسیاری از ساختمان ها در سراسر دنیا از آن استفاده می شود. با اندازه های lxwxh=400x200x200 mm, که در هر یک از آنها دو سوراخ وجود دارد.
_این نوع بسیار ارزان قیمت است و در آن فقط از میزان کمی ملاط(گل و آهک) استفاده می شود.
پس از اینکه مصالح ساختمانی تهیه شد، کار ساخت آن شروع می شود. این ساختمان می تواند طوری ساخته شود که در آن اصلا از ملاط استفاده نشود. دیوار ها فقط از طریق همان میله های کششی به اندازه کافی محکم و مقاوم می شوند. بدین ترتیب سوار کردن دیوارها بر روی ساختمان، تغییر شکل ظاهری آنها و جابجا کردن آنها بسیار آسان می شود.
آزمایش
در هفتم ماه ژوئن سال ۲۰۰۱ آزمایشی را بر روی یکی از این ساختمان ها بمنظور اثبات ضد زلزله بودن آن ترتیب داده شد، این آزمایش با حضور تعداد کثیری از مردم صورت گرفت که در میان آنها روزنامه نگاران و خبرنگاران بسیاری از رسانه های رادیو و تلویزیون هم حضور داشتند.
برای این کار ما ابتدا ساختمانی را بر طبق قوانین ساختمان سازی مکانیکی بنا کردیم این ساختمان از تعدادی میله های فشرده عمودی و افقی، استوانه های آهنی در دور میله های عمودی را می پوشاند، صفحه های مسطح و یک سری قاب های ارتجاعی استفاده شد. در فونداسیون این ساختمان چارچوب های لولا دار استعمال شد.
این خانه توسط جرثقیل در زاویه ۳۰ درجه از سطح زمین بالا برده شد سپس این خانه که ۲۲۰ متر مربع مساحت داشت را از همان ارتفاع رها کردند این کار را دو بار دیگر هم تکرار کردند اما هیچ اتفاقی نیافتاد و ضد زلزله بودن خانه بدین ترتیب اثبات شد.
اگر ما عامل تکانه را Cs = 2,5در نظر بگیریم آنگاه شتاب هم راستا در این اسکلت برابر با ۲/۵*g*sin30=2/5*0/5*9/81=12/26[m/s2] خواهد بود که این رقم با اندازه یک زلزله شدید برابری می کند. بنابراین فشاری که در طی این زلزله به ساختمان وارد شده برابر با یک زلزله بسیار عظیم است.
مقاوم سازی خانه ها به روش هاپکن و از طریق ساخت خانه های متحرک امکان پذیر شد. روش ساختاری خانه های متحرک تکمیل شد و نه تنها خانه های مسکونی بلکه ساختمان های اماکن تجاری نیز از آن بهره مند شدند. این ساختمان ها علاوه بر اینکه در مقابل وقایع طبیعی همچون زمین لرزه، رانش زمین مقاومت می کنند، در مقابل حمله های تروریستی هم همچنان پابرجا باقی می مانند.
این ساختمان های ضد زلزله از اجزای خاصی ساخته شده اند که این اجزا همان مصالحی هستند که ساختمان را در مقابل زمین لرزه های مهیب و عظیم مقاوم می سازد. این شیوه مقاوم سازی بسیار کم هزینه است و در عین حال برای سرزمین های آباد در معرض زلزله در سراسر جهان مفید واقع خواهد شد. این شیوه ساختمان سازی اصول اساسی اش را از ساختمان سازی مکانیزه عاریت گرفته است

گروه ساختمانی پیمانکاری و خدمات صفر تا صد آذرساوالان

نوسازی بازسازی و مقاوم سازی انواع ساختمان

09128618581 - 02634451365 

.

در کل مناطق تهران و کرج و اطراف

              www.azarsavalan.com 

وظایف پیمانکار ساختمان

 

وظایف پیمانکار ساختمان

وظایف پیمانکار ساختمان

مهمترین وظایف اجرایی پیمانکار (سازنده) که بر اساس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان موجب مسئولیت مدنی ، کیفری و انتظامی برای پیمانکار می باشد به شرح زیر است:
1-  صحت انجام کلیه عملیات ساختمانی
2-  رعایت مقررات ملی ساختمان
3-  رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی
4- رعایت محتوای پروانه ساختمان
5- رعایت نقشه های مصوب مرجع صدور پروانه ساختمان
6-  رعایت اصول ایمنی و حفاظت کارگاه و مسائل زیست محیطی
7-  تهیه برنامه زمانبندی کارهای اجرایی هماهنگی با ناظر
8- بررسی نقشه ها قبل از اجرا

9-  استفاده از مهندسان رشته های دیگرو اشخاص دارای صلاحیت حرفه ای حسب مورد
10- استفاده از مصالح مناسب بویژه مصالح دارای استاندارد اجباری
11- تهیه نقشه هایی چون ساخت
12-  مسئولیت های ناشی از قراردادهای منعقده با اشخاص مختلف
13- مسئولیت های ناشی از سایر قوانین از جمله قانون کار، تامین اجتماعی و قوانین وزارت کار


دستورالعمل اجرایی گودبرداری ساختمانی

به منظور تعیین مراحل کار و مسئولیت اشخاص مختلف دست اندرکار در گودبرداری ساختمانی شامل صاحب کار، سازنده (مجری)، مهندسین ناظر و طراح، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، شهرداری ها یا سایر مراجع صدور پروانه و شرکت های خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک و  با توجه به ضوابط مندرج در مباحث دوم، هفتم و دوازدهم مقررات ملی ساختمان این دستورالعمل تهیه شده است.

دامنه کاربرد
دامنه کاربرد این دستورالعمل کلیه گودبرداری  ساختمانی در تمامی نقاط واقع در حوزه شمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می باشد.

تعاریف
اصطلاحات زیر در این دستورالعمل با این معانی به کار رفته است:
گودبرداری: گودبرداری به هر گونه حفاری و خاکبرداری در تراز پایین تر از سطح طبیعی زمین یا در تراز پایین تر از زیر پی ساختمان مجاور اطلاق می شود.

سازنده: سازنده (مجری) شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار اجرای ساختمان از وزارت راه و شهرسازی است که به عنوان پیمانکار کل، اجرای عملیات ساختمانی را بر عهده دارد.

صاحب کار: صاحب کار شخص حقیقی یا حقوقی مالک یا قائم مقام قانونی مالک کارگاه ساختمانی است که انجام عملیات گودبرداری را طبق قرارداد کتبی به سازنده واگذار می نماید. در صورتی که صاحب کار دارای پروانه اشتغال به کار اجرای ساختمان باشد، می تواند خود به عنوان سازنده فعالیت نماید.

طراح: طراح یا محاسب سازه ساختمان شخص حقیقی شاغل به کار در دفتر مهندسی یا شخص حقوقی طراحی ساختمان است که براساس پروانه اشتغال به کار مهندسی معتبر در زمینه طراحی در رشته عمران از وزارت راه و شهرسازی، انجام طراحی و محاسبات ساختمان را در حدود صلاحیت و ظرفیت مندرج در پروانه اشتغال به کار مهندسی بر عهده دارد.

ناظر: ناظر شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار معتبر در زمینه نظارت از وزارت راه و شهرسازی است که درحدود صلاحیت و ظرفیت مندرج در پروانه اشتغال به کار بر اجرای صحیح عملیات ساختمانی نظارت می کند.

شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک: شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکینک، شرکتی است که توانایی انجام مطالعات و همچنین طراحی های ذکر شده در این دستورالعمل را داشته و براساس دستورالعمل تشخیص صلاحیت وزارت راه و شهرسازی احراز صلاحیت شده باشد.

سطح خطرگودبرداری: سطح خطرگودبرداری ها با توجه به عمق گود، نوع خاک، وجود آب، وجود منبع ارتعاش در مجاورت گود و حساسیت ساختمان های مجاور آن به صورت گودبرداری با خطر معمولی، زیاد و بسیار زیاد تعیین می شود. ارزیابی سطح خطر گودبرداری بر اساس ضوابط مندرج در مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی سازی) انجام خواهد شد.

جلسه مشترک: جلسه مشترک، جلسه ای است که در گودهای با خطر زیاد و بسیار زیاد پیش از انجام عملیات گود برداری به منظور مرور و کنترل نقشه های اجرایی، توجیه و هماهنگی انجام عملیات و با حضور صاحب کار، ناظر، طراح، سازنده و نماینده فنی شهرداری در محل احداث ساختمان تشکیل خواهد شد.

مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری: مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری شخص حقیقی دارای حداقل پروانه اشتغال به کار کاردانی در رشته عمران یا معماری است که در گودهای با خطر زیاد و بسیار زیاد جهت مراقبت از رعایت ایمنی در کارگاه به کار گرفته می شود.

وظایف و مسئولیت های اشخاص دست اندر کار پروژه های گود برداری ساختمانی

صاحب کار
در پروژه های گودبرداری ساختمانی اهم مسئولیت های صاحب کار شامل موارد زیر می باشد:
– صاحب کار موظف است مشخصات فنی املاک مجاور ملک خود را از شهرداری اخذ و دراختیار طراح پروژه قرار دهد.
– صاحب کار موظف است در تمامی مراحل کار کلیه تجهیزات و منابع مالی را که برای تامین ایمنی گودبرداری توسط طراح، شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک یا ناظر ضروری تشخیص داده می شود در اختیار سازنده قرار دهد.
– صاحب کار درصورت پیشنهاد و درخواست کتبی طراح موظف است برای انجام روشهایی از پایدار سازی گود که مستلزم خارج شدن از محدوده مالکیت می گردد (از قبیل نیلینگ و انکراژ) نسبت به مطلع نمودن کلیه همجواری های ذینفع اقدام نماید.طراح
در پروژه های گودبرداری ساختمانی، اهم مسئولیت های طراح شامل موارد زیر است:
– بررسی صحت اطلاعات املاک مجاور اخذ شده توسط صاحب کار از شهرداری
– انجام ارزیابی اولیه خطر گود و تکمیل چک لیست ارزیابی خطر گودبرداری
– ارائه گزارش طراحی و نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری و ارائه دستورالعمل های اجرایی
– ارائه “گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور”، تحلیل اثرات ایجاد گود بر آنها و در صورت نیاز طراحی عملیات اجرایی محافظت از ساختمان های مجاور و یا ارائه روش های مقاوم ساختن آن ها در برابر اثرات ناشی از تخریب و گودبرداری مورد نظر، ارائه نقشه های اجرایی مربوطه و ارائه دستورالعمل های اجرایی.
تبصره ۱ – در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد طراح باید تهیه گزارش و نقشه های موضوع بندهای ۵-۳و ۵-۴ و مسئولیت های طراحی را طی یک قرارداد کتبی به شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک دارای صلاحیت محول نماید.
تبصره ۲ – در گودهای با سطح خطر معمولی طراح می تواند در صورت نیاز از نظرات مهندس متخصص ژئوتکنیک استفاده نماید.
– تکمیل قسمت مربوط در فرم درخواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی
– حضور در جلسه مشترک در محل احداث ساختمان برای گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد
سازنده
در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد فقط باید از سازنده حقوقی استفاده شود. در پروژه های گودبرداری ساختمانی اهم مسئولیت های سازنده شامل موارد زیر می باشد:
– تکمیل قسمت مربوطه فرم درخواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی
– کنترل و بررسی گزارش طراحی، نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری و دستورالعمل های اجرایی تهیه شده توسط طراح از نظر مطابقت با یکدیگر و با وضعیت محلی و اصول فنی
– کنترل “گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور” (تهیه شده توسط طراحان)
– نصب تابلو های اعلام مشخصات گودبرداری و هشدارهای ایمنی یک هفته پیش از شروع عملیات گود برداری
– حضور در جلسه مشترک در محل احداث ساختمان برای گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد.
– انتخاب جزئیات روش گودبرداری، استفاده از ماشین آلات مناسب، رعایت اصول ایمنی و پایش (مونیتورینگ) ساختمان های مجاور براساس نظر طراح یا شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک
– به کارگیری مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد.
– سازنده موظف است با توجه به شرایط پروژه و خطرات احتمالی نسبت به اخذ پوشش بیمه ای همجواری ها و اشخاص ثالث در خصوص حوادث ناشی از گودبرداری ، متناسب با خطر احتمالی اقدام نماید و هزینه اخذ بیمه نامه های مذکور باید در قرارداد اجرای ساختمان منظور گردد.
– سازنده موظف به فراهم کردن شرایط لازم برای تخلیه ساختمان های مجاور با رعایت قوانین و مقررات و شرایط و قراردادهای موجود در صورت تشخیص ضرورت تخلیه اضطراری ناشی از عملیات گودبرداری توسط ناظر، شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک، شهرداری یا سازمان آتش نشانی می باشد.
– سازنده موظف به انجام هرگونه همکاری و هماهنگی لازم جهت بازدید بازرسین نهادهای نظارتی شامل وزارت راه و شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان می باشد.
– در گودهای با خطر بسیار زیاد و یا در صورت وجود ساختمان بسیار حساس در مجاورت گود استفاده از پیمانکار تخصصی گودبرداری ذیصلاح ضروری است.
تبصره ۳ -در صورت معرفی شرکت های پیمانکار تخصصی تشخیص صلاحیت شده در زمینه اجرای گود از طرف وزارت راه و شهرسازی از این شرکت ها استفاده خواهدشد درغیر این صورت می توان از پیمانکار تشخیص صلاحیت شده از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در رشته ساختمان با رتبه مناسب استفاده کرد.
تبصره ۴ – حساسیت ساختمان مجاور گود بر اساس ضوابط مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان تعیین می گردد
.
ناظر
اهم مسئولیت های ناظر در پروژه های گودبرداری ساختمانی شامل موارد زیر است:
– تکمیل فرم درخواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی.
– حضور در جلسه مشترک در محل احداث ساختمان برای گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد.
– نظارت بر عملیات اجرای گودبرداری شامل تدابیر مقاوم سازی و رفع خطر ناشی از گودبرداری بر ساختمان ها و تأسیسات مجاور و ارائه گزارش های وضعیت گودبرداری به شهرداری به ازای هر مرحله گودبرداری یا حداکثر هر ۳ متر عمق گودبرداری.
– تهیه گزارش ارزیابی خطر گود در حین اجرا و ارائه آن همراه با گزارش وضعیت گودبرداری به شهرداری.
– در محل هایی که سازنده دارای صلاحیت موجود نباشد(صرفا در خصوص گودهای با سطح خطر معمولی).
– کنترل و بررسی گزارش طراحی، نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری و دستورالعمل های اجرایی تهیه شده توسط طراح از نظر مطابقت با یکدیگر و با وضعیت محلی و اصول فنی.
– کنترل “گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور” (تهیه شده توسط طراح).
شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک
در مواردی که از خدمات شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک صاحب صلاحیت در گودبرداری استفاده می شود، اهم مسئولیت های این شرکت ها شامل موارد زیر است:
– انجام بررسی های ژئوتکنیکی و ارزیابی مجدد خطر گود (قبل از صدور پروانه).
– تهیه گزارش طراحی و نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری و ارائه دستورالعمل های اجرایی.
تبصره ۵- در مواردی که سازه نگهبان و سازه اصلی با یکدیگر تداخل داشته و یا ادغام می گردند، طراح و شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک موظف به ایجاد هماهنگی های مورد نیاز در تهیه گزارشات و نقشه های مذکور می باشند.
– تهیه گزارش بررسی وضعیت ایمنی تأسیسات و معابر مجاور و پیش بینی تمهیدات لازم برای تامین ایمنی با هماهنگی طراح.
– انجام ارزیابی خطر گود درحین اجرا درصورت اعلام نیاز ناظر.
مرجع کنترل مضاعف طراحی ها
مرجع کنترل مضاعف طراحی ها سازمان نظام مهندسی ساختمان استان است. اهم مسئولیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در پروژه های گودبرداری ساختمانی شامل موارد زیر است:
– کنترل گزارش طراحی، نقشه ها و دستورالعمل های اجرایی گودبرداری.
– کنترل گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور، طرح و نقشه های اجرایی محافظت و مقاوم سازی (ناشی از گود برداری) ساختمان های مجاور.
– نظارت کلی بر حسن اجرای مراحل مختلف کار و مسئولیت های افراد دست اندرکار از قبیل طراح، سازنده، ناظر و شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک.
تبصره ۶- مسئولیت های ذکر شده برای مرجع کنترل کننده رافع یا محدود کننده مسئولیت های حرفه ای صاحب کار و عوامل فنی استخدام شده توسط وی در انجام صحیح امور نمی باشند. به عنوان نمونه چنانچه در گزارش ها یا طراحی های تسلیم شده جهت صدور پروانه اشکالی وجود داشته باشد، حتی اگر این مدارک توسط عوامل مربوطه کنترل و تایید شده باشند، مسئولیت های حرفه ای صاحب کار و عوامل فنی وی به صورت کامل به قوت خود باقی بوده و این افراد باید در قبال مراجع مربوطه و افراد ذینفع و یا زیان دیده پاسخگو باشند.
شهرداری
اهم مسئولیت های شهرداری ها در پروژه های گود برداری ساختمانی شامل موارد زیر است:
– شهرداری ها مکلفند مشخصاتی از املاک مجاور را که در سامانه آرشیو الکترونیک اسناد موجود است، در اختیار صاحب کار قرار دهد.
– الزام صاحب کار و سازنده برای خرید بیمه مسئولیت و کیفیت در کلیه گودبرداری ها.
– انجام تمهیدات لازم در گودبرداری های رها شده به هر طریق لازم جهت رفع خطر و اخذ هزینه های مربوطه از صاحب کار.
– کنترل گزارش های گود برداری تهیه شده توسط ناظر.
– در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد حضور نماینده فنی شهرداری در جلسه مشترک و تحویل و تایید فرم در خواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی.
– انجام بازرسی از گودبرداری های در حال انجام، کنترل نحوه انجام عملیات اجرایی گودبرداری و رعایت برنامه زمان بندی اعلام شده.
– با توجه به مفاد تبصره ۷ ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها، ماموران شهرداری مکلفند بر عملیات گود برداری ساختمانها نظارت نمایند و هرگاه از موارد تخلف به موقع جلوگیری نکنند، طبق مقررات قانونی به تخلف آنها رسیدگی شده و در صورتیکه عمل ارتکابی آنها واجد جنبه جزایی هم باشد از این جهت نیز قابل تعقیب خواهند بود.
– مطابق تبصره ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شهرداری ها موظند نام و مشخصات سازنده ذیصلاح معرفی شده توسط مالک و قرارداد منعقد شده با وی را، مگر در خصوص مالکان دارای پروانه اشتغال به کار اجرا، در پروانه ساختمان قید نمایند؛ در غیر این صورت کلیه مسئولیتهای ذکر شده برای سازنده در این دستورالعمل بر عهده شهرداری خواهد بود.
تبصره ۷– در نقاط خارج از محدوده شهرها که مرجعی به غیر از شهرداری عهده دار صدور پروانه ساختمان است، مرجع صدور پروانه جایگزین شهرداری در این دستورالعمل بوده و کلیه وظایف و مسئولیت های ذکر شده برای شهرداری در این دستورالعمل، بر عهده مرجع صدور پروانه، مانند بخشداری ها، دهیاری ها، فرمانداری ها،شرکت های عمران شهرهای جدید،بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و … خواهد بود.
مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری
در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد، از زمان شروع گودبرداری تا ایمن سازی دائم گود، حضور مستمر یک نفر آشنا به مسایل ایمنی گود و حداقل دارای پروانه اشتغال کاردانی (در رشته های عمران یا معماری) تحت عنوان مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری، جهت مراقبت از رعایت ایمنی برای کارگاه و کارگران ضروری است. بررسی و تایید قابلیت های فنی، تعیین وظایف و کنترل نحوه انجام وظایف این فرد توسط ناظر و استخدام وی توسط سازنده انجام می شود. شرح وظایف و مسئولیت های مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری مطابق با ضوابط مندرج در مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا) می باشد.
تبصره ۸- حضور مسئول ایمنی در کارگاه صرفا به منظور نظارت بر رعایت موارد ایمنی مندرج در مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان در کارگاه بوده و به هیچ وجه رافع مسئولیت های سازنده، صاحب کار، ناظر، طراح، شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک و شهرداری در ایمن سازی گود و همجواری ها نمی باشد.

فرم ها، گزارش ها و مدارک فنی

برای انجام این دستورالعمل درمراحل مختلف کار، حسب مورد نیاز به نقشه ها، گزارش ها، فرم ها و چک لیست هایی است که در زیر فهرست شده اند. یک نسخه از اصل آخرین ویرایش معتبر و دارای مهر و امضای لازم مدارک زیر (به جز گزارش بازرسی گودبرداری، ماده ۱۶) همواره (تا ایمن سازی دائم گود) باید در کارگاه موجود بوده و برای کنترل بازرسین در دسترس ایشان قرار گیرد. مدارک فوق می بایست مطابق با ضوابط مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی سازی) تهیه و دراختیار مراجع ذیصلاح قرار گیرند.

چک لیست ارزیابی خطر گودبرداری
این فرم شامل اطلاعات لازم برای ارزیابی خطر گود در مراحل ارزیابی اولیه و ارزیابی درحین اجرا است که در مراحل مختلف و توسط طراح، شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک و یا ناظر تکمیل گردیده و به مرجع کنترل مضاعف طراحی و شهرداری یا مرجع صدور پروانه ارائه می شود.

فرم درخواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی
این فرم شامل اطلاعات عمومی و فنی پروژه، هشدارهای ایمنی گودبرداری و تعهدات سازنده و ناظر است که باید در کلیه ساختمان ها، پیش از شروع عملیات ساختمانی، توسط ناظر و سازنده تکمیل شده و جهت صدور مجوز عملیات ساختمانی شهرداری ارائه شود.

گزارش وضعیت گودبرداری
گزارشی است که در طول مدتی که از شروع عملیات گودبرداری تا زمان رفع دائم خط گود ادامه می یابد، در مقاطع مشخص شده توسط ناظر تهیه و به شهرداری ارائه می شود.

گزارش بازرسی گودبرداری
گزارشی است که حین اجرای عملیات گودبرداری توسط عوامل فنی شهرداری ناحیه تهیه می شود و شامل اطلاعاتی از قبیل وضعیت گود و ایمنی آن و کنترل انجام عملیات مطابق نقشه ها، زمان بندی و اصول ایمنی می باشد که در صورت مشاهده تخلفات یا اشکالات عمده منجر به صدور اخطار لازم خواهد شد.

نامه ابلاغ اخطار ایمنی
این نامه در صورت مشاهده هر گونه اشکال عمده یا تخلف در انجام عملیات گودبرداری از سوی شهرداری تهیه شده و در آن موارد اشکال مشاهده شده در جریان بازدید عوامل فنی، به ناظر پروژه ابلاغ می شود.

گزارش طراحی و نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری
این مدارک بسته به سطح خطر گودبرداری توسط طراح یا شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک تهیه و همراه با مدارک دیگر جهت صدور پروانه به مرجع کنترل طراحی و شهرداری تحویل می شود.

گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور و نقشه ها و مدارک طراحی اقدامات تأمین ایمنی آن ها
این مدارک بسته به سطح خطر گودبرداری توسط طراح یا شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک تهیه و همراه با مدارک دیگر جهت صدور پروانه به مرجع کنترل طراحی و شهرداری تحویل می شود.

گزارش بررسی وضعیت ایمنی تأسیسات و معابر مجاور و مدارک طراحی اقدامات تامین ایمنی آن ها
این مدارک تنها در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد ضروری است که توسط شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک تهیه و همراه با مدارک دیگر جهت صدور پروانه به شهرداری تحویل می شود.

ضوابط و مقررات

ضوابط فنی لازم الاجرا در پروژه های گودبرداری ساختمانی
کلیه اشخاص دست اندرکار پروژه های گودبرداری برای انجام ارزیابی های گود، تهیه گزارش ها و نقشه های اجرایی گودبرداری و انجام عملیات گودبرداری ملزم به رعایت ضوابط مندرج در مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی سازی) می باشند.ضوابط ایمنی و حفاظت کار در پروژه های گودبرداری ساختمانی
کلیه اشخاص دست اندرکار پروژه های گودبرداری ساختمانی در کلیه مراحل اجرای کار ملزم به رعایت ضوابط ایمنی و حفاظت کار مندرج درمبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان می باشند.


درباره کفپوش آرملات

آرملات در واقع از یک لایه بتن با مقاومت بالا به ضخامت یک تا دو سانتی متر تشکیل شده است. این لایه بتن در برابر سایش بسیار مقاوم است. آرملات را باید بر روی بتن تازه اجرا کرد. درصورتی محل مورد نظر دارای بتن قدیمی می باشد، ابتدا باید یک لایه بتن تازه به اندازه 8 سانتی متر بر روی سطح قدیمی ایجاد نموده و سپس آرملات را اجرا نمایید.

توجه داشته باشید که بتن قدیمی به بتنی اطلاق می شود که بیش از 12 ساعت از عمر آن بگذرد. بنابراین آرملات را باید بین دو زمان گیرش اولیه و گیرش نهایی بتن اجرا کرد. البته لازم به ذکر است که امکان اجرای آرملات بر روی بتن قدیمی وجود دارد برای این منظور باید از چسب های مخصوص استفاده شود اما به طور کلی انجام این کار توصیه نمی شود.
آرملات به صورت رنگی نیز وجود دارد که در سه رنگ قرمز، سبز و زرد می باشد. معمولا از آرملات در مناطق صنعتی استفاده می شود که دارای ترافیک سنگین می باشند. علاوه بر این در مناطقی که در آن ها از ماشین آلات سنگین استفاده می شود و در معرض سایش بتن ناشی از این ماشین آلات هستند نیز از آرملات استفاده می شود.
استفاده از آرملات به عنوان کفپوش های دکوراتیو و تزیینی نیز یکی از کاربردهای آن محسوب می شود. برای این منظور از آرملات رنگی استفاده می شود و می توان آن را با استفاده قالب های مخصوص شکل داد.تنها در مورد آرملات باید دقت داشته باشید که امکان ایجاد سطوح یکپارچه با استفاده از این بتن وجود ندارد. زیرا یک از ضروریات در کف سازی اجرای درزهای به صورت انبساطی و انقباضی می باشد. و گاها امکان گریز از اجرای این درزها نیز امکان ناپذیر است.
بستر اجرای آرملات باید تمیز و همچنین مستحکم باشد. و علاوه بر این نباید هیچ گونه مواد نظیر روغن و نفت و یا گرد و غبار بر روی سطح موجود باشد. از این رو نمی توان آرملات را بر روی سطوح موزاییک و آسفالت قدیمی پیاده سازی کرد. لازم به ذکر است که آرملات را نمی توان به عنوان یک جایگزین برای بتن در ساخت سازه مورد نظر دانست اما می توان میزان ضخامت آن را از بتن سازه کم کرد.

🔷موارد استفاده اولیه :

🔹کف کارخانجات و کارگاه های و کارگاه های تولیدی و صنعتی
🔹کف سوله های صنعتی
🔹کف انبارهای نگهداری مواد خوراکی ، شیمیایی و غیره
🔹کف سردخانه های نگهدارنده میوه جات و دیگر مواد خوراکی
🔹پارکینیگ های مسکونی ، عمومی ، طبقاتی
🔹فرودگاه ها ، بنادر ، پایانه ها و باراندازها
🔹مکان های روباز عمومی از قبیل زیباسازی فضای پارکها و غیره
🔹مراکز نظامی ، آموزشی ، نیروگاهها ، چاپخانه ها ، کارخانجات خودرو سازی و صنایع وابسته به آن.
🔹در همه جاهایی که تردد بارهای دینامیکی مانند خودروهای سبک و سنگین ، تخریب بتن و یا تولید گرد و غبار ناشی از آن وجود دارد.

🔶خصوصیات ویژه :

🔸قابلیت چسنبدگی و اجرا به روی بتن قدیم و بتن تازه
🔸مقاومت فشاری حدود هزار کیلوگرم بر سانتیمترمربع
🔸مقاومت بالاتر در برابر اسیدها و بازها نسبت به بتن
🔸ترکیبی آماده بدون نیاز به هیچ افزودنی دیگر
🔸سهولت اجرا
🔸قابل اجرا در کلیه سطوح بتنی به عنوان کف پوش
🔸دارای رنگ بندی متفاوت و زیبا
🔸مقاومت بالا در برابر سیکل های ذوب و یخ
🔸عدم تولید گرد و غبار
🔸مقاوم در برابر آتش سوزی

گروه ساختمانی پیمانکاری و خدمات صفر تا صد آذرساوالان

نوسازی بازسازی و مقاوم سازی انواع ساختمان

09128618581 - 02634451365 

.

در کل مناطق تهران و کرج و اطراف

              www.azarsavalan.com 

نکات اجرایی ساختمان سازی

نکات اجرایی

نکات اجرایی

1.برای اندازه گیری عملیات خاکی در متره و برآورد از واحد متر مکعب استفاده می شود.

2. چنانچه لازم باشد در امتداد دیواری با ارتفاع زیاد که در حال ساختن آن هستیم بعداً دیورا دیگری ساخته شود باید لاریز انجام دهیم.

3. در ساختمانهای مسکونی (بدون زیرزمین) روی پی را معمولاً بین 30 تا 50 سانتی متر از سطح زمین بالاتر می سازند که نام این دیوار کرسی چینی است.

4. حداقل ارتفاع سرگیر در پله 2 متر می باشد.

5. گچ بلانشه کندگیر بوده ولی دارای مقاومت زیاد مانند سیمان سفید است.

6. دستگاه کمپکتور ، دستگاهی است که فقط سطوح را ویبره می کند، زیر کار را آماده و سطح را زیر سازی می کند.

7. عمل نصب صفحات فلزی (بیس پلیتها) در زمان 48 ساعت بعد از بتن ریزی صورت می گیرد.

8. زمانی که خاک (زمین) بسیار نرم بوده و مقاومت آن کمتر از یک کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد از فونداسیون پی صفحه ای استفاده می گردد.

9. حدود درجه حرارت ذوب شدن خاک آجر نسوز 1600 درجه می باشد.

10. نام آجری که از ضخامت نصف شده باشد ، آجر نیم لایی نامیده می شود.

11.  نام دیوارهای جداکننده و تقسیم پارتیشن نام دارد.

12. عمل براشتن خاک کف اطاق و ریختن و کوبیدن سنگ شکسته بجای آن را بلوکاژ می گویند.

13. نام فضای موجود بین دو ردیف پله چشم نامیده می شود.

14. در سقف های چوبی حداکثر فاصله دو تیر 50 سانتیمتر است.

15. نام دیگر لوله های سیاه بدون درز مانسمان نام دارد.

16. سریعترین و عملی ترین وسیله اجرای اتصالات ساختمان ، پلها و نظایر جوش می باشد.

17. ضخامت اندود سقف با ملات گچ و خاک باید بین 1 تا 2 سانتیمتر باشد.

18. اندود زیر قیر و گونی ، ماسه سیمان است.

19. چنانچه گودبرداری از سطح زمین همسایه پایین تر باشد، حداکثر فاصله شمعها 2.5 متر می باشد.

20. در پی کنی های کم عمق در زمین های ماسه ای حدود زاویه شیب 30 تا 37 درصد می باشد.

21. لوله های مانسمان سیاه و بدون درز ، در گاز رسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

22. در بتون ریزی دیوارها و سقفها، صفحات قالبی فلزی مناسب ترند.

23. اتصال ستون به فونداسیون به وسیله ستکا انحام می گیرد.

24. برای لوله کشی فاضلاب بهتر است از لوله چدنی استفاده گردد.

25. پر کردن دو یا سه لانه از تیرآهن لانه زنبوری در محل تکیه گاهها جهت ازدیاد مقاومت برشی است.

26. ارتفاع کف داربست جهت اجرای طاق ضربی تا زیر تیرآهن سقف برابر است با قد بنا + پنج سانتیمتر.

27. در ساختمانهای مسکونی کوچک (یک یا دو طبقه) قطر داخلی لوله های گالوانیزه برای آب رسانی باید 2/1 اینچ باشد.

28. برای ساخت بادبند بهتر است از نبشی ، تسمه، ناودانی و میلگرد استفاده گردد که بهترین آن ناودانی می باشد.

29. سقفهای کاذب معمولاً حدود 30 تا 50 سانتیمتر پایین تر از سقف اصلی قرار می گیرد.

30. قلاب انتهایی درمیلگردهای یک پوتر بتونی برای عامل پیوند بیشتر آرماتور در بتون می باشد.

31. حد فاصل بین کف پنجره تا کف اطاق را دست انداز پنجره می گویند.

32. در ساخت کفراژ ستونها ، قالب اصلی ستون بوسیله چوب چهارتراش مهار می گردد.

33. طول پله عبارت است از جمع کف پله های حساب شده با احتساب یک کف پله بیشتر.

34. اثر زنگ زدگی در آهن با افزایش قلیایت در فلز نسبت مستقیم دارد.

35. بهترین نمونه قطعات کششی،  ضلع تحتانی خرپاها می باشد.

36. تیرهای بتن آرمه ، خاموتها (کمربندها) نیروی برشی را خنثی می کنند.

37. چسبندگی بتون و فولاد بستگی به اینکه آرماتورهای داخل بتون زنگ زده نباشد.

38. شیره یا کف بتون زمانی رو می زند که توسط ویبره کردن هوای آزاد داخل بتون از آن خارج شده باشد.

39. آلوئک در اثر وجود دانه ها سنگ آهن در خشت خام در آجرها پدیدار می گردد.

40. لغاز به معنی پیش آمدگی قسمتی از دیوار .

41. لوله های آب توسط آهک خیلی زود پوسیده می شود.

42. آجر سفید و بهمنی در نمای ساختمان بیشتر کاربرد را دارد.

43. آجر خوب آجری است که در موقع ضربه زدن صدای زنگ بدهد.

44. لاریز یعنی ادامه بعدی دیوار بصورت پله پله اتمام پذیرد.

45. کرم بندی همیشه قبل از شروع اندود کاری گچ و خاک انجام می گیرد.

46. برای خم کردن میلگرد تا قطر 12 میلیمتر از آچار استفاده می گردد.

47. برای دیرگیری گچ ساختمانی از پودر آهک شکفته استفاده می گردد.

48. بتون معمولاً پس از 28 روز حداکثر مقاومت خود را به دست می آورد.

49. پیوند هلندی از اختلاط پیوندهای کله راسته و بلوکی شکل می گیرد.

50. قپان کردن در اصطلاح یعنی شاقولی نمودن نبش دیواره.

51. خط تراز در ساختمان برای اندازه برداریهای بعدی و مکرر در ساختمان است.

52. پارتیشن میتواند از جنس چوب ، پلاستیک و فایبر گلاس باشد.

53. از دیوارهای محافظ برای تحمل بارهای افقی و مایل استفاده می شود.

54. ملات باتارد از مصالح ماسه ، سیمان و آهک ساخته می شود.

55. مقدار عمق سطوح فونداسیون ها از زمین طبیعی در همه مناطق یکسان نیست.

56. ملات در دیوار چینی ساختمان حکم چسب را دارد.

57. ملات آبی اگر بعد از ساخته شدن از آب دور نگهداشته شود فاسد می گردد.

58. در مجاورت عایقکاری (قیر و گونی) از ملات ماسه سیمان استفاده می شود.

59. برای ساخت ملات باتارد آب + سیمان 250 + آهک 150 + ماسه.

60. ابعاد سرندهای پایه دار 1 تا 1.5 عرض و طول 1.5 تا 2 متر.

61. معمولاً برای کرم بندی دیوارهای داخلی ساختمان (اطاقها) از ملات گچ و خاک استفاده می شود.

62. هنگام خودگیری حجم گچ 1 تا 1.5 درصد اضافه می شود.

63. گچ کشته یعنی گچ الک شده ورز داده + آب.

64. آکوسیت نیز عایق خوبی برای صداست.

65. وقتی با سنگ سمباده و آب روکار سیمانی را می شویند تا سنگهای الوان خود را نشان دهند به اصطلاح آب ساب شده می گویند.

66. کار شیشه گذاری در آب ساب و شسته انجام می گیرد.

67. ضخامت اندود گچ و خاک حدوداً 2 سانتیمتر است.

68. علت ترک اندود در سقفهای چوبی افت تیرهاست.

69. سقف کاذب در مقابل گرما، سرما، رطوبت و صدا عایق خوبی به حساب می آید.

70.  توری گالوانیزه در نگهداری پشم شیشه در سقفهای سبک ، سطح دیوارهای قیراندود و سطح تیرآهنهای سقف کاربرد دارد.

71.  مصرف میلگرد جهت اجرای زیرسازی سقفهای کاذب معمولاً 9 عدد در هر متر مربع می باشد.

72. موارد اصلی استفاده از سقفهای کاذب بیشتر به منظور کم کردن ارتفاع ، عبور کانالها و لوله ها و زیبایی آن می باشد که شبکه آن حتماً باید تراز باشد.

73. بهتر است در سقفهای بتونی میله های نگهدارنده سقف کاذب قبل از بتون ریزی کار گذاشته شود.

74. شالوده در ساختمان یعنی پی و فونداسیون.

75.  ابعاد پی معمولاً به وزن بنا و نیروی وارده ، نوع خاک و مقاومت زمین بستگی دارد.

76. درنماسازی سنگ ، معمولاً ریشه سنگ حداقل 10 سانتیمتر باشد.

77. پخش بار در فونداسیون سنگی تحت زاویه 45 درجه انجام می گیرد.

78. زاویه پخش بار فونداسیون بتنی نسبت به کناره ها در حدو.د 30 تا 45 درجه می باشد.

79. بتن مگر برای پرکردن حجمها و مستوی کردن سطوح کابرد دارد.

80. معمولاً بارگذاری در قطعات بتنی بجز تاوه ها پس از هفت روز مجاز می باشد.

81. از پی منفرد بیشتر فونداسیون سوله استفاده می شود.

82. بتون مسلح یعنی بتن با فولاد.

83. از نظر شکل قالب بندی برای فونداسیون ها قالب مربع و مستطیل مقرون به صرفه می باشد.

84. پی های نواری در عرض دیوراها و زیر ستونها بکار می رود و در صورتیکه فاصله پی ها کم باشد و با دیوار همسایه تلاقی نماید پی نواری بیشترین کاربرد را دارد.

85. در آسمان خراشها ، معمولاض از پی رادیه ژنرال استفاده می شود و وقتی از این نوع پی در سطحی بیش از سطح زیر بنا استفاده شود زمین مقاوم و بارهای وارده بیش از تحمل زمین است.

86. اصطلاح ژوئن درز انبساط است.

87. بهترین و مناسب ترین نوع پی در مناطق زلزله خیز پی رادیه ژنرال است.

88. در اجرای شناژبندی جهت اتصال به فونداسیون معمولاض شناژها از بالا و پایین همسطح هستند.

89. در عایق بندی از گونی استفاده می کنیم ، زیرا از جابه جایی قیر جلوگیری می کند.

90. اگر در عایقکاری ، قیر بیش از حد معمول مصرف شود باعث می شود قیر در تابستان جابجا شود.

91. عایقکاری قیر و گونی می بایست از سر جان پناه حدوداً 30 سانتیمتر پایین تر شروع شود و قیر و گونی که روی جان پناه کشیده می شود برای جلوگیری از نفوذ بارش با زاویه است.

92. سطخ فونداسیون به این دلیل عایق می شود که از مکش آب توسط ملات دیوارچینی ها به بالا جلوگیری می کند.

93. در عایقکاری عمودی روی دیوارهای آجری بهتر است که از اندود ماسه سیمان استفاده شود.

94. اصطلاح زهکشی یعنی جمع کردن و هدایت آب ، که فاصله آبروها در زهکشی باید به حدی باشد که به پی ها نفوذ نکند.

95.  حداقل شیب لوله های زهکشی به سمت حوضچه 2 تا 4 درصد می باشد.

96. حداقل شیب لوله های فاضلاب 2 درصد است.

97. برای جلوگیری از ورود بو به داخل ساختمان ، شتر گلو را نصب می کنند.

98. در لوله کشی فاضلاب از لوله های چدنی ، pvc  ویا  push fit استفاده می شود.

99. ضخامت سنگهای کف پله و روی دست انداز پنجره 5/3 تا 5/4 سانتیمتر می باشد.

100. دیورا اطراف محل آسانسور معمولاً از مصالح بتون آرمه می سازند.

101. پی سازی کف آسانسور معمولاً 1.40 متر پایین تر از کفسازی است.

102. قدیمی ترین وسیله ارتباط دو اختلاف سطح بواسطه شیب را اصطلاحاً رامپ می گویند که حداکثر شیب مجاز آن 12 درصد می باشد که 2.5 درصد آن را می توان افزایش داد.

103. برای ساختن پله گردان بیشتر از مصالح بتون آرمه و آهن استفاده می شود.

104. پله معلق همان پله یکسر گیردار است.

105. پله آزاد در ورودی ساختمان به حیاط یا هال و نهار خوری استفاده می شود.

106. پله های خارجی ساختمان حتی الامکان می بایست آجدار باشد.

107. پیشانی پله به سنگ ارتفاع پله اطلاق می شود.

108. برای جلوگیری از سرخوردن در پله لب پله ها را شیار و آجدار می سازند و گاهی اوقات لاستیک می کوبند.

109. از نظر ایمنی اجرای پله فرار با مصلاح بتنی مناسبتر است.

110. تیرهای پوشش دهنده بین دو ستون (روی پنجره ها و درب ها) نعل درگاه نام دارد که انتقال بار توسط آن یکنواخت و غیر یکنواخت است.

111. اجرای مهار تیر ریزی سقف با میلگرد معمول تر می باشد.

112. برای تراز کردن تیر ریزی سقف باید بوسیله سیمان همه در یک افق ترازی قرار گیرد.

113. در زمستان پس از دوغاب ریزی طاق ضربی، بلافاصله بایستی کف سازی کامل روی سقف انجام شود.

114. اگر هوا بارانی باشد پس از اتمام طاق ضربی نباید دوغاب ریخت.

115. وظیفه انسجام و انتقال نیروها در سقفهای بتنی به عهده آرماتور می باشد.

116. اودکا در سقف های بتنی به منظور خنثی کردن نیروی برشی بکار می رود.

117. بطور نسبی عمل بتون ریزی بین دو تکیه گاه می بایست حداکثر طی یک روز عملی شود.

118. از ویژگی های سقفهای مجوف سبکی آن است که در این سقف ها آرماتور گذاری بصورت خر پا می باشد.

119. قبل از ریختن پوشش بتون در اجرای تیرچه بلوکها ابتدا می بایست سطح تیرچه و بلوک مرطوب شود.

120. اصطلاحاً مش گذاری در بتن مسلح آرماتورهای شبکه نمره کم اطلاق می گردد.

121. در شیشه خورهای نورگیر سقف برای فضاهای وسیع از سپری استفاده می شود زیرا از خمش در طول جلوگیری می کند.

122. قرنیز حتماً باید آبچکان داشته باشد که آبچکان شیار زیر قرنیز می باشد.

123. مصرف بیش از حد سیمان باعث کاهش مقاومت ساختمان می گردد.نکات فنی در خصوص اجرایی سقف عرشه فولادی

ویژگی‌های سقف عرشه فولادی

در معماری امروز استفاده از مصالح قدیمی پاسخگوی اجرای طرح‌های جدید نمی‌باشد، لذا در طراحی سقف عرشه فولادی مصالحی مدرن‎تر و مناسب با طرح مورد نظر در نظر گرفته شده و بسیاری از مصالح قدیمی یا حذف شده‌اند و یا تغییر کاربرد پیدا کرده‌اند.

امروز اجرای سریع ساخت‌و ساز به‌خصوص در پروژه‌های بزرگ به معنای کم کردن هزینه و سرعت بخشیدن به بازگشت سرمایه‌ی صرف شده است، بارها شده است که در طول یک ساخت‌و‌ساز طولانی بر اثر تغییر قیمت مصالح و موارد مشابه مشکلات بزرگی برای شخص و یا شرکتی که اقدام به ساختمان‌سازی کرده، پیش‌آمده است.

علاوه بر دو ویژگی استحکام بیشتر و کاهش هزینه‌های جانبی، اصلی‌ترین ویژگی سقف عرشه‌فولادی سرعت بسیار بالای اجرای آن است، بسته به مهارت پرسنل به‌کار گرفته شده و سایر شرایط، روزانه بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ متر مربع از این نوع سقف، قابل اجرا می‌باشد.

اجزای متفاوت تشکیل‌دهنده‌ی سقف عرشه فولادی عبارتند از: ورق‌های فولادی گالوانیزه که ضخامت آن‌ها از ۸/۰ تا ۱/۲ میلی‌متر می‌باشد، این ورق‌های گالوانیزه به شکل موج‌دار هستند، در مقطع هر ورق، شکل ذوزنقه پدید می‌آید، شکل‌دهی آن‌ها با روش نورد سرد و به‌وسیله‌ی  دستگاه‌‌های پیشرفته‌ی (Rol Forming) انجام می‌شود.

از دیگر اجزای مخصوص  سقف عرشه فولادی، برش‌گیر یا گل‌میخ‌ها هستند که با روشی خاص در نصب سقف به کار می‌روند. قطر این برش‌گیرها حداکثر ۲۰میلی‌متر است و طول آن برحسب شکل ورق متغیر بوده و معمولا از ۴۰ میلیمتر کمتر نمی‌باشد. برش‌گیر‌ها با استفاده از  دستگاهی به نام(Stud Welder) و با روش پیشرفته‌ای به نام “قوس الکتریکی” به قسمت بال تیرهای سازه‌ای متصل می‌شوند.

از ویژگی‌های دیگر سقف عرشه فلزی، امکان اجرای بازشو آن است. سقف عرشه فولادی جزو محکم‌ترین سقف‌های جهان شناخته می‌شود و استفاده از آن در برخی از بلندترین برج‌های جهان تأییدکننده‌ی همین مطلب است.

هم‌چنین باید توجه داشته باشید که آئین‌نامه‌های طراحی، عرشه‌ی فولادی را برای استفاده‌ی سازه‌ای مجاز می‌داند در حالی که ورق‌های سینوسی مانند ساندویچ  پانل و سایر موارد مشابه فقط به عنوان پوشش سقفی می‌توانند به کار برده شوند.

 

مزایای سقف عرشه فولادی

در این نوع از سقف، مرحله‌ی دشوار قالب‌بندی و هم‌چنین استفاده از میل‌گرد‌های کششی و تیرهای فرعی حذف می‌شود، نصب ورقه‌ها بدون انجام جوشکاری بوده و از طریق میخ‌های فولادی و با تکنیک اتصال خاص صورت می‌پذیرد، تمامی این مزایا باعث کاهش حجم مورد نیاز برای انبار مصالح و افزایش ایمنی نسبت به سقف‌های دیگر می‌شود. در کل، سقف عرشه فولادی در بین سقف‌های فولادی کم‌ترین وزن و استانداردترین شرایط را داراست.

در اجرای سقف عرشه فولادی این امکان وجود دارد که پس از تکمیل شبکه‌های تأسیساتی، بتن‌ریزی هم‌زمان در تمامی سقف و طبقات مختلف انجام شود. هم‌چنین در این نوع از سقف، مصالح بر روی سیستم تأسیسات فشار وارد نمی‌کنند. این سقف با و یا بدون سقف کاذب می‌تواند اجرا شود. در سقف عرشه فولادی نحوه‌‌ی بتن‌ریزی طوری است که سطحی بسیار صاف و یک‌دست ایجاد می‌شود به‌طوری که دیگر نیازی به کارهای کف‌سازی، پوکه‌ریزی و “دکفراژ” نمی‌باشد. هم‌چنین میزان بتن مصرفی به‌طور متوسط ۰۷/۰ متر مکعب برای یک متر مربع است که نسبت به سقف‌های مشابه، به بتن کمتری نیاز دارد.

بستگی به نوع طرح، وزن تمام شده‌ی سقف عرشه‌فولادی نسبت به سقف‌های دیگر، ۳۰ الی ۶۰ درصد سبک‌تر است، اگر بخواهیم با بیانی فنی‌تر قضیه را بازگو کنیم می‌توان گفت که وزن بار مرده‌ی سقف عرشه فولادی با ۵ سانتی‌متر بتن رویه ۱۸۰ کیلو و با ۷ سانتی‌متر بتن رویه ۲۱۰ کیلو بر متر مربع می‌باشد که در مقایسه با سقف‌هایی از نوع تیرچه-بلوک و سقف‌های “کمپوزیت” به ترتیب ۱۵۰ و ۶۰ کیلو کم‌وزن‌تر است، به همین علت ساختمان‌هایی که با سقف عرشه فولادی ساخته می‌شوند دارای وزن اسکلت و وزن فونداسیون کمتری هستند و این از نقطه نظر فنی که نیاز به اثبات لرزش را کمتر می‌کند یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود، به‌خصوص در مقایسه با سقف‌هایی از نوع دال بتونی و سقف‌های مشابه آن.

مقاومت سقف عرشه فولادی در مقابل آتش بر حسب موارد مختلف، چند برابر سقف‌های دیگر است. از سوی دیگر اجرا و ساختن این سقف در برخی موارد ده تا دوازده برابر، سریع‌تر از  اجرای سقف‌هایی هم‌چون تیرچه- بلوک و یا سقف دال‌بتونی انجام می‌شود.

? هیچ گاه یک بسته ورق را روی بسته دیگر قرار ندهید.

? درصورتی که به هر دلیلی دو بسته ورق روی یکدیگر قرارداده شود باید در اولین فرصت بسته رویی را جابجا نمود البته اینکار در صورتی که جرثقیل در اختیار نباشد، کار دشوار و پرخطری خواهد بود چرا که کارگران می بایست ورقها را تک تک از روی بسته برداشته و در محلی مجاور بسته زیرین روی یکدیگر بچینند.

? برای قراردادن بسته های ورق بر روی تیرها می بایست با استفاده از پلان تیرریزی ساختمان، یک “نقشه چینش” (نقشه شاپ) تهیه نمود و در زمان ورود بسته های ورق را طبق این نقشه روی تیرها قرار داد.
? برای اینکه جهت قرارگیری بسته های ورق عرشه بر روی تیرها اشتباه نشود می بایست در همان محل کارخانه ی  فرمینگ ورق ها، با رنگ قرمز یک خط ضخیم عمودی روی بدنه بندیل ها کشیده شود .در نقشه شاپ می بایست جهت قرارگیری بندیل های ورق عرشه فولادی را مشخص کنید. این کار با رسم یک فلش جهت دار برروی بندیل های ورق عرشه فولادی انجام می شود.

? آنچه که اهمیت دارد این است که در هنگام قراردادن بسته های ورق عرشه فولادی، خط قرمز را درهمان جهتی که نقشه شاپ داده شده است،جانمایی کنید.

? توجه داشته باشید اگر به هر دلیلی نتوانستید این کار را را انجام دهید، حتما اکیپ اجرایی خود را درجریان این موضوع قرار دهید تا از دوباره کاری جلوگیری کرده باشید.

? مورد دیگری که در هنگام قراردادن بندیل های ورق عرشه فولادی بروی اسکلت باید رعایت نمایید این است که این بندیل ها می بایست بصورت  یک درمیان بصورت چپ و راست قراگیرند.

?دقت داشته باشید که هرگز انتهای بسته های ورق عرشه فولادی از یکدیگر عبور نکنند. چرا که در اینصورت برداشتن و پخش ورقها به سختی و کندی انجام خواهد گرفت .

? به خاطر داشته باشید که گل میخ ها را نیز به همراه بندیل های ورق به ارتفاع مورد نظر حمل کنید چرا که در غیر اینصورت باید این کار را به صورت دستی انجام دهید که با توجه به سنگین بودن گل میخ ها ، انجام این کار آسان  نخواهد بود.

گروه ساختمانی پیمانکاری و خدمات صفر تا صد آذرساوالان

نوسازی بازسازی و مقاوم سازی انواع ساختمان

09128618581 - 02634451365 

.

در کل مناطق تهران و کرج و اطراف

              www.azarsavalan.com 

نکاتی درباره جوش و جوشکاری

جوشکاری یکی از فرایندهای اتصال دائمی قطعات (فلزی یا غیرفلزی)، به روش ذوبی یا غیر ذوبی، با به کارگیری یا بدون بکارگیری فشار، با استفاده یا بدون استفاده از ماده پرکننده می‌باشد.

جوش و جوشکاری

جوش و جوشکاری

در این نوشته به نکاتی در مورد جوشکاری ساختمانهای فلزی شامل :

1- انواع اتصالات در جوشکاری

2- خطاهاى جوشکارى اتصالات در ساختمانهاى فولادى

3- آزمایشهای جوش

4- انواع و روش های جوشکاری

5- جوشهای بی کیفیت ساختمانها

6- جوشکاری با قوس الکتریکی خواهیم پرداخت

نکاتی در مورد جوشکاری ساختمانهای فلزی

فرآیند برپا سازی اسکلت ساختمانهای فلزی (غالباً مسکونی و تجاری های کوچک) در زمان کوتاهی٬ حدوداً یک روزه٬ انجام می شود.  به همین دلیل نمی توان تمام جوشکاریها را در همان روز انجام داد.  در این حالت در قدم اول جوشکار سعی می کند تیر و ستونهای ساختمان را با حداقل جوش بر پا کند و بعد از رفتن جرثقیل٬ هزینه ساعتی اجاره جرثقیل زیاد است و برای همین نمی توان چند روز از آن استفاده کرد مضافاً اینکه اگر حتی یک ساعت در روز از آن استفاده شود باید هزینه کل روز را پرداخت نمود٬ شروع به جوشکاری کامل کند.
برای همین است که پایداری ساختمان فلزی در چند روز اول که جوشکاری ها هنوز نیمبند هستند بسیار کم است.  بلای جان این وضعیت٬ باد است.  بله وزش باد. تصور اینکه یک ساختمان به خاطر وزش باد فرو بریزد بسیار وحشتناک است. چه باید کرد؟

خب٬ این خودش یک بحث علمی را میطلبد.  آیا تابه حال به واژه “بارهای حین ساخت”  (Construction Loads) برخورده اید؟ اساس قضیه اینست که تکنولوژی ساخت نیز علاوه بر بارهای اعمالی بر سازه٬ ممکن است بارهای جدیدی را به سازه اعمال کند.  مثلاً در مبحث پل سازی٬ اگر برای ساخت پل مجبوریم که از تکنولوژی ساخت خاصی استفاده کنیم٬ شاید که لازم باشد سازه را برای یک بارگذاری جدید که ریشه آن فقط و فقط روش ساخت است طراحی کنیم.  حالا جالب است که بعضی مواقع این بارها هستند که در طراحی سازه حاکم می شوند.  بهر حال٬ می توان یک تحقیق علمی خوب در این زمینه مربوط به مسئله ای که اشاره شد انجام داد.  اما اگر بخواهیم این مسئله را بصورت تقریبی و تجربی حل کنیم٬ بهتر است که دستورالعمل های ساده ای را رعایت کنیم.

– به هواشناسی اهمیت دهیم.  روزهایی که وزش باد زیاد است (Windy Weather) از الم کردن سازه اجتناب کنیم.

– اگر که مجبور به ادامه کار در حین وزش باد هستیم در طول برپاسازی به ارتفاع و عرض سازه عمود بر جهت وزش باد (سطح بادگیر سازه) دقت کنیم.  طوری باید کار را پیشرفت داد که همواره این عامل حداقل باشد.

– اگر در یک سایت با محوطه باز هستید احتمال تغییر جهت باد به نفع خود با آرایش و چیدمان مهندسی و حساب شده ماشین آلات کانتینرها و هر چیز دم دستتان که دارای حجم و سطح مناسبی است را بررسی کنید.

– استفاده از حائل برای افزایش پایداری هم گزینه مناسبی است.

– از علم مهندسی سازه نیز استفاده کنید.  در حین الم سازی سازه دقت کنید که اگر بعضی از اتصالات کامل جوشکاری شوند می توانید حداقل یک سازه معین پایدار داشته باشید.  اکنون باید مطمئن باشید که سازه معین انتخابی شما پایدار است.

– موارد دیگری که نسبت به جایی که شما هستید احتمالاً وجود دارند که شما باید از خلاقیت خود کمک بگیرید.

انواع اتصالات در جوشکاری

مراحل اجرایی جوشکاری قوس  الکترود دستی
آلودگی ها از قبیل چربی، کثافات، رنگ، اکسیدها و پوسته ها از لبه های مورد جوش حداقل تا فاصله 15mm از هر طرف قطعه. اصولاً کار به کمک سنگ زنی، برس زنی و سمباده انجام می گیرد. روش شیمیایی بیشتر برای زدودن چربی ها می باشد.
جوشکاری (Beveling): متناسب با ضخامت ورق و شرایط کار و نهایتاً به کمک استانداردها لبه سازی انجام می شود. برای ورق های ضخیم از لبه سازی (Beveling) دو طرفه و برای ورق های با ضخامت متوسط از لبه سازی یک طرفه استفاده می شود. مسلماً شیار (Groove) نیز می تواند برای قطعات با ضخامت متوسط از یکطرف و برای قطعات ضخیم در دو طرف قطعه ایجاد شود. 1-برطرف کردن کلیه مواد زائد، ناخالصی ها، 2- یخ زدن لبه های مورد

زاویه پخ و شعاع انحناء تحتانی لبه ها بر حسب حساسیت به ترک، پیچیدگی، وزن قطعه در هنگام جوشکاری، نوع الکترود، مهارت جوشکار و هزینه یخ سازی انجام می گیرد. مثلاً لبه سازی به صورت لاله فلز جوش متری نسبت به لبه سازی به صورت V نیاز دارد. یا لبه سازی به شکل V به بعضی ترک خوردگی ها نسبت به شکل لاله (U) حساس تر است و یا قطعات لبه سازی شده از دو طرف نسبت به قطعات لبه سازی شده از یک طرف حساسیت کمتری به پیچیدگی دارند.

البته بعضی اوقات از شکل ظاهری قطعات می توان استفاده کرده و لبه سازی انجام نمی دهند.

لبه سازی معمولاً به کمک سنگ زنی، ماشین کاری و یا با استفاده از Totch و یا قوس انجام می گیرد که هر یک مستلزم هزینه می باشد و به هزینه جوشکاری افزوده می گردد.

3- استقرار اجزاء در کنار یکدیگر برای عملیات جوشکاری:

ترجیحاً استقرار قطعات را طوری کنار یکدیگر فراهم می سازند که راحت ترین موقعیت (Position) برای جوشکاری آنها تامین گردد. در این راستا می توان از گیره، نگهدارنده و وضعیت دهند ها استفاده نمود که اکثراً شرایط کار را خیلی ساده می کنند.

4- تک بندی (Tack Weld): قطعات در فواصل مناسب بطوریکه از پیچیدگی آنها جلوگیری به عمل آید و پیچیدگی آنها به حداقل برسد نسبت به یکدیگر با خال جوش کنار هم استقرار می یابند.

5- عملیات جوشکاری

انتخاب الکترود و تنظیم آمپر و قراردادن کار در موقعیتی که جوشکار احساس راحتی کند. تنظیم آمپر اصولاً روی تکه قراضه ای انجام می گیرد.

پس از راه اندازی قوس و تنظیم آمپر، قوس را به داخل محل اتصال جهت می دهند تا فلز جوش در محل اتصال رسوب داده می شود. لذا جوشکار حرکت های زیر را بایستی همزمان به طور یکنواخت و قابل کنترل انجام دهد این حرکت ها عبارتند از:

الف) تثبیت فاصله نوک الکترود با سطح مذاب حوضچه. در حقیقت الکترود را باید به سمت حوضچه در اثر مصرف پایین آورد.

ب) حرکت الکترود و قوس در سرتاسر مسیر جوش که در اصل تعیین کننده سرعت جوشکاری است. این حرکت توام با حرکت های زیگزاگی یاموجی شکل است که هر جوشکار بر حسب عادت یک نوع حرکت را انجام می دهد.

حرکت موجی الکترود سبب می گردد تا سرباره به کناره ها جارو گردد، البته این حرکت بایستی طوری انجام گیرد که سرباره در جوش حبس نشود و زاویه الکترود نسبت به قطعه و زاویه کاردرست انتخاب شود.

قطع قوس به منظور تعویض الکترود بایستی به آرامی انجام گیرد یعنی الکترود به آهستگی به عقب کشیده شود تا عیب دهانه آتش فشان در جوش بوجود نباید بایستی الکترود را به طرف عقب حرکت داد و همزمان فاصله قوس را زیاد کرد تا قوس خاموش شود. الکترود بعدی که مورد استفاده قرار گیرد ابتدا بایستی انتهای حوضچه سنگ بخورد و جوش از جلو شروع شود و به طرف عقب برگردد و مجدداً ادامه یابد. محل تعویض الکترود منبع جدی برای بوجود آمدن عیوب جوش از قبیل سرباره، حباب گاز و فقدان ذوب کامل می باشد.

در جوشکاری چند پاسه بایستی سرباره از روی هر پاس بطور کامل تمیز گردد و سپس جوشکاری در پاس های بعدی انجام گیرد. هر پاس حداقل 3/1 پاس زیری را می پوشاند.

زاویه کار (Work Angle)

زاویه بین الکترود با خط عمود بر جوش در صفحه عرضی را زاویه کار می گویند.

زاویه راهنما (Lead Angle)

زاویه الکترود با خط عمود بر جوش در صفحه طولی را زاویه راهنما می گویند. زاویه الکترود سبب می گردد تا جوشکار بتواند حفره کاسه ای شکل قوس را مشاهده نماید، علاوه بر آن نیروی قوس سبب می گردد تا سرباره بطور ناخواسته بطرف جلو حرکت کند و همچنین از بروز گودافتادگی کنار جوش (Undercut) جلوگیری می کند. جوشکار بایستی در انتخاب زاویه کار و زاویه راهنما انتخاب صحیحی انجام دهد.

دسترسی به ماشین جوشکاری: سعی می‌شود ماشین جوشکاری تا حد امکان در دسترس جوشکار قرار گیرد تا از مزاحمت کابل ها و تداخل آنها اجتناب شود. که به تازگی با استفاده از کنترل از راه دور جوشکار می تواند شدت جریان جوشکاری را خود از محل جوشکاری تنظیم نماید.

فضای کارگاه: جوشکاری در فضای بسته انجام نمی گیرد مگر آنکه تهویه کافی و پرقدرت بر رویفضا تعبیه شده باشد.

نحوه بسته بندی و نگهداری الکترود: معمولاً الکترودها را در بسته های به صورت Hermetically airtight به بازار عرضه می کنند.

بایستی در نگهداری الکترودها در انبار دقت لازم به عمل آید و آنها را در محلی دور از رطوبت، آب، باران، گرد و خاک، دود، گریس و چربی نگهداری نمود. (جای خشک بهترین محل است) و اصولاً الکترود را نباید در انبار روی زمین انباشت نمود بهترین جا قفسه می باشد.

وسایل مورد نیاز:

برای فولادهای کربن استیل Wire Brush، Chipping Hammer، Helmet، برای فولادهای زنگ نزن و زنگ زن استفاده می کنند. Wire Brush Chipping Hammer Face Shield، Hand Shield، Gloves، Photo Sensitive Lens، Leathers نیز استفاده می شود.

گذشته از وسائل یاد شده ایمنی نیز در جوشکاری بایستی مورد توجه قرار گیرد. مثلاً جلوگیری از سقوط جوشکار بخاطر برق گرفتگی، همچنین در هنگام جوشکاری گازهای مضری نظیر اوزنبهخاطر اشعه ماوراء بنفش، No2 (Nitrogen dioxide) و Phosgene Gas و همچنین اشعه ماوراء بنفش بوجود می آیند که برای پوست و تنفس مضر هستند. O3

معایب و محدودیتهای روش SMAW

1- با کوتاه شدن الکترود، جوشکار باید الکترود را تعویض نماید و این امر باعث کاهش سرعت وراندمان جوشکاری می شود.

2- شدت جریان جوشکاری بدلیل زیاد بودن طول الکترود محدود است. آمپرهای بالا مانند آنچه در تفنگهای اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک استفاده می شود غیر عملی است زیرا فاصله بین قوس و نقطه تماس الکتریکی در نگهدارنده الکترود (طول الکترود) زیاد بوده و شدت جریان جوشکاری بوسیله مقاومت حرارتی زیاد الکترود محدود می شود. درجه حرارت الکترود نباید از درجه حرارتشکست پوشش (Break Down) بیشتر شود زیرا مواد شیمیائی موجود در پوشش با یکدیگر یا با هوا واکنش کرده و وظیفه خود را بخوبی در قوس انجام نمی دهند.

خطاهاى جوشکارى اتصالات در ساختمانهاى فولادى

1- مقدمه
با وجود تجربه تلفات و خسارات سنگین زلزله هاى اخیر مانند زلزله هاى منجیل و بم، احتمال جدى وقوع زمین لرزه هاى بزرگ در بیشتر مناطق پر جمعیت کشور و نیاز جدى به اعمال کنترل کیفى در طراحی و اجرای ساختمانها، متاسفانه هنوز توجه کافی به ساخت و ساز صحیح نشده است . از نظر علم مهندسى زلزله، در حال حاضر ساخت بناهای مقاوم در برابر زلزله امکان پذیر است، لیکن عملا به دلیل یکسری مشکلات اجرائی رسیدن به ساختمانهای مقاوم تضمین نمی گردد.
مشکل اصلی آسیب پذیرى لرزه ای ساختمانها حتی نمونه های جدید الاحداث در ایران، عدم استفاده صحیح از دانش فنی در مراحل طراحی و اجرا می باشد. دستورالعملهای اتصالات جوشکاری شده و ضوابط طراحی ساختمانهای فولادی، گاهی در طراحی و اجرا سهل انگاری میشود. لذا بایستی سطح معلومات فنی این افراد افزایش یافته و نیز مکانیزمی براى اعمال قاطعیت اجرایی و کنترل امر در نظر گرفته شود و البته طوری که حقوق مهندس ناظر حفظ شده و مسئولیتها به درستی تقسیم گردد.

ساختمانهای فولادی بخش قابل توجهی از ساخت و ساز در ایران را تشکیل میدهند و یکی از مهمترین موضوعات در هر ساختمان فولادی، کنترل جوشکاری آن میباشد. اهمیت این امر در زلزله های اخیر نتمان داده شده است که خسارات اساسی پس از بریدن جوش اتصال عضو سازه ای مدید میآید

جوشها در همه بخشها بایستی منطبق بر اطلاعات نقشه بوده و از لحاظ بعد و طول جوش و کنترل کیفیت لازم بررسی گردد. در استاندارد 2800، آزمایشات اولتراسونیک و رادیوگرافى براى کنترل اتصالات جوشی قابهای خمشی ویژه اجباری شده است که البته بسته به تشخیص مهندس ناظر در سایر حالات حتی در ساختمانهای معمولی نیز باید انجام گردد. در این مقاله، ضمن مروری بر عیبهای معمول جوشکاری در اجرای ساختمانهای فولادی، روشهای بازرسی و کنترل کیفیت جوش ارائه میگردد.

2. عیبها و ناپیوستگى های معمول در جوشکاری

یکی از مهمترین وظایف بازرس یا تیم کنترل کیفی جوش، ارزیابی حقیقی جوشها به منظور بررسی مناسب بودن آنها در شرایط بهره برداری و در واقع تعیین هر گونه کمبود و نیز نامنظمی در جوش یا قطعه جوشکاری شده که عموما ناپیوستگى نامیده میشود میباشد. در حالیکه یک ناپیوستگى، هر گونه اختلال در ساختار یکنواخت را بیان می کند، یک عیب ناپیوستگى وپژه است که مناسب بودن سازه یا قطعه را زیر سئوال می برد. شکل ناپیوستگى را میتوان به دو گروه کلی خطی و غیر خطی تقسیم نمود. ناپیوستگى هاى خطی طولی به مراتب بیش از پهنا دارند. زمانیکه در جهت عمود بر تنش اعمالى قرار گیرند، یک ناپیوستگى خطی نسبت به غیر خطی شرایط بحرانی تری را ایجاد می کند، چرا که احتمال اشاعه و در نهایت تخریب آن بیشتر خواهدبود.

3. ناپیوستگیهاى فلز جوش و فلز پایه

3-1 . ترکها

بحرانی ترین ناپیوستگى ها، ترکها هستند. شرایط اضافه بار باعث ایجاد ترکها و تمرکز تنش می شود. یک روش گروه بندی ترکها با مشخص کردن آنها به صورت گرم یا سرد است . همچنین ترکها را میتوان توسط جهت آنها نسبت به محور طولی جوش توصیف نمود. ترکهای طولی بعلت تنشهای انقباضی عرضی جوشکاری یا تنشهای سرویس ایجاد می شوند. ترکهای عرضی عموما به علت اثر تنشهای انقباضی طولی جوشکاری روی جوش یا فلز پایه با انعطاف پذیرى کم ایجاد می شوند. انواع مختلف ترک با توصیف دقیق موقعیتهای اجزا مختلف شامل : ترکهای گلویی، ریشه، کناره، چاله جوش، زیر گرده منطقه متاثر از حرارت و فلز پایه هستند.

ترکهای گلویی که از میان گلویی جوش یا کوتاهترین مسیر در سطح مقطع جوش گسترش می یابد، از نوع ترکهای طولی بوده و اغلب در طبقه بندی ترک گرم قراردارند.

ترکهای طولی و عرضی در جوشهای شیاری و گوشه ترکهای ریشه در فلز پایه یا در خود جوش نیز در زمره ترکهای طولی هستند. ترکهای کناره جوش در فلز پایه ایجاد شده و در کناره جوش توسعه ما یابند. ترکهای چاله جوش درنقطه پایانی ردیفهای منفرد جوش در صورت عدم مهارت جوشکار ایجاد می شوند. دسته بعدی ترکها، ترک زیر جوش به علت حضور هیدرورن است

این نوع ترک بجای فلز جوش در ناحیه تحت تاثیر حرارت به موازات خط ذوب واقع هستند.

 

3-2. ذوب و نفوذ ناقص

طبق تعریف، ذوب ناقص یک ناپیوستگى در جوش است که ذوب شدن بین فلز جوش و سطوح ذوب و یا لایه های جوش رخ نداده باشد. بعلت خطی بودن و انتهای نسبتا تیز آن، ذوب ناقص از ناپیوستگى های بارز در جوش است و در وضعیتهای مختلف در منطقه جوش تشکیل می شود. نفوذ ناقص معرف حالتی است که فلز جوش به طور کامل در سراسر ضخامت ورق گسترده نشده باشد. موقعیت این عیب در مجاورت ریشه جوش است . ذوب و نفوذ ناکافی به علت عدم مهارت جوشکار، شکل نامناسب اتصال یا آلودگی اضافی ایجاد می شود.

3-3. سرباره های محبوس شده

مناطقی در سطح مقطع یا در سطح جوش هستند که سرباره محافظ حوضچه جوش به طور مکانیکی درون فلز منجمد شده محبوس میشود. این سرباره منجمد شده بخشی از مقطع جوش را نمایش می دهد که فلز جوش بخوبی ذوب نمی شود. این پدیده خود سبب ایجاد بخشى ضعیف در نمونه خواهد شد. در حقیقت سرباره های محبوس شده اغلب در ارتباط با ذوب ناقص هستند.

3-4. تخلخل

این نوع ناپیوستگی در خلال انجماد جوش در اثر حبس گاز ایجاد می شود. بنابراین تخلخل را بسادگى میتوان، حفره های گاز درون فلز جوش منجمد شده دانست . به علت طبیعت کروى شکل آنها، تخلخل کمترین خطر را در میان دیگر ناپیوستگی ها داراست ولی در زمانیکه جوش باید تحمل فشارهای بالا را داشته باشد حضور تخلخل خطرناک خواهد بود. منابع مختلفی براى حضور رطوبت یا آلودگى وجود دارد که میتوان الکترود فلز پایه، گاز محافظ یا محیط اطراف را در این میان نام برد، تغییر در تکنیک جوشکاری نیز می تواند سبب ایجاد تخلخل شود.

3-5. بریدگی کنار جوش

بریدگی کنار جوش یک ناپیوستگی سطحی است که در فلز پایه مجاور فلز جوش رخ میدهد. در شرایطی عیب را داریم که فلز پایه شسته شده ولی با فلزی پر کننده جبران نمی شود. نتیجه، ایجاد یک شیار خطی با شکلی نسبتا تیز است که در فلز پایه تشکیل می شود. این عیب بعلت سطحی بودن ماهیت آن براى بارگذاری خستگی خطرناک است . بریدگی کنار جوش عموما به علت تکنیک جوشکاری نامناسب ایجاد می گردد، به ویژه اگر سرعت حرکت جوش زیاد باشد. علاوه بر این اگر گرمای جوشکاری بسیار بالا باشد می تواند سبب ذوب شدن بیش از حد فلز پایه گردد.

3-6 . پرشدن ناقص

این مورد مشابه بریدگی کنار جوش، یک ناپیوستگی سطحی است که به علت کمبود ماده در مقطع عرضی ایجاد میشود. تنها تفاوت در این میان این است که پرشدن ناقص در فلز جوش ولی بریدگی کنار جوش در فلز پایه یافت می شود. به بیان ساده، پرشدن ناقص، زمانی رخ می دهد که فلز پر کننده به اندازه کافی براى پرکردن اتصال جوش در دسترس نباشد. مشابه بریدگی کنار جوش، پرشدن ناقص نیز هم در سطح رویى و هم در ریشه جوش ظاهر می شود. دلیل اولیه پرشدن ناقص، تکنیک غلط جوشکاری است . مثلا سرعت زیاد جوشکاری اجازه پرشدن اتصال و هم سطح شدن آن با فلز را نمی دهد.

3-7. سررفتن

نوع دیگر ناپیوستگی سطحی جوش که از تکنیک نامناسب جوشکاری (سرعت جوشکاری خیلی آرام ) ناشی می شود، سررفتن است که در آن، فلز جوش روى فلز پایه مجاورش سر میرود و درکناره جوش، شیارى تیز را ایجاد می نماید. به علاوه اگر مقدار سررفتن به اندازه کافی زیاد باشد می تواند ترکی را که از این تمرکز تنش ایجاد می شود را مخفی نماید.

3-8. تحدب بیش از حد

این ناپیوستگی مختص جوشهای گوشه است و طبق تعریف تحدب عبارت از حداکثر فاصله از رویه محدب یک جوش گوشه تا خط واصل بین کناره های جوش است . از نقطه نظر استحکام مقدار تحدب در جوش گوشه ضروری است ولی اگر از حدی بیشتر باشد، به عنوان یک عیب تلقی می شود. این مطلب هم از نقطه نظر اقتصادی (مصرف فلز پرکننده بیشتر) و هم از نظر حضور مناطق تیز اطراف جوش به خصوص در بارگذارى خستگى مطرح می شود. دلیل ایجاد تحدب، آرام بودن سرعت جوشکاری یا تکنیک ناصحیح جوشکاری است .

3-9. لکه قوس و پاشش

لکه های قوس در نتیجه شروع قوس عمداً یا تصادفی روی سطح فلز پایه دور از اتصال به وجود میآیند. در اثر این رخداد، منطقه ای متمرکز شده از سطح فلز پایه ذوب شده و سریعاً سرد و شکننده می شود. پاشش همان ذرات فلزی پراکنده ناشی از جریان بالای جوشکاری هستند که در تشکیل جوش نقشی ندارند. از نقطه نظر بحرانی بودن، پاشش ممکن است زیاد مهم تلقی نشود، ولی در هر حال مقادیر زیاد پاشش میتوانند گرماى موضعی زیادی را به سطح فلز مشابه با اثر لکه قوس ایجاد کنند و حتی سبب تشکیل ناحیه تحت تاثیر حرارت شوند.

3-10. اعوجاج

خمیدگى یا اعوجاج از مشکلات مهم جوشکاری است که باید برطرف گردد. این مسئله در اثر انقباض که به هنگام کرم و سرد شدن پس از عملیات جوشکاری در فلز پایه و جوش بوجود میآید، شکل می گیرد. براى کنترل اعوجاج باید شرایط لازم براى جوشکاری شامل کنترل قبل، حین و بعد از جوشکاری تامین گردد.

3-11 . تورق و پارگى سراسری

این ناپیوستگی ویژه مربوط به فلز پایه است . تورق در اثر حضور آلودگى و ناخالصى غیر فلزی موجود درزمان تولید فولاد ایجاد می شود. این ناخالصی ها به طور طبیعی اکسیدی هستند که در زمانیکه فولاد هنوز مذاب است تشکیل شده و در خلال عملیات بعدى نورد کشیده شده و موجب تورق می شوند. نوع دیگر ناپیوستگی مربوط به پارگی سراسری است و زمانی رخ می دهد که در جهت تمام ضخامت در اثر جوشکارى تنشهاى انقباضى بزرگى ایجاد شده باشد. پارگی عموما موازى سطح نورد شده زیر فلز پایه و معمولآ موازى مرز ذوب جوش رخ می دهد. پارگی سراسرى یک ناپیوستگی است که مستقیما به طرز قرار گیرى اتصال مرتبط می شود.

12.3. جابجا شدن و ناپیوستگی هاى ابعادى

در اثر سوارکردن و مونتاژ غلط اجزاى مورد جوش در کنار یکدیگر، جابجایى بصورت هم محور نبودن دو سطح قطعه کار در جوشهای لب به لب است که در مواردى با برشکارى رفع می شود، اما در بیشتر مواقع باید جوش را بریده و مجددا عملیات جوشکاری بادقت تکرار شود. ناپیوستگی هاى ابعادى، نقائص شکل یا ابعاد هستند و هم درجوش و هم در سازه جوش شده بروز مى کنند.

4. آزمایشهای جوش

4-1. ارزیابى جوشکار

آزمونى که صلاحیت جوشکار را براى اجراى ضوابط آیین نامه اى تایید می کند، آزمایش تشخیص صلاحیت یا ارزیابى جوشکار و یا آزمون کیفیت اجرا خوانده می شود. این ارزیابى مشخص می کند که ایا جوشکار دانش و مهارت لازم را در بکارگیرى و اعمال دستورالعمل جوشکارى مدود در رابطه با رده بندى کارى خود دارد یاخیر. ارزیابى جوشکار ممکن است با تجهیزات جوشکارى دستى و یا با تجهیزات جوشکارى تمام اتوماتیک انجام شود.

روشهاى آزمایشى که کیفیت یک جوش را تعیین می کند، در سه طبقه بندى بسیار وسیع قرار می گیرد. 1-آزمایش هاى غیر مخرب، 2- آزمایشهاى مخرب و 3- بازرسى عینى .

4-2. آزمایشهاى غیر مخرب

هدف از این آزمایشها، بازرسى و تشخیص عیوب مختلف جوش (سطحى وعمیق) و تایید آن می باشد، بدون اینکه قطعه جوش داده شده غیر قابل استفاده شود. اگر آزمایش نشان دهد که محلی از جوش معیوب است می توان از طرفین محل مذکور به اندازه لازم برداشته و با جوش مجدد اتصال کاملی را به دست آورد .

4-2-1. آزمون ذرات مغناطیسى

آزمون ذرات مغناطیسى یکى از آسانترین آزمایشهاى غیر مخرب جوشکارى است . این روش جوش را براى معایبى از قبیل ترکهاى سطحى، ذوب ناقص، تخلخل، بریدگى کنار جوش، نفوذ ناقص ریشه جوش و اختلاط سرباره کنترل می کند. این آزمایش محل ترکهاى داخلى و سطحى بسیار ریز را براى رویت با حشم غیر مسلح آشکار میکند. قطعه مورد آزمایش با استفاده از جریان الکتریکى، یا قراردادن آن در داخل یک سیم پیچ مغناطیسى می گردد. سطح مغناطیسى شده قطعه با لایه نازکى از یک گرد مغناطیسى نظیر اکسید آهن قرمز پوشده می شود و این لایه گرد در صورت وجود یک عیب سطحى یا داخلى در داخل حفره یا ترک مربوطه فرو می رود.

4-2-2. بازرسى با مواد نافذ

بازرسى با مواد نافذ یکى از شیوه هاى غیر مخرب براى محل یابى معایب سطحى می باشد. سطح مورد بازرسى باید ابتدا از لکه هاى روغن، گریس و مواد ناخالص و خارجى تمیز شود. سپس ماده رنگى مورد نظر بر روى سطح پاشیده شده و در داخل ترکها و سایر ناهمواریهاى نفوذ می کند. رنگ اضافى از روى سطح پاک شده و سپس یک ماده فوق العاده فرار حاوى ذرات ریز سفید رنگ بر روى سطح پاشیده می شود. تبخیر مایع فرار باعث برجاى ماندن گرد خشک سفید رنگ بر روى ماده قرمز نفوذ کرده در ترک می گردد و بر اثر عمل مویینگى، ماده قرمز از ترک بیرون کشیده شده و پودر سفید کاملا قرمز می شود.

4-2-3. آزمون فراصوتى

آزمون فراصوتى قادر به تشخیص معایب داخلى بدون نیاز به تخریب قطعه جوش شده می باشد. موج هاى فراصوتى از داخل قطعه مورد آزمایش عبور داده می شوند و با هرگونه تغییر درتراکم داخلى قطعه منعکس می شوند. امواج منعکس شده (پژواک ها) به صورت برجستگى هایى نسبت به خط مبنا، بر روى صفحه نمایش دستگاه ظاهر می شوند. هنگامى که عیب یا ترک داخلى توسط واحد جست و جو پیدا شود تولید ضربان سومی می کند که بین ضربان اول و دوم بر روى صفحه نمایش ثبت می شود. بنابراین مشخص می شود که این عیب بین سطوح بالاو بایین مصالح (در داخل جسم مصالح ) می باشد.

4-2-4. آزمایش پرتونگاری

پرتونگاری یکى از روشهاى آزمایش غیر مخرب است که نوع و محل عیوب داخلى و بسیار ریز جوش را نشان میدهد. پرتو رادیویى در ضخامت فلز نفوذ کرده و پس از عبور این ضخامت لکه اى بر روى صفحه فیلم ایجاد می کند. میزان جذب پرتوهاى رادیویى توسط مواد مختلف متفاوت است . نفوذ گل، حفره کازى، ترکها، بریدگى هاى کناره جوش و قسمتهاى نفوذ ناقص جوش تراکم کمترى نسبت به فولاد سالم دارند. بنابراین در حوالى این قسمتها پرتو بیشترى به سطح فیلم می رسد و عیوب فلز جوش، به صورت لکه هاى تاریکى بر روى فیلم ثبت می شوند.

4-3. آزمایشهای مخرب

این آزمایشهاى مکانیکى نمونه جوش شده جهت تعیین مقاومت و سایر خواص مکانیکى، نسبتا ارزان قیمت بسیار کاربردى هستند. به همین جهت در سطح وسیعى براى ارزیابى و تایید دستوالعمل جوشکارى و صلاحیت جوشکار به کار می روند.

5. نتیجه گیرى

ساختمانهاى فولادى بخش قابل توجهى از ساخت و ساز در ایران را تشکیل می دهند و یکی از مهمترین موضوعات در هر ساختمان فولادى بویژه از نقطه نظر مقاومت لرزه اى، کنترل جوشکارى آن میباشد. جوشها در همه بخشها بایستى منطبق بر اطلاعات نقشه بوده و از لحاظ بعد و طول جوش و کنترل کیفیت لازم بررسى گردد. در این خصوص حتى ممکن است در یک ساختمان فولادى کوچک به انجام آزمایشات غیر مخرب (NDT) بر روى جوش نیاز باشد. در استاندارد، 2800، آزمایشات اولتراسونیک و رادیوگرافى براى کنترل اتصالات جوشى قابهاى خمشى ویژه اجبارى شده است که البته بسته به تشخیص مهندس ناظر در سایر حالات نیز انجام میگیرد.

گروه ساختمانی پیمانکاری و خدمات صفر تا صد آذرساوالان

نوسازی بازسازی و مقاوم سازی انواع ساختمان

09128618581 - 02634451365 

.

در کل مناطق تهران و کرج و اطراف

              www.azarsavalan.com 

 درباره بارگذاری ساختمان

بارگذاری ساختمان

بارگذاری ساختمان

بارهایی که روی ساختمان وارد می شوند یا مستقیمآ به وسیله طبیعت و یا به وسیله انسان ایجاد می گردند. به عبارت دیگر برای بار روی ساختمانها دو منبع اصلی وجود دارد، یکی ژئوفیزیکی و دیگری مصنوعی.
نیروهای ژئوفیزیکی را که نتیجه تغییرات مداوم در طبیعت هستند ممکن است به نیروهای جاذبه زمین، وزن ساختمان خودش ایجاد نیروهایی در سازه می کند که موسوم به بار مرده است واین بار در تمام طول عمر ساختمان ثابت باقی می ماند. اشکال همیشه در حال تغییر ساختمان نیز تایع اثرات جاذبه زمین است که ایجاد تغییراتی در بارها در طول زمان می کند. بارهای ناشی از تغییرات جوی با زمان و مکان تغییر می کنند و به شکل باد، حرارت، رطوبت، باران، برف، و یخ ظاهر می شوند. نیروهای زلزله از حرکت نا منظم زمین یعنی زمین لرزه ایجاد میشوند.
منابع بارگذاری مصنوعی ممکن است تکان ناشی از حرکت اتومبیل ها، آسانسورها، ماشینهای مکانیکی و غیره و یا ممکن است تغییر مکان افراد، وسایل و یا نتیجه ضربه و انفجار باشند. به علاوه ممکن است نیروهایی در زمان تولید و اجرا در سازه به وجود آید. پایداری ساختمان ممکن است ایجاد پیش تنیدگی کند که باعث ایجاد نیرو در ساختمان می شود.
منابع بارهای ژئوفیزیکی و مصنوعی در ساختمان غالبآ به یکدیگر بستگی دارند. جرم، اندازه، شکل و مصالح یک ساختمان در روی نیروهای ژئوفیزیکی اثر می گذارند. برای مثال اگر عناصر ساختمان در مقابل تغییرات درجه حرارت و رطوبت نتوانند به آزادی واکنش نشان دهند و گیردار باشند نیروهایی در ساختمان ایجاد می شود.
برای اینکه اطمینان حاصل شود که مشکلات آتی از بین رفته و بازده سازه ای حاصل شده باشد لازم است که مطالعات دقیق جواب تئوری ساختمان به اثرها انجام گیرد. طراح باید نیروها و اثر بارگذاری مربوطه را درک کند تا ساختمان بی خطر و قابل استفاده باشد.
• بار مرده ساختمان
بارهای ناشی از نیروی جاذبه زمین را میتوان به دو دسته مجزا تقسیم کرد:
استاتیکی و دینامیکی: بارهای استاتیکی همیشه جزء ثابتی از سازه هستند. بارهای دینامیکی موقتی هستند یعنی با تغییر زمان و فصل تغییر می کنند، یا تابع مکان داخل یا روی سازه هستند.
بارهای مرده را ممکن است به صورت بارهای استاتیکی که در اثر وزن اجزاء سازه ایجاد می شوند تعریف کرد.نیروهایی که منجر به بار مرده می شوند عبارتند از: قسمتهای باربر ساختمان،کف،روکاری سقف، دیوارهای جدا کننده ثابت، پوشش نما، مخزنهای انباری، سیستمهای توزیع مکانیکی و غیره. مجموع وزنهای همه این قسمت ها بار مرده ساختمان را تشکیل می دهد.
به نظر می رسد که تعیین وزن مصالح و از آنجا بار مرده ساختمان کار ساده ای باشد. اما به دلیل مشکلات گوناگون در تجزیه و تحلیل دقیق بارها تخمین بارها ممکن است ۱۵ تا ۲۰ درصد و یا حتی بیشتر در خطا باشد.
در مرحله اولیه طرح برای مهندس محاسب پیش بینی دقیق وزن مصالح ساختمانی که هنوز انتخاب نشده اند کاری غیر ممکن است. مصالح ناسازه ای مشخصی که باید انتخاب شوند شامل صفحات پیش ساخته نما، لوازم روشنایی، قطعات سقف، لوله ها، مجرا ها، خطوط برق و اجزای نیازمندیهای داخلی خاص ساختمان می باشند.
وزن عناصر تقویت کننده و اتصالات در سازه های فولادی فقط به صورت درصدی از وزن کل تخمین زده می شود. وزن واحد حجم مصالح که به وسیله تولید کنندگان یا آئین نامه ها داده می شود همیشه با وزن واحد حجم محصول تولید شده مطابقت ندارد. اندازهای اسمی اجزاء ساختمان ممکن است با اندازه های واقعی اختلاف داشته باشد .
• بار زنده ساختمان
فرق اساسی بارهای زنده با بارهای مرده در این است که بارهای زنده متغیر و غیر قابل پیش بینی هستند. تغییر در بارهای زنده نه تنها در طول زمان اتفاق می افتد بلکه همچنین تابعی از مکان می باشد. این تغییر ممکن است در مدت زمان کوتاه یا طولانی صورت گیرد. بدین ترتیب تقریبآ غیر ممکن است که بارهای زنده را به صورت استاتیکی تخمین زد. بارهایی که بوسیله اشیاء یا اشخاص در ساختمان ایجاد می شوند به نام بارهای سکنی موسوم هستند. این بارها شامل وزن اشخاص، مبل ها، جدا کننده های متحرک، گاو صندوق ها، کتابها و دیگر بارهای نیمه دائم و موقتی که روی ساختمان اثر می کنند ولی جزئی از سازه نیستند و جزء بار مرده به حساب نمی آیند .
بارهای متمرکز، نشان دهنده اثر بار منفرد ممکن در نقاط بحرانی مثل کفهای پله، سقفهای قابل دسترس، گاراژهای توقف و دیگر نقاط آسیب پذیر با تنشهای متمرکز زیاد می باشند.
• بار اجرایی ساختمان
اجزاء سازه به طور کلی برای بارهای مرده و زنده طرح می شوند. اما یک قطعه سازه ممکن است در موقع اجرای ساختمان تحت بارهایی خیلی بیشتر از بارهای طرح قرار بگیرد. اینگونه بارها که موسوم به بارهای اجرائی هستند قسمت مهمی را در طرح اجراء سازه تشکیل می دهند.
هر پیمانکاری در طول زمان روش اجرایی را توسعه می دهد که برای خودش اقتصادی بودنش ثابت شده است. هر چند که معمار ممکن است ساختمان را طوری طرح کند که برای یک روش اجرایی معینی مناسب باشد، او ممکن است که از روشهای اجرایی یکایک پیمانکاران آگاهی نداشته باشد. پیمانکاران معمولآ مصالح و وسائل سنگین را روی سطح کوچکی ازسازه انباشته می کنند. این عمل ایجاد بارهای متمرکزی میکند که خیلی بیشتر از بارهای زنده فرض شده برای سازه طرح شده می باشد .در چنین شرایطی شکست نتیجه شده است .
یک مشکل اساسی در اجرای سازه های بتنی وقتی ایجاد می شود که پیمانکار پایه های تقویتی و قالب بندی را قبل از انقضای مدت کافی برای عمل آمدن بتن بردارد. مقاومت بتن با زمان زیاد میشود. ولی از آنجایی که برای پیمانکار زمان پول است او ممکن است قالب ها را قبل از اینکه بتن به مقاومت حداقل طرح برسد بردارد. در چنین صورتی جزئی از سازه ممکن است تحت اثر بارهائی قرار بگیرد که قادر به تحمل آنها نباشد و شکست حاصل شود.
• بارهای برف ، باران و یخ
مشاهده ارتفاع و تراکم برف در طول سالیان دراز منجر به پیش بینی معقول حداکثر بار برف شده است. بار برف را لازم است فقط برای بامها و سطوح دیگر ساختمان که ممکن است برف جمع کننده از قبیل حیاط های بالا آورده شده، بالکن ها و سقف های آفتابگیر در نظر گرفت. بار برف که به وسیله آئین نامه ها تعیین شده است بر اساس حداکثر برف روی زمین می باشد. غالبآ این بارها بیشتر از بار برفی که روی بام اثر میکند می باشد. زیرا باد مقداری از برف های شل را از روی بام به دور می ریزد یا بدلیل از دست رفتن گرما از طریق بام، برف آب و بخار می شود. آئین نامه ها معمولآ در صدی از بار برف را روی بام شیب دار کم می کنند، زیرا روی چنین سطوحی برف به سهولت از روی بام به پائین می لغزد. ولی بعضی از انواع بام ها ممکن است روی رفتار باد اثر بگذارند و باعث شوند که بار برف به مقدار زیاد در یک قسمت از بام ذخیره شود.با وجود اینکه اغلب در محاسبه بار زنده به آب فکر نمی شود حتمآ باید در موقع طرح آنرا به خاطر داشت. بار باران به طور کلی کمتر از بار برف است، ولی باید به خاطر داشت که ذخیره شدن آب منجر به مقدار قابل ملاحظه ای بار می شود.
همچون که آب جمع می شود بام تغییر شکل داده خم می شود و این باعث می شود که آب بیشتری جمع شود و منجر به تغییر شکل زیاد تری گردد. این پدیده که موسوم به حوض شدن می باشد ممکن است باعث فرو ریختن نهایی بام شود.
یخ روی اجزاء بیرون آمده به خصوص روی قطعات تزئینی خارجی که در غیر این صورت جز بار وزنشان باری دریافت نمی کنند جمع می شود. از این رو لازم است که این قطعات چنان طرح و اتصال داده شوند که بارهای سنگین قندیل های یخ را تحمل کنند. به علاوه، تشکیل یخ روی سازه های خرپایی باز باعث ازدیاد سطح و وزن شده که منجر به اضافه شدن باد می شود.
• بار باد روی ساختمان
آسمان خراشهای اولیه به اثرات پیچیده نیروی جانبی ایجاد شده بوسیله باد آسیب پذیر نبودند.وزن عظیم ساختمان با دیوارهای باربر ساخته شده از مصالح بنایی چنان بود که نیروی باد قادر نبود به نیروهای جاذبه به زمین غلبه کند. حتی موقعی که روش دیوار حمال بوسیله سازه قاب صلب در اواخر قرن ۱۹ جایگزین شد، نیروی جاذبه عامل تعیین کننده اصلی بود.
نماهای سنگی سنگین با بازشدگی های کوچک، ستونهای نزدیک به هم، قطعات سرهم شده حجیم قابها، و دیوارهای جداکننده سنگین هنوز چنان وزنی را ایجاد می کردند که عمل باد یک مشکل اساسی نبود.
آسمان خراشهای دیوار شیشه ای سالهای ۱۹۵۰ با فضای باز داخلی مطلوب و وزن نسبتا کم برای اولین بار در مقابل نیروهای باد واکنش نشان دادند.با معرفی قاب فولادی سبک وزن، دیگر وزن یک عامل محدود کننده ارتفاع آسمان خراشها نبود. ولی عصر ساختمانهای بلند با خود مشکلات جدیدی آورده است برای اینکه وزن مرده کاهش داده شود و فضاهای بزرگتر و انعطاف پذیر ایجاد گردد تیرهای با دهنه زیاد، جدا کننده های داخلی بار نبر متحرک و دیوارهای پیرامونی بارنبر ساخته شده است.همه این ابداعات از صلبیت کلی سازه ها کم کرده اند، به طوری که حالا سختی جانبی (با تغییر مکان جانبی) یک ساختمان ممکن است تعیین کننده تر از مقاومتش باشد. اثر باد یک مسئله اساسی برای طرح ساختمانهای بلند شده است . درک باد و پیش بینی رفتارش به صورت علمی دقیق ممکن است غیر ممکن باشد. عمل باد روی ساختمان، شکل، باریکی و ترکیب نمای سازه مورد نظر و نحوه قرار گرفتن ساختمانهای مجاور دارد.

• بار ناشی از تغییرات حجم مصالح
تغییرات حجم مصالح در اثر انقباض،غرش و آثار حرارتی به وجود می آید. موقعی که از واکنش طبیعی و آزاد اعضاء ساختمان در سر حد ها یشان جلوگیری می شود در آنها نیرو ایجاد میگردد. در جایی که این تغییرات حجم محدود می شود نقش های محوری و دورانی در ساختمان ایجاد گردد.
تغییر حجم تابعی از شکل و اندازه ساختمان، مصالح، سختی اعضاء سازه ای و نوع اتصالات می باشد. با به کار بردن مانع در نقاطی از ساختمان که تنش های محوری و دورانی ممکن است ایجاد شود می توان تغییرات حجم را کنترل کرد و این به معنی طرح اعضاء برای تحمل این نقش ها می باشد. واضح است که تغییرات حجم را با استفاده از درزهای انبساط که در آنها حرکت به آزادی صورت می گیرد می توان کنترل نمود.
• بار ناشی از انفجار
ساختمان ممکن است مجبور باشد نه تنها نیرو های فشاری خارجی بلکه نیروهای فشاری داخلی ایجاد شده در اثر انفجار را نیز تحمل کند. فرو ریختن قسمتی از یک ساختمان آپارتمانی در لندن در سال ۱۹۶۸ توجه زیادی را به این بار گذاری جلب نمود. اکثر ساختمانها هرگز با چنین نیروهایی مواجه نخواهند شد،ولی احتمال انجار مواد منفجره در اثر خرابکاری یا اشتعالتصادفی گازهای آتش گیر در اثر نشت یا آتش همیشه وجود دارد.
در اثر انفجارات فشارهای زیادی در منطقه انفجار ایجاد می گردد و بارهای خیلی زیادی به عناصر ساختمان وارد می شود که منجر به ترکیدن و به خارج پرتاب شدن پنجره ها، دیوارها و کف ها می گردد. این فشار داخلی باید به صورت موضعی محدود و کنترل شود و نباید باعث فروریختگی تدریجی ساختمان گردد.
علل ممکن برای بارهای انفجاری خارجی از غرش های صوتی نسبتآ کم اهمیت است (مانند پنجره های شکسته شده و دیوارهای گچی ترک خورده). تحقیقات وسیعی روی واکنش سازه ها در برابر اثرات سلاحهای اتمی در جریان است تا بتوان ساختمان را چنان طرح کرد که در مقابل حمله اتمی مقاوم باشند.
• ترکیب بارها روی ساختمان
ساختمانهای بلند درطول عمرشان در معرض بارهای متعدد می باشد و بسیاری از بارها به طور همزمان روی سازه وارد می شود.اگر بارها خط اثر مشترک داشته و با یکدیگر باید ترکیب شود. این شرط لازم می سازد که در طرح سازه ها تمام ترکیبات ممکن بارها در نظر گرفته شود.
احتمال وقوع بارهای ترکیب شده باید به طور آماری ارزیابی و اثر آن تخمین زده شود. هرچقدر که اثر بار با دقت بیشتری تعیین شود لزوم انتخاب ضرایب اطمینان بزرگتر برای جبران عوامل مجهول کاهش می یابد.
ترکیب موثر و عملی بارها در آئین نامه ها مشخص گردیده است. بطور کلی تشخیص داده شده است که ماکزیمم بالای ناشی از تغییرات جوی و زلزله احتمالا هرگز با مقدار کامل بارهای زنده دیگر همزمان رخ نخواهد داد از این رو موقعی که بار زنده کامل به طور همزمان با بارهای ماکزیمم باد یا زلزله به کار می رود آئین نامه اجازه می دهد که بر تنشهای مجاز ۳۳ درصد افزوده شود.

شناخت بارها و تعاریف سامانه‌های انتقال بار و بارگذاری

 ۱-۱) کلیات

سازه‌های عمرانی به عنوان یک فرآورده تولیدی و صنعتی با کاربرد مشخص بوده که با توجه به نوع کاربری و استفاده موردنظر، بارهای مشخصی به آن وارد می‌شود. این سازه عمرانی اگر پل باشد، مطمئناً بارهای وارده بر آن با یک سد یا ساختمان مسکونی متفاوت خواهد بود. در پل بار اصلی وارده بر سازه آن، علاوه بر وزن پل، وزن خودروهای عبوری و همچنین بار فشار سیلاب‌ها می‌باشد، در حالی که در سدها بار اصلی، فشار آب پشت سد و خطرات ناشی از لرزش‌های زمین لرزه می‌باشند. در یک ساختمان که کاربری مسکونی دارد، نیز مقادیر بارهای اصلی با ساختمانی که کاربری درمانی یا تجاری دارد، متفاوت خواهد بود.

به عنوان یک تعریف کلی، بارگذاری تعیین حداکثر بار وارد بر یک سازه در مدت سن سودمندش با ریسک و خطر قابل پذیرش می‌باشد. بطور کلی سازه‌های موجود را به سه دسته می‌توان بخش کرد که عبارتند از:

 1. سازه‌های عادی و رایج، ساختمان‌های مسکونی، بیمارستان‌ها، مدارس و … بوده و دارای حداقل سن ۵۰ سال می‌باشد. در این نوع سازه‌ها، ریسک و خطر قابل قبول بین ۱۰-۵% است، احتمال خطا و اشتباه در بارگذاری و تعیین بار این نوع سازه‌ها تقریباً نزدیک به صفر می‌باشد، چرا که به وفور ساخته شده و بارها تا اندازه‌ زیادی شناخته می‌شوند.
 2. سازه‌های صنعتی نظیر ساختمان‌های کارخانه‌ها، سوله، دکل‌های انتقال برق و … بوده و دارای حداقل ۲۵ سال سن می‌باشند. در این دسته از سازه‌ها ریسک و خطر قابل قبول بین ۱-۵/۰% است و احتمال خطا در بارگذاری و تعیین بار این نوع سازه‌ها تا اندازه‌ای وجود دارد.
 3. سازه‌های عمرانی نظیر سدها، پل‌ها، اسکله‌ها و .. بوده و دارای حداقل سن ۲۰۰-۵۰ سال می‌باشند. در این دسته‌ از سازه‌ها ریسک قابل قبول بین ۱-۵/۰% است و با نظر به اینکه با توجه به شرایط ساختگاهی (به ویژه در سدها) نوع بارگذاری، طراحی و محاسبات متغیر بوده و به شدت تاثیرپذیر است، از ضرایب اطمینان بالایی در تعیین بارها استفاده می‌شود.

۱-۲) معرفی انواع بارها

بارهای وارده بر سازه با توجه به منبع و منشاء انتشار بارها و رفتارها و تغییرات آنها دسته‌بندی می‌شوند. به هرحال، با توجه به جمیع شرایط دسته‌بندی زیر را می‌توانیم برای بارها داشته باشیم:

 1. بار مرده (Dead Load):

این نوع بار به دلیل ثابت بودن مقدار آن تا انتهای سن و عمر سازه به این نام نامیده می‌شود. وزن اجزای سازه‌ای نظیر سقف، تیر و ستون‌ها، تیغه‌بندی، کف‌سازی‌ها و … به عنوان بار مرده شناخته شده‌اند و می‌توان این اجزا را با توجه به ابعاد هندسی و وزن حجمی و جزئیات اجرایی و فنی آنها با بهره‌گیری از جداول وزن مصالح که در مبحث مقررات ملی ساختمان ارائه شده است، بدست آورد.

در تعیین این بار، بویژه در سازه‌های رایج مسکونی باید دقت زیادی داشت و دلیل آن نیز سهم زیاد این نوع بار در کل بارهای وارده بر سازه می‌باشد. شیوه و روش محاسبه این نوع بار در گفتار دوم ارائه خواهد شد.

 1. بار زنده (Live Load ):

بار زنده یا سربار در بیشتر مواقع با توجه به نوع کاربری سازه مشخص شده و به دو گونه کلی ایستا و ضربه‌ای دسته‌بندی می‌شود. برای نمونه بار زنده در ساختمان‌های مسکونی در حالت ایستا، وزن انسان‌ها و بارهای متغیر وارده بر سازه مسکونی بوده و در حالت ضربه‌ای، وزن آسانسور یا بالابر می‌باشد. مطمئناً خوانندگان درنظر خواهند داشت که بار زنده یک پل با بار زنده یک سد متفاوت است.

 1. بارهای حین ساخت (As Built Load):

بارهای حین ساخت با توجه به روش اجرا و مراحل اجرایی سازه تعیین می‌شوند. در بسیاری از مواقع در ساخت و سازها‌، بارهای حین ساخت بیش از بارهای بهره‌برداری سازه بوده و ضرورت دارد که طراحی سازه برای این حالت بار و این نوع بارگذاری بررسی شود. در اجرای پل‌ها، از جراثقال‌هایی استفاده می‌شود که وزنشان بیش از وزن و بارهای حالت بهره‌برداری می‌باشد.

در ساختمان‌های مسکونی نیز باید دال و سقف برای محل‌های دپوی مصالح (گچ، سیمان و ماسه) طراحی و کنترل شود.

 1. بار برف (Snow load):

بار برف مربوط به سقف‌های پوشاننده ساختمان بوده و با توجه به شرایط جغرافیایی محل ساختمان متغیر می‌باشد. مطمئناً در مناطق برف‌گیر و کوهستانی، بار برف بیشتر و در مناطق گرم و کویری بار برف بسیار کم می‌باشد. در این رابطه مبحث ششم، مقررات ملی ایران نقشه پهنه‌بندی ریزش برف را تهیه نموده است.

 1. بار یخ (Ice load):

در مناطق سردسیر، احتمال یخبندان آب در بعضی سازه‌های خاص می‌باشد که باید درنظر گرفته شود.

 1. بار باد (Wind load):

منشاء باد، تغییرات آب و هوایی می‌باشد. در بسیاری از حالت‌ها، باد همراه با آب بوده و اثرات فرسایشی آب نیز باید درنظر گرفته شود. بار باد تحت عنوان فشار ناشی از وزش باد نیز بیان شده و مقدار فشار باد به صورت یک نمودار در سطح زمین کمتر و در ارتفاع بیشتر می‌شود. همچنین سرعت و فشار باد در مناطق شهری با ساختمان‌های بلند کمتر از فشار باد در دشت باز و یا در ارتفاع خواهد بود. فرمول‌های زیر را می‌توانیم جهت رابطه بین فشار باد و سرعت آن بنویسیم:

P=1/2ρ.v2

P=0.00256v2 lb/ft2

P=0.0625v2 kg/m2

P: فشار                    v: سرعت جابجایی                        ρ: جرم مخصوص هوا

سرعت باد در سطح زمین، کمتر از ارتفاع بوده و با رابطه زیر تغییر می‌کند.

نمایه (۱-۱): نمودار تغییر سرعت باد با ارتفاع

بار باد در ایران، جزء بارهای مهم برای برخی مناطق و بعضی از انواع ساز‌ه‌ها می‌باشد. سازه‌های سبک یا سازه‌های با سقف سبک ضروری است برای بار باد کنترل شوند. اجزای غیرسازه‌ای نظیر تیغه‌های رو به باد، دودکش‌ها، نرده‌ها، دیوارهای محوطه و حیاط‌سازی و … از مواردی می‌باشند که باید به صورت مستقل از سازه بررسی شوند. در گفتار پنجم توضیحات مفصلی در ارتباط با بار باد داده خواهد شد.

 1. بار زلزله (Earthquake load):

زلزله و زمین لرزه، پدیده‌ای طبیعی است که پیامد سرد شدن کره زمین می‌باشد. کره زمین دارای هسته‌ای مذاب و پوسته‌ای سرد و سخت شده است که ضخامت این پوسته در نقاط کوهستانی به ۲۰ کیلومتر و در نقاط قعر اقیانوس‌ها به ۵ کیلومتر می‌رسد. در واقع پوسته زمین از صفحات و تکه‌های جدا از هم تشکیل شده و به فصل مشترک این صفحات و تکه‌ها گسل (Fault) گفته می‌شود. گسل‌ها خود به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می‌شوند. گسل‌های فعال عموماً به گسل‌هایی گفته می‌شود که در دوازده‌ هزار سال گذشته فعالیت داشته و لایه‌های آبرفتی زمین از فعالیت آنها تاثیر پذیرفته است.

بطور کلی باید از احداث ساختمان تا فاصله ۵ کیلومتری در مجاورت گسل‌های فعال و محل‌هایی که امکان بوجود آمدن شکستگی در سطح زمین هنگام زلزله وجود دارد، اجتناب شود و تا فاصله ۵۰ کیلومتری از گسل، خطر لرزه‌خیزی بالایی برای ساختمان درنظر گرفته می‌شود.

در کل‌ باری به نام بار زمین‌لرزه وجود نداشته و زمین‌لرزه فقط در ساختمان ایجاد لرزش نموده شتاب و تغییر شکل‌هایی در آن ایجاد می‌کند که حاصلضرب جرم در شتاب زلزله (mag)، نیروی زلزله می‌باشد. بار زلزله، وابسته به سه عامل اصلی فاصله ساختمان تا کانون زلزله، جنس خاک بستر ساختمان و ویژگی‌های دینامیکی سازه ساختمان می‌باشد.

در کل، در زمین‌هایی که ممکن است بر اثر زلزله ناپایداری ژئوتکنیکی نظیر روانگرایی در خاک‌های ماسه‌ای سست، نشست زیاد، زمین لغزش، سنگ ریزش یا پدیده‌های مشابه ایجاد گردد و یا در زمین‌های متشکل از خاک رس سست و ماسه‌ای اشباع باید امکان ساخت و شرایط لازم برای ساخت بنا با بهره‌گیری از مطالعات ساختگاه و آزمایش‌های ویژه بررسی گردد.

در رابطه با محاسبه بار زمین‌لرزه، آیین‌نامه ۲۸۰۰ زلزله مورد استفاده قرار گرفته و در ارتباط با نحوه محاسبه بار زلزله نیز در درس مهندسی زلزله بحث و بررسی بیشتری صورت می‌گیرد.

 1. بار حرارتی (Termal load):

مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساختمان‌ها، دارای انبساط طولی و عرضی در اثر حرارت و گرما می‌باشد. هنگامی که بر فرض مثال، یک تیرآهن فولادی از دو انتها بسته شده باشد، به دلیل عدم توانایی در تغییر شکل‌های گرمایی، دارای تغییر شکلی برابر ∆L=λL∆t خواهد بود، در حالی که عملاً‌ به دلیل بسته بودن، =۰∆ می‌باشد. بنابراین در این حالت نیروی p در این تیرآهن ایجاد خواهد شد که می‌توان آن را از رابطه بدست آورد. یعنی:.

نیروها‌ و بارهای حرارتی اکثراً در ساختمان‌هایی که دارای طول زیادی می‌باشند، ایجاد می‌شود. به همین دلیل با توجه به طول این ساختمان‌ها و شدت گرمایی محیط سعی می‌‌شود بین طول‌های ۵۰-۳۰ متر حتماً یک درز جدایش و گرمایی درنظر گرفته شود. اندازه این درز بین ۱۰-۳ سانتیمتر بوده و به آن Expansion joint نیز گفته می‌شود.

در محل درز جدایش، ضروری است دو ستون کنار هم و با فاصله درز جدایش درنظر گرفته شود که در شکل زیر این مطلب به روشنی نمایش داده شده است:

نمایه (۱-۲): نمایشی از درز انبساط یا اجرایی در دو ستون کنار هم

نوع دیگر بار گرمایی، بار گرمایی عرضی یا گرادیان گرمایی می‌باشد. این بار در سازه‌های ضخیمی که در معرض تابش و نور مستقیم آفتاب قرار دارند، رخ می‌دهد. در این سازه‌ها سطح در معرض نور آفتاب، دارای درجه گرمایی ۶۰ درجه سانتیگراد در وسط روز و سطح زیرین دارای درجه گرمای ۳۰ درجه سانتیگراد بوده و این اختلاف درجه گرما، در صورت بسته بودن سازه، مطمئناً ایجاد تنش‌های گرمایی در عضو و سازه خواهد نمود.

نمونه روشن این پدیده را می‌توان در شاه‌تیرهای اصلی پل‌ها دید. این شاه‌تیرها در وسط روز در صورت بسته بودن از دو سر شاه‌تیر مطمئناً متحمل تنش‌های اضافی خواهند شد. نمایش این حالت در شکل زیر ارائه شده است.

نمایه (۱-۳): نمایشی از تغییرات حرارت در یک پل (گرادیان گرمایی)

به همین جهت ضرورت دارد در دو انتهای شاه‌تیر پل‌ها از درزهای جدایش گرمایی بین تیرنشیمن‌ شاه‌تیر و شاه‌تیر (Girder) استفاده نمود.

 1. بارهای ناشی از فشار آب و رانش خاک:

خاک و آب به دلیل نداشتن ایستایی، روی بدنه و جداره ظروف نگهدارنده آنها فشار وارد می‌کنند. این جداره از نظر سازه‌ای می‌تواند دیواره حایل نگهدارنده حجم مشخصی از خاک، دیواره زیرزمین‌ها، دیواره استخر و … باشد. فشار خاک با توجه به مشخصات مکانیکی آن تعیین شده و در هر حالت نباید کمتر از فشار مایع، معادل با وزن مخصوص ۵۰۰ دکانیوتن بر مترمکعب باشد. در صورتی که خاک مجاور دیوار در معرض سربارهای متحرک یا ثابت قرار گیرد، تاثیر این سربارها در افزایش میزان فشار پشت دیوار حایل باید در محاسبات درنظر گرفته شود.

برای محاسبه فشار آب از رابطه استفاده می‌شود.

(الف)                                                        (ب)

نمایه (۱-۴):        الف) نمایشی از فشارهای وارده توسط آب

ب) نمایشی از فشارهای فعال و غیرفعال خاک

در محاسبه فشار خاک، ضرایب Kp, Ka نیز وارد محاسبات می‌شود. نحوه محاسبه Kp, Ka و انواع روش‌های محاسبه و طراحی دیوارهای حائل در دروس مهندسی  پی بررسی می‌شود.

در کل برای طراحی دیوارهای حایل و شالوده‌های آنها ضرایب اطمینان در مقابل واژگونی و لغزش پی به ترتیب برابر با ۷۵/۱ و ۵/۱ در نظر گرفته می شود.

البته باید درنظر داشت که در بسیاری موارد، تراز آب زیرزمینی، بالاتر از کف زیرزمین بوده و اثر آن باید در محاسبه فشار وارد بر دیوار دیده شود و در این موارد باید برای فشار خاک با وزن مخصوص خاک غوطه‌ور و اشباع، همراه با فشار کامل ایستایی آب زیرزمینی طراحی شود. در طراحی کف زیرزمین در این حالت، اثر فشار برکنش آب زیرزمینی (Uplift) باید به صورت فشار کامل ایستایی بر تمام کف درنظر گرفته شود. این فشار باید بر اساس اختلاف تراز زیرکف نسبت به بالاترین تراز آب زیرزمینی محاسبه شود. ضریب اطمینان موجود در مقابل فشار برکنش کف، حداقل برابر۵/۱ درنظر گرفته می‌شود.

نمایه (۱-۵): نمایش فشار برکنش کف زیرزمین ناشی از آب زیرزمینی (uplift)

 1. بارهای انفجاری:

اتاق‌های کنترل مهم (نظیر کنترل شیرهای نفت، کنترل مرکزی نیروگاه‌ها و …) و پناهگاه‌های هنگام جنگ در برابر انفجار باید مقاوم و پایدار باشند. در تعیین بارهای انفجاری از استاندارد US.ARMY-TM5 استفاده می‌شود. به عنوان نمونه برای اتاق کنترل، باری معادل انفجار ۲۵۰Ib مواد منفجره به فاصله ۵۰ فوت (۱۵ متری) برای بارگذاری و تحلیل استفاده می‌گردد:

نمایه (۱-۶): نمایش چگونگی اعمال بارهای انفجاری بر اتاقک

در جزیره خارک جهت تاسیسات و اتاق‌های کنترل لوله‌های نفتی از فاصله انفجاری برابر ۸ متر جهت مواد منفجره استفاده شده است و حتی‌الامکان به صورت مدفون در زیر خاک طراحی شده‌اند.

۱-۳) مبانی احتمالاتی بارگذاری سازه:

بارهای غیردائمی که در هنگام استفاده و بهره‌برداری از ساختمان به آن وارد می‌شود، شامل بارهای زنده، برف، باد، زلزله و … می‌باشند که با توجه به نوع کاربری ساختمان یا هر بخش از آن و مقداری که احتمال دارد در طول سن ساختمان به آن وارد گردد، تعریف می‌شوند و می‌توان مقادیر برگزیده برای بارگذاری به عنوان مقادیر احتمالاتی که با درصد زیادی احتمال وارد شدن به ساختمان را دارند، درنظر داشت.نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
****

ابزار وبمستر