آذر ساوالان

گروه ساختمانی، پیمانکاری و خدمات

گروه ساختمانی، پیمانکاری و خدمات


02634451365 / ساختمانی ، پیمانکاری و خدمات آذرساوالان از 0 تا 100 انواع ساختمان ، کلی - جزئی نوسازی / بازسازی / تعمیرات / تغییرات / تزئینات داخلی و نمای ساختمان 09128618581 فاتولز - ابزار رایگان وبمستر

فا تولز - ابزار رایگان وبمستر

ابزار لینکدونی متحرک حرفه ای

درباره انواع ساختمان

ساختمان سازی

ساختمان سازی از نظر خیلیها یک حرفه پر در آمد شهری؛ حرفه‌ای که بعضی‌ها را وسوسه کرده تا با اشتغال در آن یک‌شبه پولدار شوند اما شاید این یک روی سکه باشد، روی دیگر این ماجرا، فرار از فرسودگی‌های کلانشهرها و شکل‌گیری شهری جدید به‌حساب می‌آید.
  از طرفی مس‍ئله ایمنی هم مهم است. به هر حال قدیمی‌ها درست گفته‌اند که حادثه هیچ‌وقت خبر نمی‌کند. زلزله هم یک حادثه است که شاید هر لحظه پیش بیاید؛ شاید چند سال دیگر، شاید چند‌ماه دیگر، شاید چند روز دیگر و شاید چند دقیقه بعد از خواندن این گزارش. اگر قصد نوسازی ساختمان فرسوده‌تان را دارید یا اگر می‌خواهید جای یک خانه کلنگی یکی‌دو طبقه، برج چند‌طبقه بسازید باید از همین حالا بدانید که مراحل مختلفی پیش‌روی شماست که اگر هر کدام را ندانید، با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید. این مراحل را با هم مرور می‌کنیم.


مرحله اول
گرفتن مجوز
اینطور نیست که همین امشب تصمیم بگیرید و فردا کلنگ ساخت ساختمان جدید را بر زمین بزنید. برای ساخت‌وساز نیاز به داشتن مجوزی دارید که توسط شهرداری صادر می‌شود. نخستین گام از روند صدور مجوز پروانه ساختمانی را هم می‌توان مرحله درخواست صدور پروانه ساختمانی دانست که از جانب مالک یا وکیل او به اداره شهرسازی شهرداری‌ها تحویل داده می‌شود. برای گرفتن مجوز ساخت و ساز، شما باید مراحل متفاوتی را طی کنید، پس از همین حالا خودتان را آماده کنید. تهرانی‌ها برای گرفتن مجوز باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهر بروند و در آنجا تشکیل پرونده دهند. از مراحل مختلف گرفتن مجوز هم حتما از قبل مطلع شوید. ممکن است در این مرحله کمی گرفتار کاغذبازی‌های اداری شوید، ولی اگر از‌‌ همان ابتدا مدارکتان را به‌طور کامل آماده کنید و کارهای مربوط به‌خودتان را به‌موقع انجام دهید، حدود ۲ هفته بیشتر برای گرفتن مجوز ساخت‌وساز معطل نخواهید شد. نقشه ساختمان جدید هم در همین مرحله آماده می‌شود.

مرحله دوم
تخریب
بیشتر برج‌ها و ساختمان‌‌های جدید کلانشهرها در محل‌‌ همان خانه‌های قدیمی ساخته می‌شوند، پس مرحله دوم بعد از گرفتن مجوز ساخت و ساز، انجام عملیات تخریب خانه‌های قدیمی است. از این مرحله به بعد شما وارد عملیات تخصصی ساختمان‌سازی شده‌اید و به تنهایی کاری از پیش نمی‌برید. باید از یک مهندس ناظر کمک بگیرید تا بر فعالیت ساختمانی شما نظارت داشته باشد. یادتان باشد که براساس آمارهای سازمان آتش‌نشانی، بسیاری از حادثه‌های آوار ساختمانی در مرحله تخریب ساختمان اتفاق می‌افتد که معمولا خسارت جانی در بردارد. رعایت اصول ایمنی و استفاده از سازه‌های نگهبان هنگام تخریب ساختمان باعث می‌شود که حادثه تلخی پیش نیاید و این مرحله به خیر و خوشی پایان یابد. توجه کنید که شما قبل از شروع این مرحله، یک تعهد ۲۴ ماده‌ای به شهرداری‌ها می‌دهید که یکی از بندهای آن رعایت اصول ایمنی در تمام مراحل ساخت‌وساز است؛ پس اگر حادثه‌ای رخ دهد شما مقصر اصلی آن هستید.

مرحله سوم
گودبرداری
حالا شما وارد یکی از مراحل پرمخاطره شده‌اید. گودبرداری غیراصولی محل ساخت‌وساز می‌تواند فاجعه‌ای جبران‌نشدنی به‌وجود بیاورد. کار‌شناسان شهرسازی توصیه‌های مهمی در این مرحله دارند که به بعضی از آنها در اینجا اشاره می‌کنیم؛ ۱-قبل از عملیات گودبرداری، زمین مورد نظر را از لحاظ استحکام دقیقا مورد بررسی قرار دهید. ۲- موقعیت تاسیسات زیرزمینی از قبیل لوله‌کشی آب، گاز، کانال‌های برق و... را درنظر بگیرید تا در موقع عملیات گودبرداری، حادثه‌آفرین نشوند. ۳- اگر عملیات گودبرداری و حفاری، خطری برای پایداری دیوارهای ساختمان‌های مجاور دارد از طریق نصب مهارهای مناسب، ایمنی و پایداری ساختمان‌ها را تأمین کنید. ۴- دیوارهای محل گودبرداری که عمق آن بیشتر از یک متر است هم باید توسط مهارهای مناسب حفاظت شود تا ریزش نکند. ۵- چون بیشتر در شهرها، ساختمان‌های قدیمی تخریب می‌شوند و جایشان را ساختمان‌های جدید می‌گیرند مهندس ناظر باید مقاومت ایستایی ساختمان‌‌های مجاور را بررسی کند.

مرحله چهارم
فونداسیون و اسکلت‌بندی
حالا شما باید نخستین پایه‌های ساختمان جدیدتان را احداث کنید. هم‌اکنون ۲ روش برای ساختن اسکلت ساختمان استفاده می‌شود؛ یکی استفاده از سازه‌های فلزی است و دیگری استفاده از سازه‌های بتنی. استفاده از سازهای فلزی، سرعت بیشتری به عملیات ساخت‌وساز می‌دهد ولی هزینه بیشتری روی دست‌تان می‌گذارد. براساس آمارهای موجود در شهرداری‌ها، استفاده از سازه‌های فلزی برای ساخت‌وساز در شهرها رواج بیشتری دارد و شهرنشینان ترجیح می‌دهند که ساختمانشان سریع‌تر ساخته شود. یادتان باشد که شما در این مرحله باید سراغ روش‌های کاملا اصولی بروید، چون بعد از برپا شدن اسکلت ساختمان، کارشناسان شهرداری‌ از شما تأییدیه تست جوش برای اسکلت‌های فلزی و تأییدیه تست مقاومت بتن برای اسکلت‌های بتونی می‌خواهد. اگر در مرحله اسکلت‌بندی، اصول مهندسی را نادیده بگیرید برای گرفتن این تأییدیه‌ها دچار دردسر خواهید شد و مسلما کارتان هم با تأخیر مواجه می‌شود.

مرحله پنجم
دیوارچینی و سفت‌کاری
در این مرحله، ساختمان جدیدتان سر و شکل پیدا می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که در ساختمان‌های جدید برای مرحله سفت‌کاری و دیوارچینی، به جای آجر از یونولیت‌ها و دیوارهای پیش‌ساخته استفاده می‌شود که باکیفیت‌تر هستند و باعث سبک‌ترشدن بیشتر ساختمان می‌شوند، البته مسلما هزینه آن نسبت به استفاده از مصالح قدیمی بیشتر است. نکته مهمی که کار‌شناسان شهرداری در این مرحله بر آن تأکید دارند بحث استفاده از مصالح با کیفیت و با‌استاندارد است. استفاده از مصالح غیراستاندارد و به ظاهر ارزان در حقیقت باعث به خطر انداختن جان ده‌ها انسان می‌شود که قرار است در این ساختمان جدید زندگی کنند. بررسی‌ زلزله‌های شهرهای مختلف کشور نشان می‌دهد که بیشترین آمار قربانیان، مربوط به تخریب دیوارهایی است که به‌طور غیراصولی ساخته شده‌اند. در این مرحله باید کمی دست‌و‌دلباز باشید و بیشتر پول خرج کنید، چون در غیراین صورت ممکن است خساست شما در آینده به قیمت از دست رفتن جان چند انسان تمام شود.

مرحله ششم
نازک کاری
آنها که در قدیم ساخت‌وساز می‌کردند چندان اهمیتی به این مرحله از ساخت‌وساز نمی‌دادند و بعد از گذراندن مرحله دیوارچینی و سفت‌کاری، عملیات ساخت‌وساز را تمام‌شده می‌دانستند اما با قوانین جدید شهرسازی که به‌شدت مورد توجه و نظارت شهرداری قرار دارد این مرحله به یکی از مراحل مهم ساخت‌وساز تبدیل شده است. مرحله نازک‌کاری در حقیقت‌‌ همان مرحله پرداختن به ظاهر ساختمان است. نکته بسیار مهم در این مرحله رعایت قوانین مبحث ۱۹ انرژی است. شما در این مرحله باید ساختمانتان را طوری عایق‌بندی کنید که باعث بهینه‌‌سازی مصرف سوخت و انرژی شود. کار‌‌شناسان شهرسازی، استفاده از پنجره‌های دو جداره و مخصوص را در این مرحله به ساختمان‌سازان توصیه می‌کنند. یادتان باشد رعایت قوانین مربوط به مبحث ۱۹ انرژی در ‌‌نهایت به نفع شما خواهد بود، چون باعث می‌شود که هم هزینه کمتری را برای مصرف سوخت پرداخت کنید و هم گرما و سرمای خانه‌تان را به راحتی از دست ندهید.

مرحله هفتم
گرفتن پایان کار
صدور گواهی پایان کار، آخرین مرحله از کار شماست و در حقیقت آخرین مرحله از کنترل و نظارت بر ساخت ساختمان توسط شهرداری هم به‌حساب می‌آید. اگر عملیات ساخت‌وساز را بدون تخلف و براساس‌‌ همان نقشه مورد تأیید شهرداری انجام داده باشید این گواهی بدون دردسر برایتان صادر می‌شود اما اگر تخلفی از شما سر زده باشد باید زیر بار جریمه سنگین آن هم بروید و این جریمه را پرداخت کنید. گاهی هم ماجرا با پرداخت جریمه تمام نمی‌شود و باید مورد تخلف ساختمانی را به‌طور کامل برطرف کنید. در ضمن یادتان باشد که شما برای گرفتن گواهی پایان کار حتما باید همه عوارض مربوط به ساخت‌وساز را پرداخت کرده باشید. شهرداری معمولا مدت اعتبار مشخصی برای گواهی پایان کار تعیین می‌کند که پس از انقضای آن مدت، مالک باید مجددا گواهی را تمدید کند. این کار هم به این دلیل انجام می‌شود که بعضی از متخلفان معمولا پس از گرفتن این گواهی، اقدام به تخلف می‌کنند.

معماری خانه‌های قدیمی
یک چهاردیواری ساده که تقسیم‌شده به قطعه‌های کوچک‌تری که برای هر یک نامی انتخاب کرده‌ایم مثلا اتاق خواب، آشپزخانه، پذیرایی و... فکر می‌کنید اگر تصویر یک منزل مسکونی را مثل پازلی در هم بریزند فرقی می‌کند که کدام قسمت را جای کدام نام بگذارید. خانه شما در هر اقلیمی، در هر شهری یا در هر محله‌ای که باشد عموما از یک الگو پیروی می‌کند و غالبا فرقی نمی‌کند شما چه نیازهایی دارید یا در چه فضاهایی به آرامش می‌رسید. این اتفاقی است که برای ما در چهاردیواری‌هایی به نام خانه در شهرهای بزرگ می‌افتد. کلید حل این مشکل واژه معماری داخلی است؛ حرفه و شاید هنری که مثل یک نیروی جادویی، خانه را به شکلی درمی‌آورد که درست منطبق با نیازهای ساکنانش باشد و به آنها آرامش ببخشد. معماری داخلی با وجود اهمیت بسزایی که در زندگی و ایجاد امنیت و آرامش برای افراد دارد، متأسفانه مدت‌هاست که در شهرهای بزرگ مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. کیفیت فضاها، نورگیری و ارتباطات فضاها با هم مقولاتی هستند که در معماری داخلی باید مورد نظر قرار گیرند. تا دلتان بخواهد می‌توانید خانه‌های قدیمی پیدا کنید که عنصری به نام معماری داخلی در ساخت آنها مشهود است. با دیدن این خانه‌های قدیمی که نسل‌شان در حال انقراض است می‌توان دریافت که فرهنگ و هویت ایرانی برای خودش تعریف و مشخصه‌هایی دارد که در معماری بناها به آنها توجه می‌شده است.

تجربه‌های ساخت‌وساز
این توصیه‌ها را قبل از ساخت‌وساز بخوانید

اگر با خواندن اخبار مختلف، از تخفیف برای عوارض ساخت‌وساز در بافت فرسوده خبردار شده‌اید و قصد ساختمان‌سازی‌ به سرتان زده، بهتر است بدانید که ساختمان‌سازی نیاز به تجربه دارد. ساخت‌وساز از آن دست کارهاست که با داشتن بعضی از تجربه‌ها، بهتر به موفقیت می‌انجامد. اگر پول دارید و تجربه ندارید، بهتر است سراغ با تجربه‌ها بروید.

پول مهم است یا خواستن؟

همین اول ماجرا بد نیست بدانید که در ساختمان‌سازی، خواستن به معنی توانستن نیست بلکه پول داشتن هم‌شرط است. قبل از اینکه تصمیم جدی برای ساختن یک آپارتمان جدید بگیرید یک نگاه جدی به جیبتان بیندازید. ساختمان‌سازی از آن کارهای پرهزینه است که بدون حساب و کتاب نباید سراغ آن رفت.

محافظی برای مردم

معمولا ساخت‌وساز کلی دردسر دارد و گوشه‌ای از این دردسر‌ها، عابران پیاده را گرفتار می‌کند که هیچ سودی از آپارتمان‌سازیتان نمی‌برند. آنها چه گناهی کرده‌اند که شما می‌خواهید آپارتمان چندطبقه بسازید؟ کمی‌هم به فکر جان آنها باشید و حداقل محافظی دور تا دور محل ساخت ساختمانتان بکشید.

کمتر مزاحمت درست کنید

به فکر همسایگان محترمتان باشید و در عملیات ساختمان‌سازی، کمتر سر و صدا راه بیندازید. مثلا اگر نمی‌توانید عملیات تخلیه تیرآهن را در روز انجام دهید حداقل تمام این کار را یک‌شبه و در سریع‌ترین زمان ممکن به پایان برسانید تا کمتر روی اعصاب اهالی محل راه بروید. سعی کنید رضایت همسایه‌ها را جلب کنید. نصب یک بنر با مضمون عذرخواهی از اهالی محل به‌دلیل انجام عملیات ساخت‌وساز و ایجاد مزاحمت، بسیار تأثیرگذار است.

اصول ایمنی را رعایت کنید

بعضی‌ها خیال می‌کنند که رعایت اصول ایمنی و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد و مقاوم فقط خرج اضافه روی دستشان می‌گذارد. اگر جزو این افراد هستید سخت در اشتباهید، چون بد نیست بدانید که مناطق مختلفی از کشورمان روی گسل‌های زلزله قرار‌دارند و اگر زبانمان لال، این حادثه طبیعی اتفاق بیفتد آن وقت همین ایمنی به دادتان می‌رسد.

نخاله‌ها را در محله نریزید

لطفا آرامش اهالی را با ریختن نخاله‌های ساختمان‌سازی در محله مختل نکنید. حتماً می‌پرسید که این موضوع چه ربطی به آرامش دارد؟ یکی از مهم‌ترین دردسرهای این نخاله‌ها این است که باعث آبگرفتگی جوی‌ها و نهرها می‌شوند و کلی دردسر به راه می‌اندازند، مخصوصا در فصل سرما که بارش برف و باران باعث آبگرفتگی می‌شود.
مدارکی برای گرفتن مجوز

برای گرفتن مجوز تخریب و نوسازی باید اصل و کپی سند ملک، کارت شناسایی مالک و برگه‌تسویه حساب عوارض شهرداری را با خودتان داشته باشید. با فراموشی این مدارک به مشکل برخواهید خورد. تهرانی‌ها نشانی نزدیک‌ترین دفاتر خدمات الکترونیک شهر به‌خودشان را می‌توانند از سایت Tehran.ir پیدا کنند.

مزایای سوله


ایجاد استحکام متناسب با نیاز طراحی
امکان پرهیز از عیوب ذاتی
 سازه‎های تیرورقی در سوله
امکان طراحی و اجرای سازه‎هایی با ابعاد بزرگ و بسیار قابل توجه
فونداسیون سبکتر در قیاس با سازه‎های مشابه
تیرورق سبکی قابل توجه سازه
ایمنی زیاد در برابر عوامل مخرب محیطی همچون زلزله ( به دلیل نسبت استحکام به وزن بالا )
انعطاف پذیری زیاد
توانایی اجرای سازه‎هایی با اشکال متنوع
امکان استفاده از مصالح متنوع در ساخت سوله

مقاوم‌سازی ساختمانها از تئوری تا عمل 

زلزله بم موجبات تأثر و تأسف عمومی را نسبت به فجایعی که برای مردم منطقه پیش آمده، فراهم آورد. لیکن زلزله مازندران با لرزش شدیدی که در تهران احساس شد و همچنین زلزله اردبیل و اهر- ورزقان علاوه ‌بر همدردی با مردم آن دیار، باعث نگرانی و تشویش بیش از حد برای ساکنین پایتخت گردید و همدلی با دیگران را با نگرانی برای خود در هم آمیخت.مجدداً بحث مقاوم‌سازی، سخن روز همة مسؤولین و حتی مردم گردید. عده‌ای مقاوم‌سازی را به عنوان «ساختن مقاوم ساختمان‌های نوساز» مطرح نمودند و عده‌‌ای دیگر بحث «مقاوم‌سازی ساختمان‌های قدیمی» را مدنظر دارند. ولی نکته نگران کننده‌ این است که متأسفانه حتی بعد از وقوع زلزله‌های اخیر، هنوز ساختمان‌های خصوصی، عمومی و آموزشی دولتی در تهران در حال احداث است که در کمال تأسف عمداً یا سهواً، ضوابط محاسباتی و اجرائی مقاوم‌سازی زلزله در مورد آنها اجرا نمی‌شود و نظارت صحیحی هم بر آنها حاکم نمی‌باشد و معلوم نیست در کجای این هیاهو و غوغای مقاوم‌سازی، قرار دارند.
کلیات 
به هرحال مسأله مقاوم‌سازی در هر دو زمینه یاد شده (چه ساختمان‌های قدیم و بافت فرسوده و چه ساختمان‌های نوساز) مطرح می‌باشد. در مورد نوسازی ساختمان‌ها نیاز به ضوابط منسجم‌تری برای کنترل دقیق طراحی، ساخت براساس نقشه‌های اجرائی، جوشکاری صحیح و بتن‌ریزی قابل اعتماد وجود دارد مخصوصاً حتی پس از محاسبات و طراحی مناسب، ضعف جوشکاری در ساختمان‌های فلزی و کم بودن مقاومت بتن در سقف و پی ساختمان‌های فلزی و در کل ساختمان‌های بتنی، معضل بزرگی می‌باشد و هیچ نوع کنترلی بر آنها وجود ندارد. قابل ذکر است که اکثر بتن‌های مصرفی در ساختمان‌های ساخته شده حتی در چند سال اخیر از مقاومت محاسباتی ضعیف‌تر هستند و در هنگام وقوع زلزله، فجایع جبران ناپذیری را بوجود خواهند آورد. در حالی‌که نزد مردم، اسکلت بتنی ساختمان مقاوم‌تری را تداعی می‌نماید. «شن و ماسه شسته نشده، دانه‌بندی غلط، کم بودن عیار سیمان، شل و پر آب بودن بتن برای بتن‌ریزی راحت‌تر با پمپ و ...»، همگی باعث کاهش مقاومت بتن می‌شوند. شرکت‌های تولید بتن، در صورت کاستی مقاومت بتن از میزان تعهد شده، تحت شرایطی فقط حاضر به پرداخت بهای بتن می‌باشند و خسارات وارد بر ساختمان را نمی‌پذیرند. پیشنهاد می‌شود چنین امری مستوجب برخورد کیفری از طریق قوه قضائیه باشد.هرچند بین کسانی که در تهیه ملزومات و آهن آلات و بتن عمداً کوتاهی می‌نمایند و آنان که در این مورد دریغ نمی‌ورزند ولی به علت عدم اطلاع فنی لازم، ساختمان آنها در اجرا ضعیف است تفاوت بسیاری وجود دارد ولی شاید در هنگام وقوع زلزله، سرنوشت هر دوی آنها یکی، یعنی نتیجه تخریب ساختمان و بروز فاجعه انسانی و مالی باشد بنابراین لحاظ نمودن ضوابط قوی‌تر اجرائی و نظارتی و کنترل مضاعف بسیار ضروری به نظر می‌رسد. در جائی که شهرداری گزارش مهندس ناظر مبنی بر عدم خلاف در متراژ ساختمان را با بازدید مضاعف عوامل شهرداری کنترل می‌نماید می‌بایست در مورد اصل بسیار مهم‌تر یعنی استحکام ساختمان، این کنترل مجدد و مضاعف نیز وجود داشته باشدت و تنها به گزارش مهندس ناظر اکتفا ننماید، چون شرایط ساخت و ساز و مسائل تحمیلی از طرف مالک و کارفرما، متأسفانه بنیان‌های این‌گونه نظارت را به کلی سست نموده است و نباید با طرح مسائل شعارگونه از واقعیت آن اجتناب نمود.
مسأله مهم بعدی، قطعات الحاقی و غیر باربر ساختمان مثل دیوارهای اطراف و تیغه‌ها، دست‌انداز بام و بالکن و پنجره و شیشه مخصوصاً نماهای شیشه‌ای می‌باشد که به علت عدم اتصال کافی به سازه ساختمان در اثر وقوع زلزله حتی مواقعی که ساختمان از نظر اسکلت فلزی مقاوم باشد، «احتمال جدائی و ریزش» آنها به داخل و خارج ساختمان وجود دارد و حتی در برخی موارد آوار و شیشه بر سر افرادی که در حال خروج از ساختمان هستند فرو ریخته و باعث جراحت و یا فوت آنها گردیده است. باید آیین‌نامه‌های اجرائی برای اتصال کامل این عناصر به سازه ساختمان ارائه گردد و در مورد نماهای شیشه‌ای نیز تجدیدنظر اساسی صورت پذیرد. مسأله مهم بعدی بازسازی ساختمان‌های فرسوده می‌باشد که ظاهر شکیلی به آن می‌دهد و ضعف‌های سازه‌ای آن‌را می‌پوشاند و این در حقیقت خواسته یا ناخواسته نوعی تقلب در ساخت و فروش به حساب می‌آید. در حالی‌که شهرداری‌های مناطق به هیچ وجه نباید به ساختمان‌هایی که استحکام واقعی سازه‌ای ندارند اجازه بازسازی بدهد.
عمده ایراد مدیران و مسئولین این عرصه عدم توجه به نتایج تحقیقات کارشناسان امر در زمینه چگونگی کاستن تلفات جانی و مالی از طریق ساخت و سازهای استاندارد از لحاظ مقاومت است.
 
مقاوم‌سازی


مقاوم‌سازی در مورد ساختمان‌های بسیار قدیمی که عمدتاً متشکل از دیوار باربر و بعضاً همراه با یک نیمه اسکلت فلزی هستند به علت هزینه‌های بالا و مشکلات اجرائی اگر محال نباشد به غیرممکن نزدیک است. در مورد ساختمان‌های نیمه قدیمی و بعضاً جدیدتر، که به صورت اسکلت بتنی اجرا شده، به علت پوشش میلگرد در داخل بتن و عدم دسترسی آسان به آن و عدم وجود مصالحی که به راحتی به بتن اتصال یابد، تشخیص موارد ضعف و همچنین مقاوم‌سازی آن بسیار مشکل بوده و اجرای ورق و پروفیل فلزی جوشکاری شده روی اسکلت بتنی به صورت وصله و پینه راهگشا نخواهد بود، هرچند در کیفیت و مقاوم بودن بتن مصرفی نیز باید جداً شک نمود.در ساختمان‌های اسکلت فلزی به علت ماهیت آن، اجرای مقاوم‌سازی عملی‌تر است، لیکن به دلیل هزینه زیاد و تخریب قسمت‌های زیادی از نازک‌کاری و سفت‌کاری برای دسترسی به تیرها و ستون‌ها و اتصالات، و همچنین چند واحدی بودن ساختمان‌ها و عدم حصول توافق هماهنگ در این مورد بین مالکین واحدها، معمولاً از اجرای آن اجتناب می‌ورزند، و در صورت اجرا نیز رسیدن به یک نتیجه ایده‌آل ممکن نمی‌باشد.در این‌گونه موارد، گزینه بهتر، تخریب و نوسازی کامل ساختمان می‌باشد. به هرحال وضعیت فونداسیون و مقاومت آن در برابر نیروی زلزله نیز باید بررسی گردد.

    مدارس:
    بنابر مطالب فوق‌الذکر، مقاوم‌سازی در مورد ساختمان‌های خصوصی، عملاً در سطح کلان مطرح نمی‌باشد و ساختمان‌های عمومی، مخصوصاً مدارس و بیمارستان‌ها، حائز اهمیت بیشتری هستند.به طور مثال اگر زلزله نسبتاً شدید در ساعت 11 صبح اتفاق بیفتد در ساختمان‌های مسکونی قدیمی که عمدتاً به صورت دو طبقه مسکونی می‌باشند، تعداد 4 الی 5 نفر ساکن هستند در حالی‌که در یک مدرسه بین 300 الی 800 نفر در حال تحصیل می‌باشند و چنین اتفاقی در این‌گونه ساختمان‌ها، فاجعه جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.در یک بررسی کلی، ساختمان‌های وابسته به وزارت آموزش و پرورش را که صرفاً جهت موارد آموزشی استفاده می‌گردند.
 بخشی از فعالیتهای بازسازی ساختمان و پیمانکاری امور محوله می پردازیم:

1-تخریب،بنایی،دیوارچینی،تیغه چینی مقاومسازی ساختمان گچ کاری گچبری،سیمانکاری,سنگ کاری

2-تغییرنماساختمان،نمای شیشه ای ,نمای اسپایدر,نمای کرتنوال ,نمای کامپوزیت ,نماسازی با سنگهای منظم سنگ انتیک، سنگ لاشه، ترکیب آجروسنگ ،سنگ مرمریت، سنگ تراورتن،سنگ گرانیت،کامپوزیت

3-تهیه وحمل مصالح ساختمانی و کالای بهداشتی ساختمان،سیمان ،اجر، بلوک،سفال,لیکا, گچ،ماسه،دستشویی،لوله،اتصالات،شیرالات،کاشی،سرامیک،حمل نخاله

4-کاشی کاری،سرامیک کاری سرویس ها،موزاییک کاری محوطه پشت بام حیاط و فضاهای دیگر,محوطه سازی

5-تبدیل سرویس (توالت ایرانی)به فرنگی و تبدیل توالت فرنگی به ایرانی

6-رفع نم سرویس ها،رفع نم پشت بام قیرگونی،ایزوگام ،آسفالت،قیرگونی،آسفالت کاری،نصب ایزوگام،ایزولاسیون

7-تاسیسات ساختمان از قبیل لوله کشی اب سردوگرم ،نصب پکیج وشوفاژ و حذف شوفاژخانه قدیمی، نصب ابگرمکن،سیستم گرمایشی،سیستم سرمایشی،لوله کشی گاز,سیستم گرمایش  کفی ,پکس ,سوپر پکس

8-اهنگری ساختمان ،جوشکاری وساخت درب اهنی تعویض درب ورودی ،درب ضدسرقت ،درب آکاردئونی ,نرده راه پله، گل نرده ،حفاظ بالکن،تعویض درب وپنجره قدیمی با upvcیوپی وی سی ، تهیه و نصب انواع پنجره دو جداره و پنجره سه جداره با پروفیل ویستا بست و پروفیل وین تک ,پروفیل  سیندژ با فریم بازسازی بدون تخریب و بنایی, درب ضدآب ،درب آلومینیوم،تعویض درب قدیمی و درب حیاط ،درب ورودی ساختمان،درب داخلی،درب پارکینگ ،درب کشویی ،درب اتاق،درب چوبی درب چوبی HDF درب MDF درب ABS,درب PVC

9-تغییرات داخلی ساختمان ،تعمیرات داخلی ساختمان ،اضافه کردن اتاق خواب،ساخت حمام دستشویی،ساخت انباری، تغییرات محل کار،تعمیرات خانه جابجایی فضاها،وتغییرات آپارتمان,تغییرات ساختمان, کلا محیط های اداری،تجاری،مسکونی,نوسازی ساختمان ,نوسازی خانه قدیمی 

10-نقاشی ساختمان، تزیینات ساختمان,کناف,knauf, اجرای کناف کاری, نورمخفی,سقف کاذب,رنگ روغن, رنگ پلاستیک ,رنگهای اکریلیک روغنی بی بونصب کاغذدیواری ایرانی و خارجی  

11-دیوارپوش،کفپوش،پارکت،لمینت،سقف کاذب، کناف، بلوک شیشه ای

12-برق ساختمان،سیم کشی ساختمان،روشنایی ساختمان آیفون تصویری درب ریموت دار،درب کرکره ای

13-پیچ ورولپلاک نمای ساختمان حتی بدون داربست،ساخت پنجره دوجداره آلومینیوم،بازسازی نماکامپوزیت

 14-کفسابی-سنگ سابی انواع سنگ های گوهره دهبید مرمر گرانیت سلسالی تراورتن

15-پارتیشن,پارتیشن اداری, پارتیشن تک جداره,پارتیشن دوجداره
   
 مراحل نوسازی و بازسازی 

مراحل نوسازی ساختمان و بازسازی ساختمان  را برای شما تشریح می نماییم:

 دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی و بازسازی ساختمان: در این مرحله می توانید تصمیم بگیرید که چه مقدار هزینه و زمان نیاز دارید تا بتوانید ساختمان خود را دوباره بازسازی و نوسازی نمایید، شرکت های ساختمانی با توجه به تجربه ی خود می توانند مشاور خوبی برای شما در این زمینه باشند.

 

 مرحله تخریب: دیوارها و قسمت هایی از خانه را که می خواهید برداشته شود، و یا قسمت هایی از ساختمان که نیاز به حذف آن را دارید با مشورت شرکت های ساختمانی و مهندسین ساختمانی، حذف می نمایید. در این مرحله شرکتهای ساختمانی که کار تخریب انجام می دهند بهترین مشاور برای شما می باشند.

 

  مرحله ساخت: اگر قصد اضافه کردن دیوار، اتاق، انبار ، دیوار های پیش ساخته و یا .... را دارید، در این مرحله می توانید انجام دهید.ضمنا با توجه به دیوارهای پیش ساخته ای که امروزه در ساخت داخل آپارتمان به کار میرود، مرحله ساخت زمان و هزینه زیادی نخواهد داشت و به راحتی می توانید طرح های مورد صلیقه ی خود را به راحتی پیاده سازی نمایید.

 

  گچ کاری و سقف کاذب: اگر دیوارها و سقف خانه نیاز به گچ کاری دارد بعد از انجام دو مرحله قبل، می توانید این کار را آغاز نمایید. در بسیاری موارد سقف کاذب به جذابیت و زیبایی دکوراسیون و تحویل و نوسازی ساختمان خانه کمک می نماید.

 

نورپردازی: سپس شما می توانید برای نوسازی ساختمان خود وارد بحث نورپردازی برای بخش های مختلف ساختمان خود شوید. در این بخش با استفاده از نور های مناسب و زاویه های مختلف ، اقدام به نورپردازی برای قسمت های مختلف ساختمان خود بپردازیم و باعث ایجاد جلوه ای زیبا برای ساختمان خود در نماهای داخلی و خارجی آن شویم.

 

کف سازی: پس از انجام تمام مراحل بالا بهتر است وارد مرحله کف سازی ساختمان شویم. در این مرحله می توانیم با استفاده از کف پوش ها و پارکت های متنوع اقدام به کف سازی ساختمان نماییم.

 

رنگ دیوار و سقف: مرحله ای که تاثیر زیادی در بخشیدن جلوه ای نو به نمای داخلی ساختمان ما داشته باشد، مرحله ی رنگ آمیزی دیوار ها و سقف می باشد.

 

اجرای دیوارپوش یا کاغذ دیواری : سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری تماما متریالی هستند که برای دکور دیوار به کار میروند. مطابق با صلیقه و طرحی که در نظر گرفته اید می توانید هر یک از این محصولات دکوراسیون را برای دکور دیوارهای خود به کار ببرید و جلوه ای ویژه به نمای داخلی ساختمان خود ببخشید و از نوسازی داخلی ساختمان خود لذت ببرید.

 

قرنیز: وقتی در خانه ای پارکت و کاغذ دیواری به کار می رود، حتما جای قرنیز خالی است. قرنیز جلوه زیادی به خانه می دهد. قرنیز را می توانید پس از نصب کاغذ دیواری نصب کنید.

 

چیدمان: اگر هنوز هم بودجه بازسازی شما تمام نشده است، بهتر است آن را خرج خرید لوازم و مبلمان جدید کنید، و البته با یک چیدمان جدید و مشورت با یک شرکت دکوراسیون داخلی اقدام به چیدن وسایل خود نمایید، زیرا این کار باعث بخشیدن جلوه ای نو و زیبا به ساختمان شما خواهد نمود.


انواع سقف:

انواع سقف و ویژگی آنها

مهم ترین ویژگی های یک سقف را می توان به ترتیب زیر برشمرد :

مقاومت و پایداری آن در برابر نیروهای وزن خود و بارهایی که قرار است سقف تحمل نماید که عمده ترین آن در بام بار برف می باشد ….

Description: سقف


مقاومت در برابر آب و هوا : سقف باید به وسیله مصالح عایق مانع از عبور رطوبت به داخل فضا شود .

  دوام قطعات و اجزای مختلف تشکیل دهنده سقف در برابر فرسودگی.

همچنین مقاومت در برابر گرما و سرما و آتش سوزی از جمله ویژگیهای یک سقف مناسب است .

هر سقفی از لحاظ نوع ساخت و عملکرد سازه ای با توجه به شرایط می تواند به طرق مختلفی طراحی و اجرا گردد،که از آن جمله اند :

*  سقف طاق ضربی

*  سقف چوبی

*   دال ها ( یکطرفه ، دوطرفه و تیرچه بلوک

*  سقف های کمپوزیت

*   سقف های خرپایی یا فضایی

لازم به ذکر است که سقف های تیرچه بلوک که خود نوعی دال یکطرفه می باشد ، از سه عنصر دال ، تیرچه و بلوک تشکیل یافته که تیرچه ها و بلوک ها خود انواع مختلفی دارند .

بلوک ها که نقش باربری ندارند و فقط خاصیت پرکنندگی دارند انواع مختلفی دارد ازجمله :

* بلوک های بتنی

* بلوک های سفالی

* بلوک های پلاستوفوم

تیرچه ها نیز چند نوع مختلف دارند :

*  تیرچه های پیش کشیده

*  تیرچه های پس کشیده

*  تیرچه های پیش تنیده
انواع سقف ها
با متداول شدن سقف های تیرچه و بلوک سنتی برخی از مشکلات سیستم طاق ضربی مرتفع شد. اما این سقف ها مشکلات دیگری را به همراه خود پدید آوردند که عمده ترین آنها ضرورت استفاده از شمع بندی در زیر سقف است. شمع بندی علاوه بر دست و پاگیر بودن هزینه زیادی را نیز بر ساختمان تحمیل می کند. در سال 1363 با استفاده از بلوک کُرمیت به جای طاق ضربی که قبلا" در این سیستم بعنوان قالب ثابت بکار می رفت عملا" سقف تیرچه وبلوک کُرمیت وارد بازارشد. این سقف به علت خود ایستا بودن تیرچه ها نیازی به شمع بندی ندارند و به همین علت از سرعت اجرای بسیار بالایی برخوردار می باشد. اجرای این سقف بر روی اسکلت های فولادی بتنی و دیوارهای باربر امکان پذیر می باشد. سقف پلیمری کُرمیت : در راستای سبک سازی ساختمان، این شرکت هم زمان با ستفاده از قالب کامپوزیت و بلوک های پوکه ای اقدام به استفاده از مصالح پلیمری در ساختمان کرده است. استفاده از بلوک های پلی استایرن نسوز در سقف باعث کاهش مصرف تیرچه تا حدود 20% و کاهش فولاد مصرفی سازه تا حدود 7% می شود. سهولات اجرای این نوع سقف، باعث افزایش سرعت اجرا و درنیتجه کاهش هزینه های اجرایی می گردد. در عین حال در هزینه های حمل و نقل نیز صرفه جویی قابل ملاحظه ای صورت می گیرد. شیارهای مناسب ایجاد شده در زیر این بلوک ها باعث پیوستگی گچ و خاک در زیر سقف می گردد. در جهت بهبود استفاده از مصالح پلیمری، بخش تحقیق و توسعه این شرکت مشغول مطالعات و بررسی های بیشتر می باشد. سقف کامپوزیت کُرمیت : سیستمهای معمول کامپوزیت در امریکا عینا" با تیرچه های با جان باز انجام می شود و معمولا" همراه با گذاشتن یک ورق فولادی موجودار به عنوان عرشه و آرماتور بندی روی آن بتن ریخته می شود . در این سیستم قالب ماندگار است و قطعات جان نیز با بتن احاطه نمی شود. در طراحی سیستم قالب کامپوزیت کُرمیت، نظر بر آن بوده که علاوه بر سرعت و تطبیق با آیین نامه ها ، هر چه ممکن اقتصادی تر باشد. از این رو اولا قالب باید قابل استفاده مداوم باشد، ثانیا جان تیرچه با بتن پر شود که بتوان قطعات جان را اقتصادی تر طراحی نمود و از لرزش سقف نیز کاسته شود. سیستمهای کامپوزیت رایج در ایران که با تیرآهن ساده یا لانه زنبوری با تیر ورق استفاده می شوند، دارای جان باز نیستند. در وهله اول قالب های سقف کرمیت سه قطعه بوده و برای باز کردن ، قطعات آن باید از یکدیگر جدا می شد ، با تحقیق بخش R&D این شرکت این قالب با بهینه سازی و استفاده از خاصیت تغییر شکل ارتجاعی فولاد به قالبی یکچارچه تبدیل شد. این قالب در بین تیرچه ها قرار گرفته و بعد از گیرش اولیه بتن قالب از زیر سقف در آورده می شود . این قالب محاسن بسیار زیادی دارد و با سرعت چیده و جمع آوری می گردد و با دقت مختصری , بارها قابل استفاده است. این قالب هم اکنون در پروژه های مختلف این شرکت مورد استفاده است. آخرین بررسی ها و دستاوردها نشان داد که بهتر است جهت تطبیق سیستم با سیستم تیرچه بلوک و استفاده از آرماتور حرارتی یک جهته و حذف آرماتور خمشی در دال فوقانی و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی، فاصله لب با لب تیرچه ها حداکثر 75 سانتی متر باشد. مزیت این قالب در آن است که با رعایت دیگر شرایط آیین نامه می توان آرماتور دو جهته را حذف و فقط آرماتور عمود بر تیرچه را منظور نمود. هم اکنون این شرکت قالبهای جدید خود را به انتخاب مصرف کننده در فواصل و ارتفاع مختلف آماده عرضه نموده است. فاصله محور به محور تیرچه ها حدود 85 سانتی متر تا 95 سانتی متر و با ارتفاع 20 تا 25 سانتی متر، بسته به انتخاب خریدار و با مشاوره دفتر فنی شرکت و نوع تیرآهنهای مصرفی در سازه و طول دهانه است. سقف کاذب : سقف های کاذب اولیه به صورت قطعات پلاستیکی در سالهای 1365 به بعد در اولین سقف های کامپوزیت کُرمیت به کار رفت. اما گران بودن مصالح ، نچسبیدن به گچ و خاک و خزش (Creep) باعث گردید که استفاده از آن مقید گردد. از سوی دیگر انواع تولیدات ورق گالوانیزه به صورت رابیتس در شکلها و فرمهای مختلف و تولید مواد اولیه آن (ورق گالوانیزه) در ایران ، ما را به سمت استفاده از این محصول سوق داد. سقف ضربی کُرمیت : به علت اجبار در استفاده ار مصالح فشاری از زمان های قدیم استفاده از طاق قوسی متداول بوده و به همین جهت استفاده از سیستم طاق ضربی نیز به عنوان نوعی طاق قوسی رواج داشته است. وجود اشکالات عمده در عملکرد سقف های ضربی با تیرآهن مانند عدم ایجاد یک دیافراگم مناسب بین ستون ها و مصرف زیاد فولاد در مقایسه با مقدار باربری ، باعث شد تا در سال 1356 با ارائه طرحی بهینه « سقف ضربی کُرمیت » نسبت به اصلاح این سیستم اقدام گردد. در سیستم طاق ضربی کُرمیت وجود بتن روی سقف می تواند یک دیافراگم مناسب بین ستون ها ایجاد کند و همچنین به علت بازبودن جان تیرچه ها مقدار زیادی در مصرف فولاد صرفه جویی می شود. اگر چه از این سیستم در انبوه سازی استفاده نمی شود ، اما برای پروژه های کوچک و یا دور افتاده ، هنوز هم کاربرد دارد. 
 
معرفی انواع سقف و روش اجرا
 
سقف طاق ضربی
این نوع سقف ها در سالهای نه چندان دور کاربرد بسیار فراوانی داشت که کاربرد آن به دلایل زیر بود:
- سرعت اجرای بالا
- در دسترس بودن مصالح
- عدم نیاز به تخصص اجرای بالا

سیستم طاق ضربی یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین نوع سقف های رایج در کشور می باشد. 
جهت اجرای این سقف بین دو تیر موازی که در اصطلاح به آن پل گفته میشود تیرهای فرعی به موازات هم و عمود بر پل ها نصب میشوند.
فاصله ی تیرهای فرعی معمولا بین 0.7 تا 1.2 متر میباشد و دهانه های قابل اجرا برای این نوع سقف ها حداکثر تا حدود 5 متر میباشد.
جهت اجرا این نوع سقف از آجر فشاری و ملات گچ و خاک استفاده میکنند.در این نوع سقف آجر فشاری را با ضربه دست و با فشار اندکی با ملات گچ وخاک به صورت قوسی کار میگذارند. علت اجرای قوسی این نوع سقفها انتقال بار وارده از سقف به تیرهای فرعی میباشد.
مشکل عمده این نوع سقف لرزش بیش از حد آنها میباشد به گونه ای که حتی با راه رفتن بر روی این نوع سقف به لرزش در می آیند.
معمولا برای جلوگیری از این عمل میلگردهایی به صورت ضربدری بین تیرهای فرعی زده میشود.همچنین با ریختن دوغاب گچ بر روی سقف و همچنین با ریختن ملات ماسه سیمان بین آجر فشاری و تیر فرعی باعث افزایش صلبیت سقف میشود.

نکاتی که باید برای اجرای سقف طاق ضربی رعایت گردد:
- در سقف های طاق ضربی استفاده از آجرهای جوش ویا خام باعث ریزش طاق خواهد شد.
- در اجرای این سقفها زنجاب نمودن آجر قبل از استفاده حتمی و ضروری است.
- در این سقفها حدالامکان تمام دهانه ها یکجا و بطور مساوی بایستی اجرا شوند.
- میزان و مقدار قوس مناسب بایستی در تمام طول دهانه ها رعایت گردد زیرا قوس زیاد باعث هدر رفتن اندود خواهد شد.
- ملات مصرفی در اجرای طاق ضربی ملات یک به دو میباشد.
- مطابق آیین نامه 2800 ایران تیر آهن ها بوسیله میلگرد یا تسمه ی فولادی بصورت ضربدری به یکدیگر بسته میشوند،بصورتی که اولا طول مستطیل ضربدری شده بیش از 1.5 برابر عرض آن نباشد و ثانیا مساحت تحت پوشش هر ضربدری از 25متر مربع تجاوز ننماید.

تعریف سقف:

سقف اولین قسمت از سازه باربر ساختمان است که بارهای مرده و زنده روی آن قرار می‌گیرد همچنین در زلزله نیز چون نیروی زلزله را به دیاگرام سقف نسبت می‌دهیم لذا اهمیت طبیعت سقف و توانایی تحمل بارهای و انتقال آنها بسیار مهم است از این رو در این بخش به معرفی انواع سقف پرداخته شده است.

تعریف سقف:

سقف به قسمتی از ساختمان اطلاق می شود که برای پوشش و تقسیم طبقات ساختمان از هم ساخته می شود.و در صورتی که حد فاصل بین ساختمان و هوا باشدآن را بام می نامند.سقف ها به دسته های و تفاوتی تقسیم می شوند که آنها را بطور خلاصه توضیح می دهیم.


 

سقف طاق ضربی :

معماری سنتی ایران با این تحول همراه شد که سقف های طاق که روی دیوارها قرار می گیرفتند با تغییر در ارتفاع و فاصله ی بین دو سر طاق،  تبدیل به سقف های طاق ضربی شدند، در این نوشته معایب و مزایای این نوع سقف می پردازیم.

معایب:

1- سنگین بسیار زیاد، عدم صلبیت دایاگرام سقف و تخریب در هنگام زلزله به شکل آوار که برای ساکنین خطرناک است.

2- امکان رد شدن تاسیسات مثل لوله از روی سقف امکان پذیر نیست مگر با افزایش ضخامت سقف که باعث سنگینی می شود و در صورتی که لوله بنا به رد شدن از سقف داشته باشد در ان قسمت (در نواری که اجرها چیده می شود )تنها چسبندگی بین آجر و ملات خاک و گچ است که سقف را نگه می دارد .

3-در تیرچه های وسط مولفه های افقی همدیگر را خنثی می کنند ولی در تیرهای دو سر این اتفاق نمی افتد و باید مهار شوند.

نتیجه گیری:

این سقف بار وارده به خودش را به صورت یک طرفه منتقل می کند. در این نوع سقف ایده قوسی چیدن آجرها خوب است ولی این سقف بسیار سنگین است چون قوس ها را باید با پوکه پر کرد.

همچنین عدم وجود یک دیاگرام صلب در این نوع سقف عملکرد آن را در برابر نیروهای زلزله پایین آورده است سرعت اجرای عملیات در این نوع سقف بسیار پایین است و هزینه های بالایی دارد و تخریب در سقف طاق ضربی به صورت آوار است و برای ساکنین خطر  زیادی دارد.

                                     

سقف تیرچه بلوک:

سقف تیرچه و بلوک جزء دال های یک طرفه به حساب می آید که در این نوع سقف برای کاهش بار مرده از بلوک های توخالی بسیار سبک ( مجوف) بتنی یا سفالی برای پر کردن سقف استفاده می شود.

کاربرد تیرچه و بلوک در ساختمان :

تیرچه و بلوک برای پوشش سقف ساختمان های اسکلت آجری و اسکلت فلزی واسکلت بتن ارمه استفاده می شود.این سقف بار را به صورت یک طرفه منتقل می کند این سقف جزو سقفهای سنگین به شمار می رود. ایده پیش ساختگی در تیرچه های این سقف خوب است چون بتن در ناحیه کششی عملکردی برای ما نداشت لذا ما آن را حذف کرده ایم و جای آن را با بلوک سبک که نقش سازه ای ندارد پر می کنیم لذا تیرچه ها با بتن دال سقف یک تیرتی شکل را تشکیل می دهند که عملکرد پیوسته و خوبی به سقف می دهد این سقف در صورت اجرای صحیح از صلبیت مناسبی برخوردار می باشد.

در سقف تیرچه و بلوک ما آجرهای سنگین و چسبندگی گچ را در سقف طاق ضربی حذف کرده و به جای آن بلوک که سبک تر است جایگزین کرده ایم. بلوک ها نقش پر کننده دارند و انواع مختلفی دارند که می توان به بلوک سفالی که رایج تر است ، بلوک بتنی و بلوک پلی استایرن اشاره کرد. پیش ساختگی در تیرچه باعث می شود که فاصله آرماتورهای تیرچه تنظیم بوده و سرعت ساخت بالا رود.

در جاهایی که اتصال تیرچه به تیر اصلی برش زیاد است از ادکا به عنوان تقویت برشی استفاده می شود . برای انتقال ممان در بر تکیه گاه و پیوستگی سقف در دو طرف یک پل اصلی از آرماتور ممان منفی استفاده می شود.

برای دهانه های بزرگ عمود بر جهت تیر ریزی یک ریب یا کلاف استفاده می شود که برای خیز کاربرد دارد ولی نباید جهت انتقال بار را عوض کند.

محاسن این نوع سقف:

. دوام خوب در مقابل آ تش سوزی دارد.
. عایق صوتی خوبی است.
. عایق حرارتی در مقابل سرما وگرماست.
. عایق رطوبتی است.

معایب این نوع سقف: 


.  سقف سنگینی است

.  در مقایل زلزله احتمال سقوط بلوک ها می رود.

.  صلبیت نسبی پایینی دارد.

 . اجرای آن نسبت به سقف های مشابه زمان زیادی نیاز دارد
. اجرای سقف تیرچه و بلوک نیاز به نیروی ماهر و متخصص دارد.

 . بزرگترین عیب این سقف این است که در دهانه های بزرگ نمی توان استفاده گردد.


                جدول ارتفاع بلوک و ضخامت سقف:ضخامت سقف       ارتفاع بلوک
18                                    25

22                                   30

26                                  35

نکات مربوط به تیرچه ها:

1: اندازه ی عرض تیرچه ها 8 تا 12 سانتی متر است.

2: ضخامت تیرچه ها معمولا 4 سانتی متر است.

3:  پس ازبتن ریزی تیرچه ها آن را بوسیله ویبراتور خوب ویبره کنیم.

4: بتن داخل قالب فلزی یا سفالی جهت ساخت تیرچه با عیار500 تا 400 تا کیلوگرم سیمان در متر مکعب بتن ریز با مصالح سنگی ریزدانه تهیه شود

5: فاصله محوروسط تا محوروسط تیرچه دیگر معمولا50 سانتیمتر می شود.

نتیجه گیری:

این سقف بار وارده به خودش را به صورت یک طرفه منتقل می کند و وزن آن زیاد است.

همچنین عدم وجود یک دیاگرام صلب در این نوع سقف عملکرد آن را در برابر نیروهای زلزله پایین آورده است  و تخریب در این نوع سقف به صورت آوار بوده که  برای ساکنین خطر  زیادی دارد.

انواع بلوکهای سقفی:

بلوک سیمانی

بلوک سفالی

بلوکهای تلفیق سیمان بالیکا: وزن سبکتری نسبت به بلوک سیمانی دارد

بلوکهای پلی استایرن(یونولیت- فرم)

بلوکهای سیمانی سنگین هستند بلوک سفالی از آنها سبکتر می‌باشد.

بلوکها عایق صدا هستند و مقاومت ندارند.

در زلزله اگر بلوکها شکسته باشند در هنگام زلزله فرو می‌ریزد و در ناحیه شکستگی بتن زیادی استفاده می شود. خیلی بتن در آن استفاده می‌شود در ناحیه شکستگیها پرت حمل و نقل، بالا بردن، جاگذاشتن آن زیاد است.

بلوکهای پلی استایرین از سفال خیلی بهترهستند، یک پودر است که به آن حرارت می‌دهیم و گاز می‌شود و گاز را داخل یک قالب می‌کنیم و بعد آنرا سرد می‌کنیم. در آلمان آنرا استفاده می‌گردند. مواد آن مقاوم در برابر حریق و آتش نمی‌گیرد و فقط جمع می‌شود و مواد سمی آن به اندازه استاندارد است متاسفانه در کشور ما یخ‌دان سازها شروع به تولید این نوع بلوک کردند و بلوکهای با کیفیت نامطلوب وارد بازار شد و چند زمانی به دلیل غیراستاندارد بودن بلوکهای پلی استایرن استفاده از این بلوکها ممنوع است.  در کل بلوکهای پلی استایرن با چگالی 80 و مقاوم در برابر حریق هستند.

 سقف کُرمیت:

در سیستم سقف کُرمیت از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می شود. در ساخت تیرچه های مذکور از یک تسمه، در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می شود. برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالب های ثابت مانند بلوک های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی ، قالب های موقت فولادی (کامپوزیت ) و یا هر پرکننده سبک استفاده می شود. فواصل تیرچه ها بسته به نوع قالب از 73 سانتی تا 100 سانتی متر متغیراست ، روی سقف نیز با 4 الی 10 سانتی متر بتن پوشانده می شود.
تیرچه ها از نوع خود ایستا بوده و به همین علت هیچ نوع شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز نمی باشدو تیرچه ها به نحوی طراحی می شوند که بتوانند وزن بتن خیس، قالب ها و عوامل اجرایی سقف را به تنهایی تحمل کنند.
پس ازاین که بتن به 75% مقاومت مشخصه خود می رسد.

 تیرچه های فولادی با بتن به صورت یک مقطع مختلط وارد عمل شده و بارهای مرده و زنده سقف را تحمل می کنند.سقف تیرچه و بلوک کُرمیت:

با متداول شدن سقف های تیرچه و بلوک سنتی برخی از مشکلات سیستم طاق ضربی مرتفع شد. اما این سقف ها مشکلات دیگری را به همراه خود پدید آوردند که عمده ترین آنها ضرورت استفاده از شمع بندی در زیر سقف است.
شمع بندی علاوه بر دست و پاگیر بودن هزینه زیادی را نیز بر ساختمان تحمیل می کند. در سال 1363 با استفاده از بلوک کُرمیت به جای طاق ضربی که قبلا” در این سیستم بعنوان قالب ثابت بکار می رفت عملا” سقف تیرچه وبلوک کُرمیت وارد بازارشد.
این سقف به علت خود ایستا بودن تیرچه ها نیازی به شمع بندی ندارند و به همین علت از سرعت اجرای بسیار بالایی برخوردار می باشد. اجرای این سقف بر روی اسکلت های فولادی بتنی و دیوارهای باربر امکان پذیر می باشد.

سقف تیرچه با جان باز- کرمیت- پایا:

از انواع سقف تیرچه بلوک است، برای سقف تیرچه بلوک باید شمع‌هایی در فواصل مختلف بگذاریم و حتی خیزمنفی ایجاد کنیم یعنی در وسط تیر شمع بلندتر قرار بدهیم.

در سقف‌های فرودگاهها و درسقف‌های بلند زدن داربست و هزینه آن بالا است و همچنین کار مشکل است به همین خاطر از سقف‌ها کرمیت استفاده می‌شود که نیازی به شمع ندارند و کار راحتر است.

در این نوع سقف‌ها بالا و پایین آنها را تسمه می‌اندازیم که بعدا داخل بتن می‌روند و تیر مرکب می‌شود این تسمه‌ها باید ضخیم باشند که بتواند وزن تیر، بلوکها- بتن و خودش را تحمل کند و دیگر در این نوع سقف احتیاجی به شمع نداریم. اول آقای کرمیت در ایران این نوع سیستم را ثبت کرد به همین دلیل به سقف‌های تیرچه با جان باز کرمیت نیز می‌گویند.

این سقف‌ها با خشک شدن بتن مقاومت خیلی زیادی را ایجاد می‌کنند هزینه این سقف‌ها زیاد می‌باشد و در فرودگاهها و در جاهای بلندبیشتر استفاده می‌شود.

این سقف‌ها مقاومت بالایی را به وجود می‌آورند. با 5cm بتن‌ریزی روی این سقفها یک دیافراگم صلب ایجاد می‌کنیم که مقاومت موردنیاز ما را تامین می‌کنند.

دلایل استفاده از سقف‌های تیرچه با جان باز:

1- در جاهایی که هزینه قالب‌بندی و شمع‌بندی بیشتر از هزینه سقف کرمیت باشد.

2- امکان اجرای همزمان سقف چندطبقه فراهم است.

در تیرچه بلوک امکان اجرای چند طبقه همزمان وجود ندارد.

این نوع سقف گرانتر از تیرچه بلوک است و مشکلات تیرچه بلوک را نیز دارا می‌باشد.

سقف کامپوزیت:

سقف های کمپوزیت ترکیبی هستند از فولاد و بتن که برای یکپارچگی این آنها  از برشگیر (نبشی)استفاده می شود. که این نبشی با بتن درگیری ایجاد کرده و یکپارچگی درست می کند و چون تیرهای فرعی کمپوزیت به علت گیردار بودن تیرهای اصلی و با توجه به لنگر پوش (لنگر زلزله) بتن روی تیرهای اصلی نمی تواند به مقاومتش کمک کند .میلگردهایی که روی سقف کامپوزیت قرار دارند میلگردهایی حرارتی هستند که در جهت مخاالف با تیرهایی فرعی باعث یکپارچه شدن بتن و درگیری با سقف کامپوزیت می شود وبا جوش دادن به تیرهای فرعی مانع ترک خوردن بتن می شود . درقالب بندی این سقفها معمولا از تخته کوبی استفاده می شود و بعد از اتمام بتن ریزی نایلون باعث راحت جدا شدن تخته ها می شود و در برخی موارد از یونولیت استفاده می شود که به علت محکم نبودن باید شمع کوبی کنند و مشکلات اجرایی بیشتری دارد و دلیل دیگر اینکه یونولیت زیر سقف می ماند و ما نمی توانیم از فضای زیر سقف کامپوزیت که تیر های فرعی آنها معمولا زنبوری هستند برای عبور لوله تاسیساتی استفاده کنیم در ضمن عایق خوبی برای حرارت بالا نیست.در قالب بندی تخته کوبی مهمترین مزیت آنها این است که در زیر سقف کامپوزیت خلائی وجود دارد و از این خلا برای لوله های تاسیساتی استفاده می شود.یکی از مزیت های سقف کامپوزیت قدرتمندی آن نسبت به سقفهای تیرچه بلوک است چون یکی از راههای یکپارچه کردن رفتار ستون ها در هنگام زلزله از طریق سقف می باشد و سقف کامپوزیت به دلیل برش گیر های نصب شده روی تیرهای فرعی یکپارچگی بین فولاد و بتن ایجاد شده و در اطراف ستونها هم همین طور در نتیجه ستون ها در هنگام زلزله رفتار یکپارچه دارند ولی در سقف تیرچه بلوک این گونه نیست.کلا در باره سیستم های خمشی باید گفت در این سیستم تمام تیرهای اصلی گیردار عمل می کنند و معمولا از پروفیل های سالم استفاده می کنند (لانه زنبوری نباشد)چون اصلا دارای لنگر می باشند و در نتیجه باید آنجا ورق بزنیم و ثانیا لنگرماکزیمم برش در یک سوم تکیه گاهها وجود دارد. ما باید در صورت استفاده از زنبوری آنجا را پر کنیم و ما هم وسط را پر کرده و هم گوشه را پر می کنیم و این تنها وقتی است که ما پروفیل نداریم مگرنه بهتر است از پروفیل استفاده شود.

  سقف کامپوزیت با ورق فلزی:Hatch channel

برای اجرای این سقف از ورق‌های سردنورد شن گالوانیزه استفاده می‌شود که روی آن را بتن می‌ریزیم لبه صفحه و ورق‌ها باید اعواج داشته باشد تا درگیری کامپوزیت را داشته باشیم. این صفحه نقش قالب را دارد و هم در کشش و فشار نیز کار می‌کند و هم  یک سطح گسترده و صاف را نیز بوجود می‌آورد. که باعث سبکی سقف شده و اجرای آن نیز سریع و راحت می‌باشد. اگر بار روی این گونه سقف‌ها زیاد باشد مانند بار سقف پارکینگ این سقف‌ها را با سقف کامپوزیت ترکیب می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان به سقف پارکینگ فرودگاه امام در تهران اشاره کرد که با این سیستم اجرا شده است.

از جمله مزایای دیگر این سقف‌ها می‌توان به عملکرد رفتار غیرخطی این سقف در برابر زلزله اشاره کرد که عملکرد این سقف‌ها در برابر زلزله مناسب می‌باشد و تمام ساختمان در برابرزلزله رفتار پیوسته‌ای دارد که این رفتار بدلیل استفاده از ورق‌های گالوانیزه، و سبک‌سازی سقف می‌باشد.

عملکرد مناسبی دارد. Hatch Channel  سقف دال با ترکیب

که باعث نازکی این سقف و سبکی نسبی آن شده است یک صفحه گالوانیزه بسیار نازک که توی آن با بتن پر می شود ساختار این نوع سقف را تشکیل می دهد.

این صفحه در کشش عمل می کند و این خوب است و همچنین نقش قالبی برای بتن دارد.

از انواع  این نوع سقف های می توان به انواع زیر اشاره کرد:

. ایرانیت ، کرمانیت

ورقهای گالوانیزه.

ساندویچ پانل.

انواع و اقسام پوششهای پلیمری.

در سقف ایرانیت که از جنس آزبست سیمانی است و بسیار سرطان زا و خطر ناک است.

در ورق گالوانیزه به دلیل بالابردن مدول مقطع ورق موجدار استفاده می شود ولی از نظر عایق بسیار بد است و باید حتما زیرش پشم شیشه و پشم سنگ استفاده کنیم در ضمن پشم سنگ نیز سرطان زا و برای سلامتی مضر است این ورقهای موجدار روی پروفیلهای ضد شکل نصب می شود و با پیچ و چسب یا واشر برای آببندی استفاده می شود و اتصال برقرار می شود.

در ساندویچ پانل ها که هم به صورت سقفی و هم دیواری تولید می شوند از ورقهای گالوانیزه و در بین آن از پلی اورتان ( که گاز سمی تولید می کند ) یا پلی استیرین استفاده می شود سقف های ساندویچ پانل در صورت نداشتن نیروی متخصص در اجرا دچار مشکلات فراوانی از جمله عدم آب بندی مناسب می شود.

از سقف های با پوشش پلیمری می توان به آجر طبرستان اشاره کرد که سقف نسبتا سنگینی است و اتصال بین آجرهای آن ضعیف بوده و خود سفال هم ترد و شکننده است و در زلزله به صورت انفجاری تخریب می شود

سقف‌های پشت‌بام، طبقه آخر(سقف‌های پوششی سبک برای بام):

این سقف‌ها، سقف‌های پوششی مکعبی هستند که برای بام استفاده می‌شوند. سقف پشت بام را می‌توان شیب‌دار کرد که این شیب‌دار کردن می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. شیب‌دار کردن سقف‌ها به دلیل

1- سنگینی ایزوگام و یا اضافه کردن یک طبقه دیگر را حذف کنیم.

2- سقف را سبک کنیم.

روی این سقف‌ها بارگذاری نمی‌شود و این سقف‌ها باید بار برف، بار باد و وزن یک آدم را تحمل کنند برای اجرای این سقف‌ها باید موارد زیر را در نظر گرفت:

1- برای پروفیل زیر این سقف‌ها از فولاد سرد نوردشده استفاده کنیم که سبک باشد و تشکیل شبکه خرپایی بدهد

2- روی سقف نیز از صفحات روکش‌دار استفاده کنیم.

از انواع این نوع سقف‌ها می‌توان به موارد زیراشاره کرد:

1- ایرانیت- کرمانیت     2- سفال طبرستان        3- سقف‌های ورق گالوانیزه موج‌دار

صفحات روکش:

ورق سرد نورد شن از همه صفحات روکش دیگر سبکتر و قابل بازیافت می‌باشد و از صفحات روکش دیگر پیوسته‌تر است.

ورق سیمانی آزبست، سرطان‌زا و خطرناک می‌باشد. ورق‌های سیمانی قابل بازیافت نمی‌باشند و پس از مدتی نمی‌توان از آنها استفاده کرد. در ورق‌های سیمانی غیرآزبست، الیاف درسیمان قرار داده می‌شود و بتن را مسلح می‌کنند تا مشکل کشش را حل کنند.

از جمله ورقهای سوفای می‌توان به سوفال طبرستان اشاره کرد که قطعات سوفالی را به صورت شیب‌دار قرار می‌دهند. که باعث کاهش سرعت اجرای سقف می‌شود. استفاده از ورقهای سوفالی باعث سنگینی سقف می‌شود. اتصال بین سوفال‌های آن ضعیف بوده و خود سوفال هم ترد و شکننده است و درزلزله به صورت انفجاری تخریب می‌شود.

تایل سیمانی مانند ورقهای سولفالی می‌باشد و از جنس سیمان می‌باشند ولی از ورقهای سوفال سنگین‌تر هستند.

ورقهای پلیمری از جنس ایزوگام است ولی صلب‌تر وجامع‌تر، از مواد نفتی و پلیمری تشکیل شده‌اند که باعث می‌شود مشکلات زیست محیطی نداشته باشد و چون از مواد پلیمر ساخته می‌شوند، طرح‌های مختلفی دارند.

نکته قابل ذکر در مورد صفحات یونولیت این است که این صفحات باید از زیر مهار شوند تا در مقابل باد بتوانند مقاومت بکنند.

زیر همه صفحات روکش باریک لایه عایق به کار ببریم.

سقف دال بتنی:

سقف دال بتنی یک سقف بتنی پیوسته است که توسط شبکه آرماتور، مسلح می‌شود عملکرد این سقف در توزیع و انتقال نیرو به دو صورت یک طرفه و دو طرفه می‌باشد. اما دال دو طرفه به دلیل این که نیرو را به دوراستا تقسیم می‌کند عملکرد مناسبتری نسبت به دال یک طرفه دارد. دال عموما در ساختمان اسکلت بتنی عملکرد خوبی دارند وبرای اسکلت فولادی مناسب نمی‌باشند.

از جمله معایب سقف دال بتنی می‌توان به سنگین‌تر بودن این سقف نسبت به سقف کامپوزیت اشاره کرد و همچنین در این سقف نیروی فشاری و کنشی به یک نوع مصالح که آن بتن است وارد می‌شود که همانطور که می‌دانید بتن در برابر نیروی کششی عملکرد منابسی ندارد. همچنین سقف دال مشکلات اجرای نسبتا زیادی دارد و اجرای متناسب آن با طراحی کار سختی می‌باشد. استفاده از این سقف در ایران کاربرد چندانی ندارد.

سقف چوبی:

سقفهای چوبی از مشتقات چوب ساخته می‌شوند از جمله مشتقات چوب می‌توان به نئوپانPly wood, OSP اشاره کرد.

 OSP: از مشتقات چوب می‌باشد که به صورت خرده چوب است که به هم فشرده شده‌اند.OSP مانند نئوپان می‌باشد ولی عملکرد بهتری نسبت به نئوپان دارد.

:Ply wood

دو لایه چوب است که یک ماده پلی مری بین دولایه آن قرار می‌گیرد این ماده پلی مری یک ماده نرم و توپر که باعث چسبیدن و اتصال دولایه چوب می‌شود.

استفاده از سقف چوبی به دلیل سبکی آن بسیار مناسب بوده و باعث کاهش وزن ساخته می‌شود، مخصوصا در جاهایی که نیروی زلزله غالب باشد.

از معایب این سیستم می‌توان به مشکل حریق و آتش سوزی این نوع سقف و همچنین به شکل موریانه‌ها اشاره کرد.

استفاده از چوب مستلزم داشتن صنایع چوب پیشرفته و همچنین داشتن تکنولوژی در جهت غنی‌سازی چوب‌ها در راستای الیاف برای تولید الوار از چوب طبق استانداردهای قابل قبول می‌باشد که هم اکنون صنعت و تکنولوژی ساخت و غنی سازی چوب در کشورهای آمریکا، کانادا، روسیه و بخشی از کشورهای قاره اروپا می‌باشد. این صنعت در ایران متاسفانه پیشرفت چندانی نداشته است از دلایل عمده عدم پیشرفت کشورمان در این زمینه می‌توان به محدود بودن استفاده بی‌رویه از منابع جنگلی برونی داشتن برنامه‌ای مدرن برای جایگزینی این منابع طبیعی و نداشتن صنعت و تکنولوژی برای بهره‌برداری اشاره نمود.

استفاده از سازه های چوبی مستلزم داشتن صنایع چوب پیشرفته و همچنین داشتن تکنولوژی در جهت غنی سازی چوب ها در راستای الیاف برای تولید الوار از چوب طبق استاندارد های قابل قبول می باشد که هم اکنون صنعت و تکنولوژی ساخت و غنی سازی چوب در کشورهای آمریکا ، کانادا ، روسیه و بخشی از کشورهای قاره اروپا می باشد. 

این صنعت در ایران متاسفانه پیشرفت چندانی نداشته است از دلایل عمده عدم پیشرفت کشورمان در این زمینه می توان به محدود بودن استفاده بی رویه از منابع جنگلی بدون داشتن برنامه ای مدون برای جایگزینی این منابع طبیعی و نداشتن صنعت و تکنولوژی برای بهره برداری اشاره نمود.

این نوع سقف ها بیشتر در سازه هایی که سیستم آن تقریبا چوبی است استفاده می شود . در جاهایی که نیروی زلزله غالب می باشد این استفاده از این نوع سقف به دلیل سبکی بسیار مناسب می باشد.

از معایب این سیستم می توان به دچار حریق شدن آن اشاره نمود.


 

1-سقفهای گنبدی:

یکی از شاهکارهای معماری باستان ایران طراحی سقف های گنبدی است که در آنها سقف ها به هیچ وجه نیروی کششی حتی کشش ناشی از خمش وجود ندارد . در صورت محاسبه ی دیاگرام های نیروهای داخلی این سقف ها به هیچ وجه در برابر نیروهای نقلی استاتیکی در این سیستم به خاطر خاصیت قوس (کروی بودن)نیروی کششی وجود ندارد و هر نیرو که به این سیستم وارد شود به بی نهایت نیروی محوری در بی نهایت جهت (در سه بعد) تقسیم می شود.

بنابراین این نوع سقف در برابر نیروهای نقلی استاتیکی بهترین عملکرد را دارند.

پی گنبد باید به صورت حلقه ای و پیوسته باشد تا در برابر نیرو هائی مثل زلزله تغییر شکل ندهند و پایداری خود را حفظ کند .اگر گنبد روی سقف باشد باید ان را روی سقف مستحکم و مقاوم کرد تا در برابر نیروهای زلزله عملکرد مناسب داشته باشد.

به هنگام اجرای گنبد بر روی دیوارهای گوشه دار باید به صورت شکل زیر آرام آرام این گوشه را به دایره تبدیل کرد. این امر خود نوعی انعطاف پذیری اجرای این سقف را با انواع طراحی معماری  در انواع زاویه های مختلف به حساب می آید.

2-سقف های طاق:

در طاق نیز همانند گنبد ها از خاصیت قوس استفاده شده است با این تفاوت که گنبد به صورت کروی اجرا شده ولی طاق به صورت استوانه به همین دلیل نیروها فقط به صورت دو بعدی تقسیم شده همچنین به خاطر نداشتن حلقه به دور ان نسبت به گنبد عملکرد ضعیف تری دارد و باید ضعف ان را با چوب یا افزایش ضخامت دیوار تقویت کرد.


 

سقف‌های کاذب:

سقف کاذب «کف کاذب»: برای رد کردن کانال‌های کولر و لوله‌های آب از سقف کاذب«کف کاذب» استفاده می‌کنند سقف کاذب قدرت فوق‌العاده‌ای به مهندس‌های معمار ساختمان برای طراحی می‌دهد و از سقف کاذب برای زیبایی در ساختمان استفاده می‌شود سقف کاذب سقفی است که عملکرد سازه‌ای ندارد.

سقف کاذب:

 1- سقف گچ و رابیتس (سیمان و رابیتس)

 2- سقف کاذب با تکنولوژی ساخت و ساز خشک

مقطع سقف کاذب:

در سقف کاذب جنس آویزها از آمارتور می‌باشد چون آویزها فقط کشش را تحمل می‌کند و در فشار نمی‌باشند بنابراین از آرماتور استفاده می‌شود اما در شبکه زیر آویزها اصلا نباید از آرماتور استفاده کرد چون بایستی خمش را نیز تحمل کنند به همین دلیل از نبشی استفاده می‌کنند.

درسقف تیرچه بلوک آویزها را داخل تیرچه‌ها و داخل بتن قرار می‌دهند و زیر آن شبکه را می‌بندند که شبکه از جنس نبشی است سپس روی شبکه یک توری قرار می‌دهند که به آن رابیتس می‌گویند و رابیتس‌ها را به نبشی‌ها می‌بندند و در مرحله بعد روی رابیتس‌ها را گچ می‌کشند و خطای گچ‌ کاری روی رابیتس حداقل در حدود3CM می‌باشد برای تراز رابیتس‌ها از شلنگ‌‌ تراز استفاده می‌کنیم که خود این روش نیز خطای زیادی دارد بعد از نصب رابیتس‌ها روی آن یک لایه گچ می‌زنند تا سقف را تراز نمایند چون در این روش خطای دست زیاد است به همین دلیل روش مناسبی نیست. حداقل وزن ایده آ ل در سقف کاذبمی‌باشد که با اجرای ضعیف سقف، وزن آن بیشتر از مقدار گرفته شده می‌شود.

در جاهای مرطوب مانند سرویس‌های بهداشتی از سقف کاذب گچ و رابیتس استفاده نمی‌شود بلکه از سقف کاذب سیمان و رابیتس استفاده می‌شود به دلیل اینکه سیمان عملکرد بهتری نسبت به گچ در مقابل رطوبت دارد اما سقف‌های کاذب سیمان و رابیتس مشکلاتی دارند که عبارتند از:

1- گیر و بست ندارند به دلیل اینکه زمان گیرش سیمان زیاد است.

2- سنگینی این نوع سقف‌ها

برای حل کردن مشکل اول معمولا در لایه اول گچ و سیمان را با یکدیگر مخلوط می‌کنند و سپس اجرا می‌کنند و برای اینکه این عمل انجام شود ضخامت سقف‌ها افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه وزن این سقف‌ها زیاد می‌شود.

سقف کاذب با تکنولوژی ساخت و ساز خشک:

Dry Wall System تنها شرکتی که در ایران Dry wall تولید می‌کند، شرکت کناف است.

در سیستمDry wall از دو نوع برد استفاده می‌شود:

1- Gybson board بردگچی

2- Cement board برد سیمانی

در ایران گچ با خلوص95% وجود دارد و این گچ به فراوانی در کشور ما مباشد ولی در کشورها دیگر گچ با این درجه خلوص و به این فراوانی وجود ندارد ولی از Dry wall system در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌کنند.

در این سیستم مزیت خیلی خوبی دارد این است که پرت را دقیق می‌توان حساب کرد ولی استفاده از گچ کاری معمولی پرت بسیار زیادی را به همراه دارد.

مکانیزمDry wall system به این صورت است که گچ را فشرده می‌کنند و در دو طرف آن مقوای کرافتcraft قرار می‌دهند.

- مقوای Craft مقوای مقاوم ساختمان است که در خارج از کشور زیاد استفاده می‌شود در این روش ابتدا سنگ گچ را به گچ کشته تبدیل می‌کند و سپس یک سری مواد افزودنی خاص به آن اضافه می‌کنند بعد بین دو مقوا گچ را فشرده می‌کنند و دوباره آنرا می‌پذند و مجددا تبدیل به سنگ گچ می‌شود.

با توجه به اینکه از چه نوع مواد افزودنی‌ در پانل‌هاGypsum  استفاده شده‌اند به انواع زیر تقسیم می‌شوند.

انواع پانل‌های گچی :Gypsum board

1- RG= Regular عادی

2- MR=Moisture Resistance مقاوم در برابر رطوبت«Green board»

3-FR=Fire Resistance مقاوم در برابر حریق

4-FM=Fire and moisture Resistance مقاوم در برابر حریق و رطوبت

 RG: یانل‌های گچی نوع اول یا پانل‌ها معمولی مقاومت خیلی بیشتری نسبت به گچ معمولی روی دیوار دارند چون سنگ گچ هستند.

عرض این پانل‌ها در سیستم متریک1.2M می‌باشد و در سیستم اینچی1.22 می‌باشد و در همه جاها این عرض ثابت می‌باشد.

ولی طول پانل‌ها متغییر است و طول آنها بین 2.2M الی3M می‌باشد.

طول این پانل‌ها دراندازه‌های3M, 2.8M-2.6M- 2.5M-2.4M-2.2M می‌باشند.

 MR: پانل‌های گچی نوع دوم یا پانل‌های گچی مقاوم در برابر طوبت را در حمام‌ها و استخرها می‌توان استفاده کرد و داخل مواد آن سیلیکون نیز وجود دارد و برخلاف گچ‌های معمولی که در مجاورت رطوبت خیس می‌شوند و گچ آنها می‌ریزد و یا روی آنها شوره می‌زنند نوعMR هیچ اتفاقی برای آنها نمی‌افتد.

-         در پانل‌هایR6 به دلیل خاصیت موینه آب، آب به سمت بالا حرکت می‌کند و یانل‌ را جنس می‌کند ولی این یانل‌ نیز مقاوم است و پایین نمی‌ریزد.
FR  پانل گچی مقاوم در برابر حریق:

با استفاده از علم مهندسی گچ یک سری مصالح ایجاد کرده‌اند که در داخل آنها آب تبلور استفاده شده و کاربرد این پانل‌ها در اسکلت ساختمان می‌باشد با استفاده از این مواد تیرها و ستونها را باکس می‌کنند. در هنگام آتش سوزی آب تبلور آب داخل بردهای گچی، تبخیر می‌شود و بخار آب دور تیرها و ستونها قرار می‌گیرد و باعث می‌شوند زمان ذوب فلز به تاخیر بیفتد.‌نمونه‌ای‌از‌ساختمانهای که این سیستم در آنها به کار برده شده است عبارتند از:

بیمارستان پاستور  بم که اتاق عمل آن که حریق خورده و تا 2 ساعت در مقابل آتش‌سوزی مقاوم است ساختمانهای وزارت راه و کشور نیز کد حریق دارند و آنها نیز تا 2 ساعت در مقابل آتش‌سوزی مقاوم هستند. ورزشگاه بم کد حریق دارد و تا 3 ساعت در مقابل آتش‌سوزی مقاوم است در کل بردFR در مقابل آتش سوزی به ما کد حریق می‌دهند.

 FM: در جاهایی که رطوبت داریم« استخرها- سرویس» و می‌خواهیم در برابر آتش‌سوزی نیز مقاوم باشند از نوعFM استفاده می‌کنیم.

برای اتصال این پانل‌ها به سقف از پروفیل‌های فولادی سرد نورد شده استفاده می‌شود و در نقاطی که پروفیل‌ها روی هم قرار می‌گیرند، توسط کلیپس یا پیچ به هم وصل می‌شوند. برای سفت کردن پیچ‌ها از دستگاه 5Crew gun استفاده می‌شود.

در این سیستم سقف کاذب، اتصال آن به سقف بوسیله جوش نمباشد، بلکه باHilt gun میخ را به سقف شلیک می‌کنند که یک نوع جوش انفجاری است.

در این سیستم خطای کارگر به حداقل ممکن می‌رسد و کارگر باید تنها نبشی دور آن را تراز کند.

تراز کردن نبشی‌ها در این سیستم بوسیله دستگاهRotar Laser Levelero (تراز کننده چرخشی نیرو) صورت می‌گیرد.

در تکنولوژی ساخت و ساز خشک ملات را از سیستم حذف می‌کنیم.

:Cement board برد سیمانی:

برد سیمانی عملکرد شبیه برد گچی دارد با این تفاوت که مقوایcraft روی آن قرار نمی‌گیرد و باید برون آزبست می باشد.

مصرف بردهای سیمانی کمتر از بردهای گچی می‌باشد، از نظر هزینه این بردها گران‌تر از بردهای گچی هستند و در انتقال رطوبت و حرارت و صدا به خوبی گچ نیستند. از این بردها در فضاهای بیرونی استفاده می‌شود. ضخامت این نوع بردها12mm, 9mm,6mm, 4.5mm به دلیل ارتعاش زیاد معمولا استفاده نمی‌شود.

در ایران این بردها تولید نمی‌شوند و وارداتی می‌باشند و شرکت کنافcement board را تولید می‌کند(AQUA board) که در آن از الیافی استفاده شده است که از نظر حرارت و آگوستیک مناسب می‌باشد و قیمت آنها نسبت به دیگر بردهای سیمانی بیشتر باشد.

سقف‌های کاذبی که تاکنون در مورد آنها توضیح داده شد به سقفهای کاذب هوا بند مشهور هستند که از آن جمله می‌توان به سقف کاذب گچ و رابیتس و سقف کاذب با تکنولوژی ساخت و ساز خشک اشاره کرد، که هوا داخل این نوع سقف‌ها نفوذ نمی‌کند.

سقف‌های کاذب غیرهوا بند:

1-  سقفهای مشبک60×60

- کناف

- آرمسترانگ

-USG

2- سقفهای تزیئناتی خاص

از سقف‌های غیرهوابند مشبک، در جاهایی استفاده می‌شود که تاسیسات کنترلی داریم.

در سقف‌های مشبک، پروفیل‌های به کار رفته در آنها سپری می‌باشد که تایل‌هایی روی آن قرار می‌گیرند.

با توجه به این که استفاده از شیشه در نورگیرهای سقف بسیار خطرناک است استفاده از پلی کربنات به جای شیشه توصیه می‌شود که پلی کربنات مزایای بیشتری نسبت به شیشه دارد که عبارتند از:

1-     عایق 
2-     سبکی 
3-      خطرات شیشه را به همراه ندارند.

****